Twitter a vândut accesul la datele utilizatorilor unui cercetător cu legături la Cambridge Analytica

×
Publicitate

Twitter a vândut accesul la datele publice ale utilizatorilor unui profesor al Universităţii Cambridge, care a obţinut şi informaţii aparţinând unor milioane de utilizatori ai Facebook.

Potrivit News.ro, care citează Bloomberg, aceste date au fost transferate ulterior firmei de consultanţă Cambridge Analytica fără consimţământul utilizatorilor.

Informația a fost dezvăluită de jurnaliștii de la The Telegraph.

Aleksandr Kogan, creatorul unui test de personalitate pe Facebook pentru colectarea de informaţii folosite ulterior de către Cambridge Analytica, a înfiinţat propria sa companie, Global Science Research (GSR). Firma respectivă a obţinut, timp de o zi, în 2015, accesul la un volum mare de date publice de pe Twitter, dintr-o perioadă de mai multe luni.

”În 2015, GSR a avut o singură dată acces la un eşantion aleatoriu de tweet-uri publice, dintr-o perioadă de cinci luni, respectiv decembrie 2014-aprilie 2015. Pe baza informaţiilor recente, am efectuat propria noastră verificare internă şi nu am găsit niciun acces la date private ale persoanelor care folosesc Twitter”, a explicat Twitter pentru Bloomberg.

Twitter a eliminat Cambridge Analytica şi entităţile afiliate acesteia din rândul furnizorilor de publicitate. Compania a precizat că GSR a plătit pentru accesul la date, fără să ofere alte informaţii.

Twitter oferă unor companii, dezvoltatori şi utilizatori accesul la date publice, prin intermendiul unui soft (API - application programming interfaces) care solicită şi oferă informaţii. Compania vinde datele unor organizaţii, care deseori le folosesc pentru analizarea unor evenimente, sentimente sau pentru servicii destinate clienţilor.

Cel mai mare acces este acordat firmelor, respectiv tweet-uri din ultimele 30 de zile sau acces la tweet-uri începând din 2006. Pentru a obţine accesul la date, clienţii trebuie să explice cum vor utiliza datele şi cine vor fi beneficiarii finali.

Twitter nu vinde mesaje private adresate direct, iar utilizatorii trebuie să opteze dacă vor ca tweet-ul să includă locaţia.

Veniturile obţinute de Twitter din vânzarea de date şi alte surse au crescut în primul trimestru cu circa 20%, la 90 de milioane de dolari.

Criticile la adresa Twitter, pentru incapacitatea de a preveni informaţiile incoerecte sau abuzurile de pe platforma sa de socializare, au crescut după alegerile prezidenţiale din Statele Unite din 2016. În primul trimestru, compania a eliminat peste 142.000 de aplicaţii conectate la Twitter API, care împreună au fost responsabile de peste 130 de milioane de tweet-uri ”de calitate slabă”, în perioada respectivă. Compania a limitat totodată capacitatea utilizatorilor de a efectua acţiuni coordonate prin intermediul unor conturi multiple.

Articol recomandat de sport.ro
Soția lui Lautaro Martinez a rupt tăcerea: ”Doar noi știm ce e în spate”
Soția lui Lautaro Martinez a rupt tăcerea: ”Doar noi știm ce e în spate”
Citește și...
Magnații în robă: Magistrații bulgari dețin proprietăți imobiliare de 1,4 miliarde de euro. Mulți au cel puțin 5 case

Magistrații bulgari dețin proprietăți imobiliare în valoare totală de1,4 miliarde de euro, o treime dintre ei au mai mult de o locuință, iar aproximativ 150 de judecători și procurori sunt proprietari a cel puțin 5 case.

Bulgaria pregătește măsuri de austeritate: cheltuielile cu salariile și contribuțiile sociale ar putea scădea cu 10%

Guvernul Bulgariei intenționează să majoreze pragurile minime pentru contribuțiile de asigurări sociale cu 5%, începând cu 1 august, în timp ce venitul maxim asigurabil va crește la 2.300 de euro, a anunțat ministrul de Finanțe, Galab Donev.

Marco Rubio critică OMS în plină epidemie de Ebola: „A fost cam lentă în identificarea focarului”

Secretarul de stat american Marco Rubio a declarat marţi că Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS), din care preşedintele Donald Trump a retras Statele Unite, a fost "cam lentă" în identificarea epidemiei de Ebola din Republica Democrată Congo (RDC).

Recomandări
ONG-urile critică proiectul AUR-PSD: publicarea donatorilor ar putea încălca drepturile europene. „Legea poate intimida”

ONG-urile ar putea fi obligate să publice numele tuturor donatorilor care oferă mai mult de 5 mii de lei pe an. 

Cristian Mungiu, omagiat la Cannes, critică corectitudinea politică în artă. "Trebuie să avem curajul să spunem ce gândim”

Regizorul Cristian Mungiu, omagiat la Cannes pentru noul său film, atrage atenția că, în societatea de azi, spațiul pentru dezbatere și pentru exprimarea unor idei incomode devine tot mai restrâns în artă, din cauza corectitudinii politice.

Româncele căutate după prăbușirea unei case în Germania erau în prima lor zi de vacanță. Cum a scăpat soțul uneia dintre ele

Două românce, de 25 și 26 de ani, sunt date dispărute în orașul Görlitz din Germania, după ce clădirea în care erau cazate s-a prăbușit în urma unei explozii.