Doar in Romania: o masina intr-un deceniu si o casa in 50 de ani!

×
Publicitate

Romanii care nu isi permit sa ia un credit si care sunt nevoiti sa se bazeze pe economii pot cumpara o masina in aproximativ un deceniu si o casa in aproximativ 50 de ani.


In paralel, europenii din vestul continetului reusesc sa isi indeplineasca visele in cel mult zece ani.

Astfel, pentru un salariat cu venitul mediu, o casa presupune o economie substantiala. Ar trebui sa puna deoparte in fiecare luna cate cel putin 100 de euro pentru 50 de ani.

Chiar daca au trecut anii si casa este achitata cu banii jos, romanii tot nu au scapat de griji. Orice om are nevoie de mobila si de aparatura electrocasnica. Toate acestea echivaleaza cu 5.000 de euro si inca patru ani de economii.

Asadar, dupa o viata plina de restrictii, multi romani se trezesc la batranete ca de toata munca lor se vor bucura mostenitorii. Daca exista.

Articol recomandat de sport.ro
"FIFA, organizație mafiotă. Argentina, ajutată!" Cristiano Ronaldo a reacționat și stârnește o mare controversă
"FIFA, organizație mafiotă. Argentina, ajutată!" Cristiano Ronaldo a reacționat și stârnește o mare controversă
Citește și...
Studiu: Bărbații negociază mai bine salariile decât femeile, iar ele schimbă mai des angajatorul

Bărbații sunt mai înclinați decât femeile să folosească ofertele de angajare primite de la alte companii pentru a negocia o majorare salarială la actualul loc de muncă, arată un studiu realizat de Rockwool Foundation Berlin, citat de Reuters.

Roșia noastră cea de toate zilele. Românii au de ales între mii de soiuri. Cât costă cea neagră de Crimeea

Cu brânză, ceapă, pâine și sare din belșug, roșiile nu lipsesc de pe mesele noastre în aceste luni. De la inimă de bou, la ananas, prekos, portocalii, galbene sau negre, producătorii români cultivă mii de soiuri de roșii. 

Ce mai reclamă românii: Cântecul cocoșului, miros de tocăniță, existența albinelor. Sesizare: ”Vecinul nu răspunde la salut!”

Comisarii Gărzii de Mediu Arad fac un „top al absurdului” în ceea ce priveşte sesizările pe care le primesc pe adresa de e-mail a instituţiei din partea unor cetăţeni care, în general, sunt nemulţumiţi de vecinii lor ori de animalele acestora. 

Recomandări
Petrolierul cu gaz petrolier lichefiat explodat în apropiere de Sulina arde în continuare. Trei drone ar fi lovit nava

Incident extrem de grav în Marea Neagră, în apropiere de portul Sulina. Un petrolier încărcat cu aproape 3.800 de tone de gaz petrolier lichefiat a explodat și arde în largul coastelor României, la 40 de km depărtare de țărm.

„Lumi ideale nu există, dar putem tinde spre ele”. Cea mai bună șahistă a României, despre o Ungarie cu Polgár președintă

Marea maestră Irina Bulmaga spune că Judit Polgár are calitățile necesare pentru a deveni un simbol al unei Ungarii moderne, după ce fosta campioană mondială a refuzat funcția de președintă a țării.

PSD propune ”comisie de criză”, iar PNL vrea ca parlamentarii să fie chemați din vacanță pentru PNRR: ”Miza e importantă”

După apelul lansat de PSD, luni, 20 iulie, preşedintele Senatului, liberalul Mircea Abrudean, a transmis și el, marți, că România ar putea închide jaloanele restante din PNRR până la sfârșitul lunii iulie, dacă ar exista voință politică.