Numarul romanilor care au alunite cancerigene se dubleaza din 5 in 5 ani!

×
Publicitate

Ar fi bine sa nu uitam asta, mai ales acum, cand toti incepem sa ne gandim la plaja. Expunerea excesiva la soare dauneaza tuturor, dar in special celor care au numeroase alunite.

 

Neprotejate, ele pot provoca melanomul, cel mai grav tip de cancer de piele.

O alunita iti poate curma viata, iar un consult ti-o poate salva. Asta ne transmit cei de la Societatea Romana de Dermatologie, odata cu Ziua Europeana a Melanomului, care este saptamana aceasta.

Melanomul este cea mai frecventa forma a cancerului de piele. An de an, in toata lumea, 37.000 de persoane care sufera de asa ceva mor pentru ca nu ajung la timp la doctor. Putini romani stiu ca melanomul poate fi fatal, dar in acelasi timp poate fi prevenit si tratat.

Cel mai important sfat ar fi sa ne ferim cat putem de soare intre orele 10.00 si 16.00 si mai ales de solar. Nu trebuie uitate nici hainele de culoare deschisa si palariile care sa ne protejeze. Foarte importanta este insa folosirea cremelor cu un factor de protectie cel putin 15.

In plus, este important sa mergem la medic de doua ori pe an, pentru a depista alunitele care ne pot crea probleme.

Dermatologii din toata tara vor da pe 25 mai consultatii gratuite. Daca doriti sa va programati, formati numarul 0800.800.883. Puteti telefona de luni si pana vinerea aceasta.  

Articol recomandat de sport.ro
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
Citește și...
Zeci de mii de oameni au fost curiosi sa vada "casa" presedintelul!

Zeci de mii de oameni, mai multi decat anul trecut, au vrut sa vada cum arata locul de munca al presedintelui. Pentru un tur al cladirii au stat la coada chiar si doua ore, fara sa se planga insa.

CSID: Femeile, mai expuse microbilor decat barbatii!

Iar specialistii explica fenomenul prin existanta unui ph mai putin acid al pielii in cazul sexului frumos.

Homosexualii si lesbienele isi cer drepturile! A inceput Gay Fest 2009

La Bucuresti a inceput Gay Fest 2009, un eveniment controversat, initiat de asociatiile homosexualilor si lesbienelor din Romania.

Recomandări
Lucian Pahonțu, reacție la acuzațiile privind Revoluția: „Întreaga activitate s-a derulat în conformitate cu normele legale”

Nicușor Dan a declarat că șeful SPP Lucian Pahonțu nu este în situația celor care au participat la acțiunile de reprimare a protestatarilor din Decembrie '89 și de la Mineriada din iunie 1990.

Două noi centrale, la Constanța și Arad, au fost racordate la Sistemul Energetic Național. Când vor începe să funcționeze

Premierul interimar Ilie Bolojan anunță că două proiecte importante de modernizare a sistemelor de termoficare, finanțate prin PNRR, au fost racordate la Sistemul Energetic Național. 

Nicușor Dan a promulgat legea ANI, care îl lasă fără funcție pe Dominic Fritz, fără să o trimită înapoi. Are și o explicație

Președintele Nicușor Dan a anunțat, vineri, că a promulgat Legea pentru modificarea și completarea unor acte normative în domeniul integrității în forma care i-a fost transmisă de către Parlamentul României, fără să o mai trimită înapoi, la reexaminare.