Romania a importat din nou mai multe alimente decat a exportat. Topul produselor cumparate din afara granitelor

×
Publicitate

Pentru al doilea an la rand, Romania a importat mai multe alimente decat a exportat. Asta arata datele Eurostat pe 2016. Am cumparat mai ales carne, fructe, cereale si lactate.

Importurile de legume s-au redus, dar rosiile noastre se gasesc in magazine doar sase luni pe an.

Cat despre exporturi: suntem campioni continentali la vanzarea de materii prime - din pacate vindem furaje, care ingrasa porcii olandezi, pe care apoi ii cumparam noi transati din supermarketuri la preturi mai mici fata de carnea autohtona.

La 30 de kilometri de Buzau, in localitatea Limpezis, domnul Moise produce 120 de tone de tomate, in doua transe. Reuseste asta pentru ca serele aunt incalzite si marfa pleaca la centrele en-gros de primavara devreme, pana toamna.

Romica Moise, legumicultor: "Pe perioada iernii nu se poate produce in Romania, nu ne ajuta clima, nu ne ajuta lumina, deja costurile sunt foarte mari. Va dati seama, daca sa incalzesti un metru patrat...cat te costa la o camera de 16mp, dar sa incalzesti un solar de 15.000 de mp."

Special pentru rosii, Ministerul Agriculturii a lansat recent chiar un program de finantare. Ministrul e atat de optimist, incat deja a numarat cati kilometri de TIR-uri cu patlagele vom avea in primavara si la toamna.

Petre Daea: Daca ar ramane aceste cereri si cu producatia pe care trebuie sa o obtina, prevazuta in actul normativ - ar insemna ca Romania in acest an va produce 4.400 tone tomate in extrasezon, ceea ce inseamna 440 de TIR-uri, ce ar insemna 4,5 kilometri de TIR-uri plin cu rosii, tomate produse in spatiile incalzite din Romania. 

De fapt, agricultorii spun ca problema nu este neaparat finantarea.

Aurel Tanase, presedintele Organizatiei Interprofesionale pentru produse Agroalimentare de Legume si Fructe: "Nu suntem organizati in asa fel incat sa facem un pas in ceea ce priveste calitatea, tehnologia, sa avem o productie ridicata realizata cu costuri reduse in asa fel incat sa fie competitiva in piata."

Asa arata Importurile si Exporturile de produse agroalimentare pe ultimii 4 ani. Calculele bazate pe cifrele Eurostat arata ca in timp ce importurile au crescut cu 26%, exporturile au un avans aproape dublu - 47.5% crestere din 2012 incoace. Unde am ajuns? La al doilea an consecutiv de deficit. Adica importam cu 100 de milioane de euro mai mult decat exportam.

Sa vedem care este topul produselor exportate. Cereale si seminte oleaginoase de peste 3 miliarde de euro, tutun si animale vii - aici vorbim mai ales de taurasi care pleaca in vest si berbecuti pentru tarile arabe.

Importurile pe de alta parte, inseamna mai ales carne, fructe, cereale si lactate. Toate acestea, plus cacao - valoreaza peste 2 miliarde de euro."

Gabriel Razi, analist: "Avem insa mari probleme cu anumite piete strategice , cum ar fi cea de carne. Avem fenomene atipice si chiar surprinzatoare. importam carne de porc din Olanda si Belgia, chiar si din Germania, tari in care exportam porumb spre exemplu, principala materie prima folosita in cresterea porcilor."

Exportam, asadar, foarte multe materii prime si prea putine produse prelucrate.

Articol recomandat de sport.ro
Thomas Tuchel a oferit declarația serii după Anglia - Argentina 1-2:
Thomas Tuchel a oferit declarația serii după Anglia - Argentina 1-2:
Citește și...
Marile agenții de rating analizează economia României. Decizia lor poate schimba costul creditelor pentru milioane de oameni

România trece în această perioadă printr-un examen important în fața marilor finanțiști ai lumii.

România nu apare în statistici. Cele trei țări cu cele mai mari creșteri ale producției industriale din UE

Luxemburg, Ungaria și Polonia au înregistrat cele mai mari creșteri ale producției industriale în luna mai, față de aprilie, cu avansuri de peste 2%, conform datelor publicate de Oficiul European de Statistică Eurostat.

România s-a îndatorat cu aproape 2,5 miliarde de euro în primele cinci luni din 2026. Nivelul la care a ajuns datoria externă

Datoria externă totală a crescut cu 2,451 miliarde euro, până la 230 miliarde de euro, în perioada ianuarie-mai 2026, a anunţat Banca Naţională a României (BNR).

Recomandări
Cum au acționat suspecții care au produs frauda de proporții în sistemul de pensii publice

Fraudă de proporții, făcută în sistemul de pensii publice. Procurorii DIICOT au descoperit că 860 de persoane din București și din șapte județe au beneficiat cel puțin cinci ani de pensii obținute cu acte false. 

Sistemele Agenției Naționale de Cadastru sunt blocate după un atac cibernetic. Atacul vine într-un moment delicat

Agenția Națională de Cadastru și Publicitate Imobiliară a fost ținta unui atac cibernetic, care a blocat sistemele instituției și a provocat cea mai amplă întrerupere tehnică din istoria sa.

„Legile PNRR” se amână pentru finalul lunii iulie. România riscă să piardă sute de milioane de euro

Parlamentarii își pot vedea liniștiți de vacanță. Deși, inițial, ar fi urmat să fie chemați la muncă pentru a vota legile care țin de îndeplinirea jaloanelor din PNRR, situația se amână pentru finalul lunii sau chiar începutul lui august.