Dăncilă, atac la Iohannis: ”Acest gest fără precedent denotă o lipsă de responsabilitate”

×
Publicitate

Premierul Viorica Dăncilă a lansat un nou atac verbal la adresa președintelui Klaus Iohannis, miercuri, la începutul ședinței de Guvern săptămânale.

Șeful Guvernului a declarat că acțiunea lui Iohannis de a contesta proiectul de buget de stat pe 2019 la Curtea Constituțională reprezintă ”un gest fără precedent”, care ”poate afecta credibilitatea României”.

În plus, Dăncilă spune că nu înțelege de ce Klaus Iohannis ”a ales să blocheze creșterea alocațiilor copiilor”.

Constat că domnul președinte face tot posibilul să împiedice dezvoltarea României, continuînd blocajul pe care-l practică de luni bune la adresa Executivului, prin contestarea bugetului la Curtea Constituțională. Acest gest fără precedent denotă o lipsă de responsabilitate, ce poate afecta credibilitatea României și implicit indicatorii macroeconomici al țării.

Prin această atitudine, domnul președinte demonstrează că nu este interesat nici de creșterea veniturilor populației, nici de creșterea investițiilor, nici de îmbunătățirea actului medical, nici de creșterea accesului la educație, ci doar de campania electorală.

Este de neînțeles de ce președintele a ales să blocheze prin acest gest creșterea alocațiilor copiilor, deși în urmă cu câteva zile clama acest lucru. Mă întreb când spunea adevărul, atunci când face declarații politice de campanie sau când anunță că a blocat bugetul. Sau președintele se teme cumva că acest buget va duce la prea multe investiții.” - a spus Viorica Dăncilă în ședința de Guvern.

Președintele Klaus Iohannis a anunțat recent că va sesiza CCR-ul, pentru că bugetul are ”accente de neconstituționalitate”. "Bugetul ruşinii naţionale", după cum l-a numit şeful statului, denotă cât de incompetentă este clasa politica aflată la putere, susţine preşedintele.

Astfel, Iohannis a anunţat că va trimite judecătorilor CCR legea bugetului, implicit legea prin care a fost majorat deficitul de la 2,55% la 2,76% pentru creşterea alocaţiilor pentru copii.

Adoptat cu mare întârziere de Parlament, bugetul pentru 2019 mai are de aşteptat. Preşedintele Klaus Iohannis a acuzat partidul aflat la guvernare de incompetenţă şi susţine că, prin această întârziere, nu sunt respectate nici obligaţiile faţă de Uniunea Europeană, asumate de ţara noastră, nici unele drepturi fundamentale.

Abonați-vă gratuit la newsletter-ul Știrile Pro TV de pe WhatsApp. Primiți în fiecare zi cele mai importante știri pe telefon! 

Pe Instagram-ul Știrile ProTV găsiți imaginile momentului din România, dar și din lume!  

 

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Articol recomandat de sport.ro
Ștefania Uță, campioană mondială cu triplu record! Românca nu are rival în lume la 400 metri garduri
Ștefania Uță, campioană mondială cu triplu record! Românca nu are rival în lume la 400 metri garduri
Citește și...
Șerban Nicolae: Nu trebuia să existe ordonanţă de urgenţă după ce am dat legile Justiţiei

Senatorul PSD Şerban Nicolae a declarat, miercuri, că nu trebuia să existe nicio ordonanţă de urgenţă după adoptarea legilor Justiţiei.

Claudiu Manda, despre Kovesi: ”Să-i ancheteze pe toţi de acolo cum i-a anchetat în România”

Senatorul PSD Claudiu Manda a declarat, miercuri, că europarlamentarii social democraţi au votat împotriva numirii Laurei Codruţa Kovesi la conducerea Parchetului European, deoarece aceştia ştiu ce abuzuri a făcut la DNA.

Florin Mituleţu-Buică, propus de PSD, a fost numit în fruntea Autorităţii Electorale

Noul preşedinte al AEP este Florin Mituleţu-Buică, numit după demisia lui Daniel Barbu.

Recomandări
Cazul ambulanței din Cluj scoate la iveală lacunele legii. Un clip fals poate fi șters de autorități abia după 10 zile

Imaginile, ori informațiile false pot să provoace panică, să pună oameni în pericol și, în cazuri extreme, chiar să ducă la violență. 

Alertă după ce doi bărbați s-au apropiat prea mult cu o șalupă de barjele scufundate în Dunăre. Polițiștii au împânzit zona

Un incident petrecut la Izvoarele în zona barjelor scufundate în Dunăre a pus în alertă autoritățile. 

TAROM va primi primul Boeing 737 MAX până la finalul acestei luni. Aeronava „Mircea Lucescu” a trecut zborul de test

Până la finalul acestei luni, primul Boeing 737 MAX ar urma să ajungă în flota TAROM. Avionul care a fost botezat Mircea Lucescu după marele antrenor român, a trecut de zborul de test și poartă deja însemnele operatorului național.