Franța o va susține pe Kovesi la Parchetul European. Mesajul transmis de Macron lui Iohannis

62033244
Agerpres

Preşedintele Franţei Emmanuel Macron i-a transmis preşedintelui Klaus Iohannis că va retrage candidatura lui Jean-François Bohnert şi că o va susţine pe Laura Codruţa Kövesi la conducerea Parchetului European.

Macron i-a transmis lui Iohannis că va retrage candidatura lui Jean-François Bohnert şi că o va susţine pe Laura Codruţa Kövesi la conducerea Parchetului European

”În virtutea bunei colaborări şi a bunei înţelegeri între cei doi şefi de stat, Preşedintele Emmanuel Macron i-a transmis Preşedintelui Klaus Iohannis că va retrage candidatura domnului Jean-François Bohnert şi că o va susţine pe doamna Laura Codruţa Kövesi la conducerea Parchetului European”, anunţă Preşedinţia, scrie News.ro.

Preşedintele Iohannis a avut vineri o convorbire telefonică cu Emmanuel Macron.

Cei doi omologi au abordat o serie de teme europene, cu accent pe candidatul pentru funcţia de procuror-şef european, menţionează Preşedinţia.

Kovesi, susținută de președintele Parlamentului European

 

Parlamentul European a anunţat joi că îşi menţine susţinerea pentru Laura Codruţa Kovesi în vederea obţinerii funcţiei de procuror-şef european, iar preşedintele David Sassoli va trimite în acest sens o scrisoare Consiliului Uniunii Europene. Sassoli consideră că ”este esenţial” să se asigure cât mai curând anchetarea şi urmărirea penală a infracţiunilor împotriva bugetului Uniunii Europene.

Cu două zile în urmă a apărut însă informaţia despre susţinerea candidaturii lui Kovesi de către Franţa, deşi candidaturile sunt individuale, nu sunt la nivel de ţară. Informaţia a fost confirmată la acel moment de Dacian Cioloş.

Aceasta deşi la începutul acestei săptămâni, francezul Jean-François Bohnert, contracandidatul Laurei Codruţa Kovesi pentru şefia Parchetului european, afirma că încă este candidat pentru acest post, după apariţia informaţiilor privind ieşirea sa din cursă ca urmare a numirii la conducerea Parchetului Naţional Francez. De asemenea, un purtător de cuvânt al misiunii diplomatice franceze la UE spunea că nimic nu s-a schimbat în ceea ce priveşte poziţia ţării sale.

 

Pe Instagram-ul Știrile ProTV găsiți imaginile momentului din lume!  

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Abonați-vă gratuit la newsletter-ul Știrile Pro TV de pe WhatsApp. Primiți în fiecare zi cele mai importante știri pe telefon! 

Articol recomandat de sport.ro
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
Citește și...
VIDEO. 60 de tineri de culoare dau năvală într-un magazin și-l vandalizează

În Philadelphia, zeci de tineri, băieţi şi fete, au năvălit cu intenţii rele într-un magazin care vinde produse cosmetice şi medicamente fără reţetă.

Cum ar putea oamenii lui El Chapo să ia cu asalt cea mai securizată închisoare din SUA

Condamnat la închisoare pe viaţă plus 30 de ani, faimosul traficant de droguri Joaquin Guzman, zis "El Chapo", s-a instalat deja în, probabil, ultima lui locuinţă: cea mai securizată închisoare din Statele Unite.

Prima declarație a cancelarului Angela Merkel privind crizele de tremurat

Cancelarul german Angela Merkel a declarat, vineri, că e capabilă să-şi ducă până la final, în 2021, mandatul de şefă a guvernului federal, arătându-și totodată susținerea pentru noul ministru al Apărării, Annegret Kramp-Karrenbauer.

Recomandări
La munte e plin de turiști, dar hotelierii spun că încasările s-au prăbușit și cu 30%. Cum fac românii economie în drumeții

Cei care au ales muntele au găsit o vreme excelentă. Stațiunile, zonele de promenadă și muzeele au fost pline de oameni, dar aglomerația n-a adus și venituri în plus la hoteluri si restaurante. 

Viitură apocaliptică în Nepal: 800 morți, mii de dispăruți. Efort disperat de salvare a 830 de oameni prinși într-un tunel

Bilanțul viiturii catastrofale produse la granița dintre Nepal și China continuă să se agraveze. Până acum au fost recuperate aproape 800 de trupuri neînsuflețite, iar numărul dispăruților trece de 2.500. 

Sondaj: Trei sferturi dintre bucureșteni cred că România merge într-o direcție greșită. Mare surpriză în opțiunile de vot

Majoritatea bucureştenilor (73%) consideră că România merge într-o direcţie greşită, arată un sondaj de opinie realizat de CURS la nivelul Capitalei.