Dominic Fritz: „Nu intrăm în această guvernare pentru ministere. Creșterea TVA nu este o linie roșie”
Președintele USR, Dominic Fritz, a declarat joi că partidul nu intră la guvernare pentru funcții, iar o eventuală creștere a TVA este acceptabilă dacă aduce o reformă reală.
„Pentru noi, nu ministerele sunt de ce intrăm în această guvernare, ci intrăm pentru că acum este momentul pentru o schimbare fundamentală în felul în care funcționează statul și guvernarea.
În același timp, avem o anumită pondere în această coaliție, suntem 21% din această coaliție, și în acest sens e clar că această responsabilitate trebuie să se reflecteze și în împărțeala ministerelor și nu am niciun motiv să cred de ce am face un pas în spate în această privință', a spus liderul USR.
Fritz a afirmat că la negocieri sunt prezentate diverse măsuri economice.
„Există un meniu de măsuri unde la sfârșit trebuie să atingem o anumită cifră, pentru că nu avem acești bani și din acest meniu trebuie să alegem anumite măsuri (...).
Noi nu trasăm o linie roșie, chiar dacă nu suntem încântați de creșterea TVA. Nu este o linie roșie pentru noi dacă la sfârșit pachetul de măsuri arată o voință de reformă reală pentru statul român, dar astea sunt discuții pe care le vom avea și astăzi și sunt încrezător că vom ajunge la o concluzie', a arătat acesta.
Nicușor Dan le-a spus liderilor partidelor că nu acceptă creșterea TVA, explică surse politice pentru Știrile ProTV. În schimb, le-ar fi propus să renunțe la acele investiții care nu pot fi gata în 2-3 ani.
În discuțiile de miercuri, Nicușor Dan le-a transmis liderilor partidelor că nu este de acord cu o creștere a TVA. În schimb, președintele le-ar fi cerut să renunțe la unele proiecte care nu pot fi duse la capăt în următorii doi-trei ani, explică surse politice pentru Știrile ProTV.
Reprezentanții PSD au respins cererea lui Nicușor Dan și au propus ca veniturile suplimentare care ar fi generate de o creștere a TVA să fie asigurate de introducerea impozitului progresiv și a taxei de solidaritate, două măsuri pe care le-au propus de la începutul negocierilor pentru viitorul guvern.
Marți seară, liderii partidelor aproape de lista finală a măsurilor fiscale care, în orice variantă, vor avea impact direct în buzunarul fiecărui român. De la 1 iulie, TVA ar urma să crească de la 19% la 21%, doar în cazul alimentelor și medicamentelor urmând să fie o cotă redusă de 9%.
Sursa: Agerpres
Etichete: tva, dominic fritz, discutii, ministere, declaratii,
Dată publicare:
19-06-2025 16:41