Cancerul mamar, genital, pulmonar pot fi depistate din timp si in Romania

×
Publicitate

Fundatia Renasterea a primit o finantare europeana de aproximativ 2,3 milioane de euro cu care va construi un centru de diagnosticare.


In cadrul centrului, 5.500 de femei si 700 de barbati isi vor putea face analizele anual. In primii doi ani, aceste teste vor fi gratuite, iar rezultatele vor fi eliberate in aceeasi zi.

Fundatia Renasterea a lansat inca din 2001 Programul de Prevenire si Depistare Precoce a Cancerului de San.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
Citește și...
Cafeaua creste performanta fizica cu 12%

Cafeaua poate imbunatati performanta fizica cu pana la 12,4% si reduce oboseala in timpul exercitiilor fizice, atat in cazul celor usoare, cat si in cazul celor de performanta si de intensitate mare, care pot dura de la 30 pana la 120 de minute.
 

Un nou curent face concurenta MISA: budismul Dzogchen

Dupa ce s-a umplut tara de yoghini, de ce nu ne-am face si budisti... Budismul Dzogchen promite sa ne dezvaluie adevarata noastra conditie umana.

Concert de vioara sub pervazul unei case care sta sa se darame!

Violonistul Alexandru Tomescu a cantat joi seara la o vioara Stradivarius, in fata unui public adunat in strada sa sustina consolidarea cladirilor de patrimoniu.

Recomandări
Moscova s-a răzbunat: un angajat al Ambasadei României a fost declarat „persona non grata”. MAE, reacție rapidă

Rusia a declarat un angajat al Ambasadei României la Moscova „persona non grata”, a anunţat joi Ministerul de Externe rus, informează Interfax.

Sentința care ar fi blocat ROMATSA și traficul aerian din România, anulată printr-o decizie definitivă. S-a implicat și CSAT

Traficul aerian din România se poate desfășura normal, în urma deciziei Instanței Supreme, pentru că ROMATSA nu și-a pierdut certificatul de furnizor de servicii de trafic aerian.

Ploi torențiale, vijelii și grindină de până la 4 centimetri. Cod galben în mare parte din țară. HARTĂ

Administraţia Naţională de Meteorologie (ANM) a emis, joi, atenţionări Cod galben de instabilitate atmosferică, averse torenţiale însemnate cantitativ şi intensificări ale vântului, valabile în zone din Transilvania, Muntenia, Moldova şi Dobrogea.