Cuplurile din România, afectate grav de faptul că locuiesc împreună cu părinții

×
Publicitate

De voie, de nevoie, mulţi tineri stau cu părinţii sau cu socrii. Un studiu recent arată că un sfert s-au întors acasă după ce au încercat să stea pe cont propriu, dar au rămas fără bani.

Cei care ajung în această situaţie ar trebui să aibă grijă cât prelungesc traiul cu părinţii, pentru că îşi pot pierde partenerul de viaţă, avertizează psihologii.

Deocamdată stau la părinţi şi la vârsta asta. Am simţit nevoie să stau undeva, să am locuinţa mea, dar deocamdată nu a fost posibilitatea”, spune un tânăr.

Din cauza banilor puţini, mulţi s-au întors acasă la părinţi, deşi au vrut să stea pe cont propriu, arata un studiu recent.

Zic că se întorc pentru că nu şi-au calculat cum trebuie banii şi s-au aruncat la chirii prea mari. Chiria şi ultilitățile nu ar trebui să depăşească 20-30% din venituri”, explică un consultant.

Şi, de multe ori, aceştia se mută înapoi la părinţi cu tot cu partener. Riscant pas, cred psihologii. Certurile fie în cuplu, fie cu socrii sunt de multe ori inevitabile.

Şi dacă lipsa banilor i-a adus la părinţii, tot banii sunt de cele mai multe ori sursa de scandal.

Nu e mentalitate. Eu am 58 de ani, băiatul meu are 26. Mie mi se pare că cheluie bani mulţi, eu sunt învăţată să mănânc acasă, nu să plec”, explică un părinte.

16% dintre cei care au răspuns în cadrul studiului, în schimb, sunt dispuşi să stea într-o relaţie, deşi nefericiţi, doar ca să nu fie nevoiţi să se mute la părinţi sau să plătească singuri chirie.

Articol recomandat de sport.ro
Pică transferul la Real Madrid? Iubita l-a dat de gol
Pică transferul la Real Madrid? Iubita l-a dat de gol
Citește și...
2000 de oameni au participat la ”Iași Pride”. Preot: ”Aia nu este iubire, Doamne iartă-mă. Iubirea este între soț și soție”

În jur de 2000 de persoane au participat, sâmbătă, la Iași Pride, paradă aflată la cea de-a șasea ediție. Tinerii au traversat centrul orașului și au cerut respect, siguranță și drepturi egale pentru comunitatea LGBT.

România are doar 121 de cămine pentru vârstnici. Listele de așteptare se întind pe ani de zile și spitalele sunt blocate

Statul român are doar 121 de cămine publice pentru vârstnici, cu aproximativ 7.000 de locuri – un număr infim în raport cu nevoile unei populații care îmbătrânește.

Pericolul oilor ”fantomă” din Cluj. Figurau oficial ca ucise într-un focar din Tulcea

Zeci de oi care figurau oficial ca sacrificate într-un focar din Tulcea au fost descoperite la o fermă din Cluj, un act de sabotaj la siguranța alimentară a țării, anunță ANSVSA. Instituția promite cele mai dure sancțiuni. 

Recomandări
Ce mesaj a transmis, de Ziua Justiției, preşedintele Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie, judecătoarea Lia Savonea

Preşedintele Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie, judecătorul Lia Savonea, a transmis, duminică, un mesaj de Ziua Justiţiei, în care a afirmat că astăzi, mai mult ca oricând, trebuie apărată independenţa reală a judecătorului.

Mesajul Americii către România, la 250 de ani de la fondarea Statelor Unite. Imagine spectaculoasă a Castelului Bran

SUA și România au o ”legătură profundă și durabilă”, iar cele două națiuni ”sunt profund ancorate în valorile fundamentale ale civilizației occidentale”, se arată într-un editorial al ambasadorului american la București cu ocazia Freedom250.

Elevii ar putea învăța mai ușor matematica cu ajutorul inteligenței artificiale. 200 de profesori susțin metoda

Inteligența artificială poate, și chiar trebuie, folosită în școli pentru predarea matematicii, spun 200 de profesori, care au ajuns la Brașov la inițiativa Aspire Teachers.