Gestul făcut de 4 doamne din Bucureşti pentru cei fără adăpost. "Trebuie să-i acceptăm"

×
Publicitate

Din dorinţa de a ajuta, patru doamne din Bucureşti, şi-au propus să împartă în fiecare sâmbătă, mâncare oamenilor străzii. Aşa că, încărcate cu bunătăţi, făcute acasă, se duc în Gara de Nord unde cei nevoiaşi le aşteaptă cu nerăbdare.

Vestea s-a răspândit imediat Iar doritorii se pot alătura iniţiativei. Ideea a prins contrur la iniţiativa Laurei, într-o vineri, la cafea, în timp ce discuta cu prietena ei, Alina, despre dorinţa de a ajuta oamenii străzii. În următoarea zi au şi aplicat-o, după ce au pregătit în bucătăria proprie mâncare pentru cei nevoiaşi şi au mers la Gara de Nord.

"Mă îngrozesc câtă risipă. Decât să rămână acasă într-o cratiţă, mai bine fac mai multă şi vin şi la ei”, spune Laura. Iar cei fără adăpost ştiu că la ora 21 îi aşteaptă o porţie de mâncare caldă din partea unor oameni cu suflet. "Ne bucurăm că vin în fiecare sâmbătă că primim o mâncare caldă şi e foarte bună."

Laura şi Alina sunt ajutate şi de alte prietene. Acţiunea a fost un succes, spun ele, pentru că mâncarea s-a epuizat rapid.

Pe viitor, acestea vor să ajungă în cât mai multe zone din Bucureşti. "Cei care doresc să ni se alăture, îi aşteptăm pe pagina de facebook Be human at Bucharest. Trebuie să îi acceptăm, fac parte din cotidianul nostru."

Evenimentul se va repeta şi sâmbăta viitoare, de la ora 21, la Gară de Nord.

 

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Dacia Duster a primit un upgrade serios în 2026! Cum arată și cât costă modelul ”unic pe piață”
FOTO Dacia Duster a primit un upgrade serios în 2026! Cum arată și cât costă modelul ”unic pe piață”
Citește și...
Salvatorii de pe mare au protestat față de noua lege a salarizării: „Cam 4.000 lei în mână. Doi oameni pe o navă fac salvare”

Cei care au intervenit marți să salveze echipajul de pe nava GAS Lisbon, în largul mării, la Sulina, dar și colegii lor, au protestat la Constanța.

Grav afectați de seceta din 2025, fermierii români vor primi despăgubiri de 15 milioane de euro. Când vor intra banii UE

Comisia Europeană a adoptat Regulamentul de punere în aplicare (UE) 2026/1698, prin care alocă un sprijin financiar de urgență fermierilor din cinci state membre afectate de fenomene climatice nefavorabile: Croația, Cipru, Portugalia, România și Slovenia.

Federaţiile din educaţie anunţă că refuză să participe la ”aşa-zisele” discuţii pe tema legii salarizării: ”Negocieri false”

Federaţiile din educaţie au anunţat că refuză să participe la ”aşa-zisele” discuţii pe tema legii salarizării, care erau programate joi, 23 iulie, la Ministerul Muncii.

Recomandări
Cum a doborât România a doua dronă în mai puțin de 24 de ore. Ce s-a schimbat față de prima misiune

România a trecut prin momente dramatice în ultimele 24 de ore, după ce două drone militare au pătruns în spațiul aerian național, si au fost doborâte de pilotul unui avion F-16 al Forțelor Aeriene Române. 

Studiu Eurofound: România urcă în topul creșterilor salariului minim din UE, dar rămâne printre ultimele state din clasament

România se numără printre țările cu cele mai rapide creșteri ale salariului minim din Uniunea Europeană. Totuși, acesta rămâne printre cele mai mici din Uniune. 

Vestul Europei, sub teroarea flăcărilor. Sute de mii de persoane din Spania și Franța au primit ordine de evacuare

Sunt ore critice în Spania, unde incendiile de vegetație continuă să se extindă. Fumul gros a ajuns până în capitala Madrid.