"Sumele obscene" platite pentru campania lui Hillary Clinton. George Clooney, criticat ca o sustine pentru Casa Alba

×
Publicitate

"Sunt un mare fan al lui Hillary Clinton", a recunoscut George Clooney intr-un interviu acordat unei televiziuni americane.

El a organizat chiar si doua strangeri de fonduri ce au ajuns tinta manifestatiilor pro-Bernie Sanders. Culmea, actorul i-a dat dreptate celui care ii este rival lui Hillary Clinton, condamnand sumele "obscene" pe care le-a strans in numele favoritei sale.

George Clooney a gazduit la sfarsitul saptamanii trecute doua evenimente in cadrul carora s-au strans donatii pentru campania lui Hillary Clinton. Potrivit publicatiei Variety, actrita Jane Fonda si realizatoarea Ellen DeGeneres s-au numarat printre invitatii care au achitat biletul de intrare in valoare de 30 de mii de dolari. Au fost cupluri care au platit insa si 350 de mii de dolari pentru a purta o scurta discutie cu Hillary Clinton.

George Clooney: "Vorbim intr-adevar de sume "obscene". Bernie Sanders are dreptate cand spune ca este ridicol ca atat de multi bani sa fie inghititi de campania electorala."

Declaratia nu l-a scutit pe Clooney de critici. Acestea au venit din partea celor care il sustin pe Bernie Sanders, rivalul lui Hillary in cursa pentru obtinerea nominalizarii democrate. Ei au organizat un protest in fata casei actorului si au aruncat cu bancnote de un dolar in masina lui Clinton.

Actorul a intrat in discutie cu unul dintre protestatari.

George Clooney, actor: "M-a acuzat ca sunt omul corporatistilor, ceea ce, daca ma cunoasteti, stiti ca este unul dintre cele mai amuzante lucruri care se pot spune despre mine. Apoi mi-a spus ca am fost foarte slab in rolul lui Batman. I-am spus ca asta chiar m-a atins."

Clooney a explicat ca, desi nu ii place, organizeaza strangeri de fonduri pentru ca democratii sa recapete controlul in Congres. Iar pe viitor sa fie abrogata legea care le permite candidatilor sa primeasca acest gen de donatii.

Bernie Sanders, in schimb, isi finanteaza campania strangand sume marunte pe care sustinatorii lui le doneaza pe internet. In ultimele luni insa, totalul a ajuns la cateva milioane de dolari.

Articol recomandat de sport.ro
„Asta ar fi povestea”. Reacția genială a jucătoarei de pe locul 114 mondial, ajunsă în finala Roland Garros
„Asta ar fi povestea”. Reacția genială a jucătoarei de pe locul 114 mondial, ajunsă în finala Roland Garros
Citește și...
Verdict în cazul furtului Coifului de la Coțofenești. Cei trei inculpați au fost condamnați la câte 47 de luni de închisoare

Un tribunal olandez i-a găsit vinovaţi pe cei trei bărbaţi acuzaţi de furtul Coifului de la Coţofeneşti şi a trei brăţări dacice de aur, obiecte din patrimoniul României împrumutate unui muzeu olandez, transmite vineri AFP.

EFE: NATO urmărește îndeaproape situația din România după explozia dronei maritime din Portul Constanța

NATO "urmărește îndeaproape" și în coordonare cu autoritățile locale situația din România în urma exploziei, vineri, a unei drone maritime în portul Constanța de la Marea Neagră, au transmis surse aliate citate de agenția EFE.

Macron promite sprijin total pentru România după explozia dronei din portul Constanța: „Puteți conta pe noi”

Preşedintele Franţei, Emmanuel Macron, a declarat că securitatea României are „o importanţă extrem de mare” pentru Paris şi a reafirmat angajamentul militar francez pe flancul estic al NATO, în contextul tensiunilor din regiunea Mării Negre.

Recomandări
Ucraina a recunoscut că drona maritimă care a explodat în Portul Constanța a fost a sa. Ce a transmis

Prima reacție din partea Ucrainei, privind drona maritimă care a explodat, vineri, în Portul Constanța, a venit la câteva ore după incident.

LIVE TEXT. Dronă explodată la Constanța. Radu Miruţă: Autorităţile ucrainene au informat că au pierdut controlul a 4 drone

România este din nou în alertă după ce o dronă maritimă a explodat, în această dimineață, în Portul Constanța. Grav este că în apropierea portului s-ar mai afla trei drone despre care se presupune că ar putea avea explozibili. 

Cum ar fi ajuns drona ucraineană lângă țărmul românesc. Generalul (r) Dorin Toma: „Ar fi fost bruiată de forțele ruse”

Incidentul produs în apropierea litoralului românesc, unde o dronă maritimă ucraineană a ajuns în derivă și s-a autodetonat, ridică noi semne de întrebare privind securitatea la Marea Neagră și capacitatea de monitorizare a unor astfel de amenințări.