Senatul a adoptat ”Legea 2 Mai”: ”Ne asigură că toţi traficanţii de droguri de mare risc vor sta în închisoare”

62358799

Senatul a adoptat, în calitate de prim for sesizat, „Legea 2 Mai”. Ministrul Justiţiei, Alina Gorghiu, a declarat că este o iniţiativă legislativă care „ne asigură că toţi traficanţii de droguri de mare risc vor sta în închisoare”.  

Acest proiect elimină posibilitatea suspendării executării pedepsei sub supraveghere pentru săvârşirea infracţiunilor de trafic de droguri de mare risc şi trafic internaţional de droguri de mare risc.

De asemenea, iniţiativa prevede creşterea de la 2-7 ani la 3-10 ani a pedepselor pentru anumite fapte de efectuare de operaţiuni cu produse susceptibile de a avea efecte psihoactive.

Propunerea vine în urma tragediei de la 2 Mai.

Camera Deputaţilor este for decizional pentru acest proiect de lege.

„Este un proiect cheie al PNL. Un proiect esenţial pentru societatea românească, pentru siguranţa tinerilor din ziua de astăzi. E o lege care ne asigură că toţi traficanţii de droguri de mare risc vor sta în închisoare. Acolo le este locul. Când vorbim de droguri de droguri de mare risc, ne referim la cocaină, heroină, ecstasy, fentanyl, oxicodonă. Acele droguri de mare risc care distrug destine. Producţia şi traficul de droguri rămân cea mai mare afacere criminală din UE”, a afirmat Alina Gorghiu, în plenul de luni al Senatui, potrivit News.ro.

Ea a mai explicat că această iniţiativă legislative prevede două chestiuni principale.

„În primul rând, elimină posibilitatea suspendării executării pedepsei sub supraveghere pentru săvârşirea infracţiunilor de trafic de droguri de mare risc şi trafic internaţional de droguri de mare risc, prevăzute de legea 143/2000. În al doilea rând, creştem de la 2 – 7 ani la 3 - 10 ani pedepsele prevăzute de Legea nr. 194/2011 pentru anumite fapte de efectuare de operaţiuni cu produse susceptibile de a avea efecte psihoactive”, a mai precizat Gorghiu.

Ministra Justiţiei a adăugat că „va trebui să găsim pârghii prin care să stopăm traficul de droguri care generează bani negri în economia subterană”.

„Pe parcursul anului 2022, 810 inculpaţi au fost condamnaţi definitiv pentru infracţiuni de trafic de droguri (intern sau internaţional). Dintre aceştia, 402 au fost condamnaţi la pedepse cu executare în regim de detenţie, iar pentru 379 de persoane, instanţele au pronunţat hotărâri de condamnare cu suspendarea executării pedepsei. Vorbim de aproape 47% dintre traficanţii de droguri care, deşi condamnaţi, nu fac închisoare. Pornind de la aceste lucruri, e absolut necesar să votăm această iniţiativă legislativă.

Numai în primele 10 luni ale anului 2023 au fost înregistrate 10.780 de dosare, având ca obiect drogurile, faţă de anul anterior, în aceeaşi perioadă, 8.484. Bătălia nu este uşoară! Trebuie acţionat pe toate palierele de la prevenţie la pedeapsă. Am încredere că această categorie de traficanţi de droguri de mare risc va sta mai bine în închisoare ca urmare a votului dumneavoastră”, a completat Alina Gorghiu.

Articol recomandat de sport.ro
Italia, împinsă la Cupa Mondială datorită clasamentului? Varianta apărută și ce spune regulamentul FIFA
Italia, împinsă la Cupa Mondială datorită clasamentului? Varianta apărută și ce spune regulamentul FIFA
Citește și...
Ședință de Guvern: Adoptarea Strategiei Naționale a rezervelor de stat și actualizarea chiriilor pentru locuințele publice

Guvernul va aproba în şedinţa de joi, prin hotărâre, Strategia Naţională a rezervelor de stat pentru perioada 2026-2030.

Sorin Grindeanu: ”Dacă vom găsi înţelegere, se va merge mai departe. Dacă nu, PSD poate să meargă în opoziţie”

Preşedintele PSD, Sorin Grindeanu a fost întrebat de jurnaliști, mercuri, ce va răspunde dacă va veni preşedintele României şi va spune că Sorin Grindeanu trebuie să preia guvernarea.

Scandalul ”mită la ARR”. Sorin Grindeanu, întrebat ce ține acasă în cutia de pantofi: ”Prețul la litru de motorină, 12 lei!”

Sorin Grindeanu, președintele Partidului Social Democrat și fost ministru al Transporturilor, neagă orice legătură cu faptele imputate fostului șef de cabinet, Cristian Anton, care este acuzat de DNA de luare de mită.

Recomandări
Donald Trump s-a adresat naţiunii. Războiul este o „investiţie reală” pentru generaţiile viitoare. Niciun cuvânt despre NATO

Preşedintele american, Donald Trump, a afirmat miercuri seară că Statele Unite sunt o forţă militară de neoprit, adăugând că războiul este "o investiţie reală" pentru copiii americani şi generaţiile viitoare, scriu AFP şi Reuters.

Misiunea Artemis 2 a NASA, primul zbor cu echipaj uman în jurul Lunii în peste 50 de ani, a fost lansată cu succes. VIDEO

Pentru prima dată după mai bine de 5 decenii, NASA a trimis oameni într-o călătorie în jurul Lunii. De la centrul spațial din Florida, misiunea Artemis 2 a fost lansată cu succes. 

Guvernul a găsit o soluție să nu taie acciza la motorină: benzinăriile să compenseze „voluntar” prețurile cu 25 de bani

S-a ieftinit motorina la unele benzinării, cu 40 de bani, după ce miercuri a intrat în vigoare primul set de măsuri de pe piața carburanților.