Feriti-va de stalpii de inalta tensiune! Va puteti imbolnavi de leucemie

×
Publicitate

Un studiu european vine cu o concluzie care ii pune pe ganduri pe cei care au casele foarte aproape de firele de inalta tensiune.


Potrivit cercetarilor, campurile electro-magnetice produse de aceste cabluri pot duce la aparitia leucemiei. In mare pericol sunt mai ales copiii. 

Pe durata studiul au fost monitorizati 123 de copii din Uniunea Europeana care locuiau in apropierea liniilor de inalta tensiune si a transformatoarelor electrice. Cercetarea s-a concentrat pe cei mici pentru ca ei sunt mai sensibili la campul electromagnetic.

La acesti copilasi s-a identificat o mutatie la nivel celular din cauza campurilor electromagnetice produse de statiile de transformare si de liniile de tensiune aflate pe o distanta intre 50 si 100 de metri de casele lor.

Astfel, specialistii europeni cred ca exista o legatura intre declansarea leucemiei si campurile electromagnetice. Mai mult, experimentele pe animale au aratat acelasi lucru.

Speriati de aceasta concluzie, europarlamentarii vor sa modifice limita pana la care se poate construi langa liniile de inalta tensiune. Vor mai face insa cateva studii.

In Romania, in fiecare an sunt depistate 500 de cazuri noi de leucemie, majoritatea in randul copiilor. Legea noastra permite construirea unei case la o distanta minima de 30 de metri de firele de inalta tensiune.

Articol recomandat de sport.ro
„Nu știu dacă mai trăiește!” Un fost pilot de F1 se teme de ce este mai rău pentru Michael Schumacher
„Nu știu dacă mai trăiește!” Un fost pilot de F1 se teme de ce este mai rău pentru Michael Schumacher
Citește și...
Pensii august 2026. De ce s-a întârziat plata pensiilor în această lună. Când intră și banii de alocații

Peste 4 milioane de pensionari așteaptă plata pensiilor, ca de obicei, încă din prima zi a lunii. 1 august a picat însă sâmbătă, iar Poșta Română nu lucrează în weekend, astfel încât poștașii vor începe să bată la ușă începând de luni, 3 august.

Peste 500 de incendii mari în 3 zile, majoritatea de la cei care au dat foc vegetației. Amenzile ajung și la 100.000 lei

Pompierii au stins, în ultimele trei zile, la nivel naţional, peste 500 de incendii, aproape trei sferturi dintre acestea fiind arderi necontrolate, informează Inspectoratul General pentru Situaţii de Urgenţă (IGSU). 

Arhive. Primii militari români executați pentru trădare, în august 1916: ”Puși la cale de dușmanii noștri seculari, ungurii”

Institutul de Studii Sud-Est Europene a publicat din arhivele oficiale relatări despre primii militari români executați pentru trădare, în august 1916. Autoritățile vremii i-au condamnat la moarte după ce au încercat să arunce în aer un tren cu ofițeri.

Recomandări
Ilie Bolojan, despre criza energetică: ”Fac un apel încă o dată, să luăm măsuri voluntare”. Dacia și Ford opresc producția

Premierul demis Ilie Bolojan a cerut, luni, românilor, companiilor și autorităților publice să reducă voluntar consumul de energie, din cauza crizei energetice care afectează România în special în perioada ”orelor de seară”.

FOTO și VIDEO. Armata a reușit să arunce în aer o stâncă, într-o operațiune fără precedent, pentru a devia cursul Dunării

Armata a reușit, luni, să detoneze și să distrugă stânca pentru blocarea Brațului Bala, într-o operațiune fără precedent, pentru devierea cursului Dunării.

Cod roșu de caniculă extins, temperatura urcă la 41 grade Celsius la umbră. Autoritățile activează planul de măsuri | HARTĂ

ANM a extins Codul roșu de caniculă pentru vestul țării, unde marți se vor înregistra 41 de grade Celsius la umbră. În cursul zilei de luni, doar sud-estul și parțial centrul scapă de caniculă. Ministerul Sănătății a activat planul de măsuri specifice.