Daune de 50 de mii de lei pentru o romanca al carei copil a fost schimbat la nastere. Cazul nu este singular

×
Publicitate

Decizie in premiera luata de o instanta din Romania dupa patru ani de procese. O tanara va primi despagubiri morale de 50 de mii de lei din partea spitalului din Targu Neamt dupa ce o asistenta i-a schimbat copilul la nastere din greseala.

Totul a inceput in 2011. Tanara mama a adus pe lume o fetita la Maternitatea din Targu Neamt. Nu si-a imaginat o secunda ca bucuria imensa o sa se transforme in cel mai negru cosmar.

copil schimbat

In aceeasi zi, la diferenta de o jumatate de ora, o alta mamica a nascut o alta fetita. Nimeni nu si-a imaginat ca o asistenta le va incurca celor doua copile bratarile.

Femeia care nascuse prima a apucat sa-si vada copilul si, dupa cateva ore, cand un altul i-a fost adus la alaptat si-a dat seama ca se facuse o greseala.

Daniela Tonca, avocata femeii: "Cand si-a pus copilul prima data la san au inceput primele intrebari. Dupa putin timp, adevaratul copil a fost adus si incredintat altei mamici, colega de salon, care nascuse cu jumatate de ora inainte. A aparut panica."

Cerand explicatii prima dintre mame a fost expediata brutal de personalul Spitalului din Targu Neamt.

Daniela Tonca, avocata femeii: "Atitudinea cadrelor a fost neprofesionista in acest caz. Nu au facut verificari, ci au incercat sa ii aduca acuze clientei mele, tu nu il accepti, incercau sa pregateasca colegele de salon ca e in depresie si are stare speciala, lasand-o fara supraveghere, tratament, ajutor, situatia care a dus la deteriorarea ei psihica. Stia ca nu e copilul ei, dar nu avea mijloace sa isi faca dreptate."

Dupa 3 zile oribile, responsabilii si-au recunoscut, in sfarsit, greseala. Femeile au fost chemate intr-un cabinet si puse sa faca schimb de copii. Dupa toata intamplarea, tinara, care acum are 33 de ani, a facut o depresie grava. Se temea ca fetita ii va fi luata iar, spune avocata sa.

Era insa prea tarziu. Mama a hotarat sa dea in judecata unitatea medicala. Astfel dupa patru ani de procese, doua instante i-au dat castig de cauza, o premiera pentru un astfel de caz in Romania. Femeia urmeaza sa primeasca o despagubire de 50 de mii de lei.

Mirela Bercea, directorul medical al Spitalului din Targu Neamt: "Initial despagubirea ceruta a fost mai mare, insa instanta a stabilit-o la 50.000 de lei. Spitalul a luat legatura cu firma de asigurari iar aceasta va plati suma ceruta de instanta."

copil schimbat

Vasile Dron, consilier local, membru in consiliul de administratie al Spitalului Targu Neamt: "A fost o greseala din partea asistentelor, i-au incurcat! I-a dat la una copilul celelilalte!"
Reporter: "Si ce-au patit aia care au gresit?"
Vasile Dron : "Pai ce-au patit? Le-am taiat din salariu si au fost penalizate. Dar ele lucreaza in continuare la spital."

Un alt caz, tras la indigo s-a petrecut acum trei ani in judetul Bacau. Abia dupa o luna de nopti nedormite si ganduri negre, dar si mai multe teste, alte doua femei s-au intalnit si si-au dat una alteia bebelusii.
 

Articol recomandat de sport.ro
Imagini virale cu Cristiano Ronaldo: ”Sunt adevărate! E incredibil”
Imagini virale cu Cristiano Ronaldo: ”Sunt adevărate! E incredibil”
Citește și...
Tinerii din România încep să se angajeze de la 16 ani tot mai des. Ce îi motivează să înceapă munca

Tot mai mulți adolescenți români de 16-17 ani aleg să-și câștige singuri banii de buzunar. Tinerii își doresc independență financiară și experiență profesională încă din liceu. Iar astfel, devin și mai responsabili.

Un sfert dintre părinții români își bat copiii cel puțin o dată pe săptămână. Regula de 10 secunde care poate schimba totul

Deși dăunătoare, violența rămâne o metodă de disciplinare des folosită în familiile din România - arată un studiu recent.

Mai mulți maramureșeni au încasat 1,3 milioane de lei de la stat, cu acte false pentru indemnizații de maternitate

Trei persoane din Maramureș au fost reținute pentru înșelăciune și fals în declarații într-un dosar de fraudă cu indemnizații de maternitate și creștere a copilului. Prejudiciul ar ajunge la 1,3 milioane de lei, potrivit anchetatorilor.

Recomandări
Motivele pentru care Nicușor Dan l-a desemnat premier pe Adrian Veștea. Eugen Tomac, retras după ce nu a strâns o majoritate

Surpriză pe plan politic. Președintele Nicușor Dan l-a desemnat premier pe liberalul Adrian Veștea, prim-vicepreședintele PNL și președinte al Consiliului Județean Brașov.

USR respinge și cea de-a doua propunere de premier a lui Nicușor Dan: „Le datorăm claritate votanților noștri”

USR a anunțat duminică, printr-o rezoluție adoptată în unanimitate de Biroul Național, că nu susține nici cea de-a doua propunere de premier înaintată de președintele Nicușor Dan: liberalul Adrian Veștea.

Nicușor Dan, la al doilea premier desemnat. Ce șanse are Adrian Veștea să strângă o majoritate în condițiile actuale

Val de reacții pe scena politică, după desemnarea lui Adrian Veștea ca premier. Liderii PNL partidului spun că nu au fost consultați înaintea nominalizării și au convocat o ședință de urgență pentru stabilirea unei poziții oficiale.