Nicușor Dan și-a anunțat demisia de la Primăria Capitalei. Stelian Bujduveanu este noul edil interimar al Bucureștiului

×
Publicitate

Nicușor Dan a demisionat de la conducerea Primăriei Capitalei. Viceprimarul Stelian Bujduveanu (PNL) a fost votat în funcția de primar interimar.

UPDATE: Stelian Bujduveanu a fost votat ca primar interimar al Capitalei, începând cu 26 mai.

UPDATE: Stelian Bujduveanu, viceprimarul care are cele mai mari șanse să aigure interimatul după demisia lui Nicușor Dan a transmis că viziunea urbanistică a noului președinte trebuie să continue.

„Proiectele lui Nicușor Dan trebuie să continue. Acest interimat va fi funcțional. (...) Îi promit președintelui și bucureștenilor că această Primărie nu va ieși de pe traiectoria de astăzi. Vom avea o primărie funcțională. Sper să avem un președinte legitim cât mai rapid”, a declarat Stelian Bujduveanu.

UPDATE: Viceprimarul PSD Adrian Vigheciu a afirmat, vineri, la şedinţa CGMB, că în opinia sa acest interimat este mai degrabă o oportunitate, un moment în care să fie lăsate deoparte lucrurile care i-au despărţit. La rândul său, viceprimarul liberal Stelian Bujduveanu a asigurat „pe toată lumea” că acest interimat va fi funcţional şi că va continua linia trasată de Nicuşor Dan.

UPDATE: La începutul şedinţei, a fost anunţată demisia lui Nicuşor Dan din funcţia de primar general al Capitalei. Demisia intră în vigoare începând cu data de 26 mai.

Ședință pentru desemnarea unui primar interimar

Şedinţa extraordinară a fost convocată de primarul general, Nicuşor Dan, câştigător al alegerilor prezidenţiale.

Pe ordinea de zi figurează un singur proiect de hotărâre, în baza căruia viceprimarul Stelian Bujduveanu va exercita primul calitatea de înlocuitor de drept al edilului general al Municipiului Bucureşti.

În acest moment, Stelian Bujduveanu (PNL) şi Adrian Vigheciu (PSD) sunt viceprimari ai Capitalei, însă viceprimarul social democrat este cel care exercită primul calitatea de înlocuitor de drept al edilului general.

Preşedintele interimar al USR, Dominic Fritz, a declarat marţi că o majoritate de dreapta ar fi "numeric posibilă" în Consiliul General al Capitalei, construcţie din care să facă parte PNL, USR, PMP, Forţa Dreptei, dar şi alte partide mici.

Dominic Fritz a menţionat că actuala majoritate din CGMB este formată din PSD, PNL şi AUR.

El a mai precizat că USR Bucureşti poartă discuţii pentru reconstruirea "relaţiei de încredere" cu PNL la nivelul Capitalei.

"Nu e vorba de condiţii, este vorba de discuţii care sunt purtate şi de către Vlad Voiculescu, preşedintele USR Bucureşti, dar şi de alţii despre o discuţie despre cum putem să reconstruim o relaţie de încredere între PNL şi USR la nivel de Bucureşti, dar şi la nivel de ţară", a afirmat Dominic Fritz.

De asemenea, consilierul general REPER Cătălin Teniţă a anunţat pe Facebook că a avut o discuţie cu Stelian Bujduveanu despre condiţiile în care va susţine interimatul acestuia.

Mai exact, grupul REPER doreşte ca în mandatul interimar să nu fie eliberate autorizaţii pentru clădiri înalte în centrul Capitalei sau pentru dezvoltări imobiliare majore "în zone cu infrastructură deficitară care pot congestiona" traficul.

O altă condiţie este promovarea Planului Urbanistic General şi nu a unor Planuri Urbanistice Zonale care să "rezolve" situaţii de tipul celor amintite.

"Am avut acum două zile o discuţie telefonică cu domnul Bujduveanu şi el m-a asigurat că îşi va asuma public în şedinţă aceste doua puncte.

În condiţiile în care acest lucru se va întâmpla, va avea cele 4 voturi ale noastre şi toată disponibilitatea de a colabora pe chestiuni de urbanism (precum şi din celelalte domenii edilitare)", a scris Cătălin Teniţă.

Luni, preşedintele ales, Nicuşor Dan, a remarcat, într-un interviu pentru B1Tv, că edilul interimar va trebui "să se confrunte" cu restricţiile bugetare pe care Guvernul PSD le-a impus Primăriei Capitalei la începutul anului.

"Acum, imediat ce eu mă instalez la Cotroceni, unul din viceprimari va deveni primar interimar şi se va ocupa.

Întâmplător este de la PSD şi interesant este că se va confrunta cu restricţiile bugetare pe care Guvernul PSD le-a impus pentru Primăria Capitalei", a spus Nicuşor Dan.

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Sorana Cîrstea, reacție superbă: postarea ei după finala French Open, virală
GALERIE FOTO Sorana Cîrstea, reacție superbă: postarea ei după finala French Open, virală
Citește și...
Nicuşor Dan, despre raportul privind anularea alegerilor din 2024: Va fi prezentat într-un termen rezonabil

Președintele Nicușor Dan a declarat sâmbătă, la Constanța, că își dorește clarificarea și închiderea subiectului privind anularea alegerilor din 2024, dar nu poate estima deocamdată când va fi prezentat raportul complet privind acest caz.

Atac rar al Chinei la adresa României. Reacție dură a unui deputat PNL: ”În democrație nu cerem aprobare unei puteri străine”

Deputatul PNL Alexandru Muraru transmite Chinei că într-o democrație precum cea a României nu trebuie cerută aprobarea unei puteri străine pentru vizitele parlamentarilor săi. Beijingul l-a atacat pe Muraru pentru că a vizitat Taiwanul.  

Ce va face PNL dacă premierul desemnat Eugen Tomac nu trece de votul Parlamentului. Anunțul lui Bolojan

Liderul PNL Ilie Bolojan spune că, dacă se va ajunge în situaţia în care guvernul propus de premierul desemnat Eugen Tomac nu ar trece de votul Parlamentului, forul de conducere al Partidului Naţional Liberal va decide dacă PNL va propune un alt premier. 

Recomandări
Nicușor Dan, despre drona explodată la Constanța: Tehnologie nouă, suntem în proces de adaptare. Nu a existat greșeală umană

Președintele României a mers sâmbătă în Constanța, după ce vineri, în port, o dronă maritimă ucraineană s-a autodetonat. 

Putin refuză să oprească războiul, dar propovăduiește democrația: ”Asta îi sfătuiesc pe toți”. Supărat că a fost făcut bătrân

Vladimir Putin exclude categoric o întrevedere față în față cu Volodimir Zelenski. Și a condamnat tonul, pe care l-a numit „insolent”, al scrisorii deschise în care liderul de la Kiev i-a lansat invitația.

Natalie Musteață, regizoarea de origine română premiată cu Oscar, i se destăinuie Andreei Esca: ”Pare atât de absurd”

Regizoarea de origine română Natalie Musteață și partenerul ei, artistul Alexandre Singh, au câștigat anul acesta Oscarul pentru cel mai bun scurtmetraj.