Un cutremur de magnitudine 6,2 a avut loc în Filipine

62347056

Un cutremur cu magnitudinea de 6,2 grade a avut loc în Filipine joi, a declarat Institutul Geologic al SUA (USGS), în timp ce autorităţile locale au avertizat cu privire la replici şi posibile daune, scrie AFP.

Cutremurul s-a produs la o adâncime de 124 de kilometri, în jurul orei locale 10.00 (02.00 GMT), în largul coastei oraşului Calatagan, în provincia Batangas, lângă capitala Manila.

Şeful poliţiei din Calatagan, Emil Mendoza, a spus că a fugit afară cu angajaţii din secţie.

Nu au fost raportate imediat victime sau pagube, dar au fost trimise autorităţi de gestionare a dezastrelor pentru a evalua bilanţul, a declarat Mendoza pentru AFP.

Ronald Torres, ofiţer de gestionare a dezastrelor la Calatagan, a declarat că seismul a durat între 30 de secunde şi un minut.
Cutremurul a fost resimţit în capitală, Manila, unde locuitorii au fugit din clădiri.

Cutremurele au loc zilnic în Filipine, care se află pe „Inelul de foc” al Pacificului, o zonă cu activitate seismică şi vulcanică intensă.

Ultimul cutremur major a avut loc în nordul Filipinelor în octombrie. Cu o magnitudine de 6,4, a lovit oraşul Dolores din provincia muntoasă Abra, rănind mai multe persoane, distrugând clădiri şi întrerupând electricitatea în cea mai mare parte a regiunii.

Un cutremur cu magnitudinea 7 a lovit, de asemenea, provincia Abra în iulie, provocând alunecări de teren. Atunci au murit 11 oameni şi alte câteva sute au fost rănite.

Articol recomandat de sport.ro
Clara a spus totul despre iubitul cu 53 de ani mai în vârstă: ”Primesc multe critici”
Clara a spus totul despre iubitul cu 53 de ani mai în vârstă: ”Primesc multe critici”
Citește și...
Aproape un milion de noi milionari au apărut în 2025. Țările din Europa Est conduc clasamentul

Aproape un milion de persoane au intrat în categoria milionarilor în dolari în 2025, potrivit celui mai recent raport al UBS. La nivel global, au apărut peste 2.680 de noi milionari în fiecare zi, echivalentul a 112 pe oră sau aproape 2 în fiecare minut.

Aproape 100 de ginecologi din Turcia, amendați și suspendați din cauza operațiilor de cezariană. Medicii protestează

Aproximativ o sută de ginecologi-obstetricieni care practică cezariana au fost amendaţi sau chiar suspendaţi de Ministerul Sănătăţii din Turcia, a relatat sâmbătă ziarul BirGun.

Italia începe lucrările la un proiect de pe vremea Romei antice. Legătura cu Donald Trump

Italia se pregătește să înceapă unul dintre cele mai ambițioase proiecte de infrastructură din istoria sa modernă: construirea podului suspendat peste Strâmtoarea Messina, care va lega Sicilia de partea continentală a țării. 

Recomandări
„Iadul abia acum începe”. Ucraina continuă să izoleze Crimeea de ruși. De ce „trofeul” lui Putin a devenit marea sa povară

Ucraina își intensifică campania de izolare a Crimeei ocupate ilegal de ruși, în 2014, lovind rutele logistice, podurile, infrastructura energetică și instalațiile de combustibil.

Comparația făcută de Siegfried Mureșan între guvernele Ciolacu și Bolojan. Ce îi reproșează fostului premier Marcel Ciolacu

Europarlamentarul PNL Siegfried Mureşan afirmă, sâmbătă, că Guvernul Bolojan a adus România, în premieră, printre statele fruntaşe la absorbţia fondurilor europene, doar în primele şase luni din acest an având o absorbţie efectivă de 2,3 miliarde de euro.

Ploi torențiale, vijelii și grindină. ANM a emis o avertizare pentru București și alte 26 de județe | HARTĂ

Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis o atenționare de instabilitate atmosferică, valabilă în intervalul 12 iulie, ora 12:00 – 13 iulie, ora 02:00, pentru mai multe zone din țară.