Ludovic Orban îi cere lui Tăriceanu să demisioneze de la șefia Senatului: „Uzează de puterea politică”

61992264
Agerpres

Liderul PNL, Ludovic Orban, i-a cerut demisia lui Călin Popescu Tăriceanu de la șefia Senatului și a făcut apel la senatori să voteze în favoarea cererii DNA privind începerea urmăririi penale a liderului ALDE.

„Solicit demisia din funcţia de preşedinte al Senatului a domnului Călin Popescu-Tăriceanu. (...) Decizia dacă un cetăţean este sau nu vinovat este luată de instanţele de judecată. Orice încercare de victimizare politică, ca urmare a formulării acestei cereri de urmărire penală, nu face altceva decât să arate odată în plus că Dragnea şi cu Tăriceanu folosesc puterea politică nu pentru a îmbunătăţi viaţa cetăţenilor, nu pentru a pune în practică programul de guvernare cu care s-au prezentat în faţa cetăţenilor, ci că uzează de puterea politică dobândită numai în scop personal şi pentru a scăpa de anchetele penale sau de urmările faptelor comise de cei doi. De asemenea, solicităm senatorilor să voteze aşa cum va vota PNL - şi anume în favoarea cererii de urmărire penală", a declarat Orban într-o conferință de presă, conform Agerpres.

Totodată, el a criticat Guvernul PSD pentru creșterea inflației.

„Ați văzut foarte clar că în evaluarea făcută de Comisia Europeană, perspectivele de creștere economică a României pe anul 2018 au fost ajustate în minus. De unde autoritățile românești au previzionat o creștere economică de 5,5% pentru anul 2018, se vede foarte clar că România nu va avea o astfel de creștere, se vede clar că de câteva luni se resimte o scădere dramatică a creșterii economice, iar creșterea economică estimată la nivel european pentru România este de 3,6%. De asemenea, în ceea ce privește evaluarea inflației, prognoza e de creștere la 4,3%. În ceea ce privește echilibrul bugerar, Comisia Europeană semnalează riscul depășirii deficitului bugetar de 3% - deficit acceptat conform tratatului și atingerea unui deficit estimat de 3,3%. Se arată foarte bine că anaflabeții economici puși în fruntea Guvernului și-au bătut joc de România”, a mai spus el.

Parchetul General a transmis la Senat, la sesizarea DNA, o solicitare de efectuare a urmăririi penale pentru infracţiunea de luare de mită presupus a fi săvârşită de preşedintele Senatului, Călin Popescu-Tăriceanu.

DNA susţine că preşedintele Senatului ar fi primit indirect, în perioada 2007 - 2008, pe vremea când era premier, foloase materiale de aproximativ 800.000 de dolari de la o firmă austriacă.

Pe Instagram-ul Știrile ProTV găsiți imaginile momentului din lume!  

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Articol recomandat de sport.ro
După ce a spulberat Roma, Cristi Chivu și-a început conferința vorbind despre Mircea Lucescu
După ce a spulberat Roma, Cristi Chivu și-a început conferința vorbind despre Mircea Lucescu
Citește și...
Traian Băsescu avertizează: „Carburantul trebuie raționalizat acum, altfel riscăm o criză”

Fostul preşedinte Traian Băsescu a declarat, duminică, despre criza carburanţilor, că trebuie raţionalizare, de pe acum, ca să nu ajungem la criză, el arătând că marea problemă este că toţi se reped să reducă preţul.

A murit profesorul Liviu Maior. Fostul ministru al Educaţiei avea 85 de ani

Profesorul Liviu Maior, fost ministru al Educaţiei şi fost conducător al Clubului Sportiv Universitatea Cluj, a murit, duminică, la vârsta de 85 de ani.

Ministrul Dragoș Pîslaru, săgeți către PSD, de Florii: „Avem prea mulţi farisei care de fapt îşi numără cutiile de pantofi”

Ministrul Dragoș Pîslaru a transmis, duminică, de Florii, cu un mesaj pentru PSD, subliniind că pilda sărbătorii ar trebui să fie o lecție pentru politicienii care se preocupă mai mult de imagine decât de nevoile oamenilor.

Recomandări
Rețeaua balastierelor, sub presiune după ani de toleranță. Culisele unui sistem acaparat de o „caracatiță” de interese

„Țara care se sapă singură”, partea a III-a. Astăzi vorbim așadar despre un sistem în care deciziile publice și interesele private se amestecă. În multe cazuri, firmele din domeniu gravitează în jurul unor rețele locale de influență. 

Starea lui Mircea Lucescu se menține critică. Marele antrenor a suferit aritmii severe, care nu au mai răspuns la tratament

La o săptămână de când Mircea Lucescu a ajuns la Spitalul Universitar din Capitală, starea lui sănătate s-a agravat. Acum, el este internat în secția de Terapie Intensivă. 

SUA, eforturi logistice uriașe în Iran pentru salvarea pilotului american. Cine a reușit să ajungă la el înaintea iranienilor

Donald Trump pare că și-a pierdut răbdarea în ceea ce privește negocierile cu Iranul. Președintele american a spus, pentru Fox News, că dacă Teheranul nu face rapid o înțelegere ia în calcul să distrugă totul în Iran și să preia petrolul.