Zelenski vrea doar „o pace durabilă”: „Nu poate fi decât rezultatul nimicirii capacității agresive a Rusiei”

×
Publicitate

„Vă jucați cu focul! Opriți-vă!”, este apelul aproape răstit, lansat de șeful organismului de supraveghere nucleară al ONU, după noi bombardamente în zona centralei de la Zaporojie.

Ca de obicei, Rusia și Ucraina se acuză reciproc de atac. Pe de altă parte, în discursul adresat unui forum de securitate organizat în Canada, Zelenski a respins ideea unui armistițiu cu Moscova.

Volodimir Zelenski, președintele Ucrainei: „Încetarea ostilităților nu garantează o pace durabilă. Rusia caută acum un scurt armistițiu, un răgaz în care să-și refacă forțele. Acceptarea unor concesii asupra integrității teritoriale și suveranității noastre nu poate fi numită pace. Compromisurile morale vor conduce la noi vărsări de sânge. O pace durabilă și justă nu poate fi decât rezultatul nimicirii capacității agresive a Rusiei”.

La rândul său Mihailo Podoliak, consilier-cheie al președinției ucrainene, a denunțat - într-un interviu acordat agenției France Presse - încercările Occidentului de a împinge Ucraina spre masa negocierilor cu Moscova, după o serie de victorii militare majore ale Kievului. „Sunt demersuri bizare care echivalează cu o cerere de capitulare”, a spus apăsat Podoliak.

Pentagon: „Soarta Ucrainei contează pentru noi toți”

Adevărul este că, pe tema oportunității unor tratative de pace, Washingtonul transmite semnale contradictorii.

Oficial, președintele Biden insistă că decizia aparține exclusiv Ucrainei, dar șeful marelui stat major al armatei americane, generalul Milley, a declarat în mod repetat că încetinirea inevitabilă a luptelor peste iarnă creează o fereastră pentru negocieri.

În schimb, în cele mai puternice declarații ale sale din ultimele nouă luni, ministrul Apărării, și șeful direct al generalului Mark Milley, a insistat asupra menținerii sprijinului pentru Kiev.

Lloyd Austin, șeful Pentagonului: „Un eşec în a ajuta Ucraina să-şi asigure propriul viitor ar putea duce la o lume a tiraniei şi tulburărilor. Amicii autocrați ai lui Putin ar putea trage concluzia că obținerea de arme nucleare le-ar oferi propriul 'permis de vânătoare'. Iar asta riscă să ducă la o periculoasă spirală a proliferării nucleare”.

La același forum dedicat securității, căruia i s-a adresat și Zelenski, șeful Pentagonului a evidențiat mizele războiului pentru comunitatea internațională.

Lloyd Austin, șeful Pentagonului: „Soarta Ucrainei contează pentru noi toți. Războiul declanșat de Putin este o amenințare directă la adresa securității europene. Agresiunea rusă este o provocare clară la adresa aliaților noștri din NATO. Cruzimea deliberată a Rusiei reprezintă un atac împotriva valorilor noastre împărtășite și împotriva statului de drept. Invazia Rusiei spulberă ordinea internațională bazată pe reguli”.

Între timp, în estul Ucrainei, mai cu seamă în jurul orașului Bahmut, luptele se întețesc. Ambele tabere pierd mulți soldați în lupte de tranșee, fără să înregistreze succese notabile.

Articol recomandat de sport.ro
Fiica unui fost mare atacant fură inimile americanilor! Tatăl ei a fost coleg cu Miodrag Belodedici
Fiica unui fost mare atacant fură inimile americanilor! Tatăl ei a fost coleg cu Miodrag Belodedici
Citește și...
Ministrul nord-coreean de Externe îl acuză pe Antonio Guterres că este “o marionetă a SUA”

Ministrul nord-coreean de Externe, Choe Son Hui, a criticat duminică "atitudinea deplorabilă" a secretarului general al ONU, Antonio Guterres, a anunţat KCNA, potrivit AFP.

A șasea condamnare la moarte în Iran pentru implicare în manifestaţii

Tribunalul revoluţionar din Teheran a condamnat duminică un al şaselea inculpat la moarte pentru implicare în manifestaţii, a informat agenţia autorităţii judiciare Mizan Online.

Actriţa iraniană Hengameh Ghaziani a fost arestată pentru că şi-a scos vălul islamic în public | VIDEO

Actriţa iraniană Hengameh Ghaziani a fost arestată, duminică, de serviciile de securitate pentru că şi-a scos vălul islamic în public într-un videoclip în sprijinul mişcării de protest declanşat după moartea Mahsei Amini.

 

Recomandări
Primul spital construit de la zero în Cluj în ultimii 50 de ani. Realizat prin PNRR, este printre cele mai moderne din Europa

Unul dintre cele mai moderne centre de neurochirurgie din Europa de Est a fost inaugurat sâmbătă la Cluj-Napoca. 

Ultimul weekend de vară aduce peste 120.000 de turiști la mare. Septembrie vine cu vreme bună și prețuri mai mici

Ultimul weekend de vară aduce peste 120 de mii de turiști pe litoralul românesc, potrivit reprezentanților patronatelor din turism.

Un înalt oficial rus spune că Moscova nu a folosit până acum din ”bun simț” arme nucleare în Ucraina. Ce se va schimba

Un înalt oficial rus spune că Moscova nu a folosit până acum din ”bun simț” arme nucleare în războiul din Ucraina, dar va răspunde ”simetric” dacă aliații Kievului îi vor furniza acestuia componente de arme nucleare tactice.