Serviciile secrete din Italia, semnal de alarmă pentru România: Rusia lui Putin a lansat atacuri hibride tot mai agresive

62525279
Getty

Rusia şi-a consolidat în 2024 rolul de actor care reprezintă o ameninţare hibridă, inclusiv pentru România, făcând uz de informaţii, presă, mijloace economice, cibernetice şi diplomatice, arată un raport al serviciilor secrete din Italia.

Moscova s-a angajat în activităţi hibride tot mai agresive în detrimentul ţărilor care susţin poziţiile guvernului ucrainean, încercând să submineze coeziunea frontului occidental şi influenţând dezbaterea democratică în ţările vizate de ameninţare, conform Raportului anual privind politica de informare pentru securitate 2025, elaborat de Sistemul de informaţii pentru securitatea Republicii (Sistema de Informazione per la Sicurezza della Repubblica), subordonat Preşedinţiei Consiliului de Miniştri al Italiei.

Documentul de 74 de pagini, publicat la 4 martie pe site-ul instituţiei, face referiri şi la atacuri hibride împotriva alegerilor din România şi la faptul că autorităţile române au denunţat ingerinţa reţelei TikTok în procesul electoral.

Influența rusească în România, în cifre

Serviciile secrete italiene consemnează:

- 25.000 de conturi TikTok foarte active în susţinerea candidatului Călin Georgescu cu două săptămâni înainte de vot;
- 797 de conturi de reţea create în 2016 cu foarte puţină activitate până la 11 noiembrie 2024, cel puţin din august 2023;
- 5.005 abonaţi la canalul Telegram "Propagator", considerat responsabil de coordonarea reţelei, la 1 decembrie, cu aproximativ patru mii mai multe persoane înregistrate decât cu şase zile mai devreme;
- 381.000 de dolari cheltuiţi pentru sponsorizarea conţinutului reţelei până la data de 24 octombrie.

Ingerinţa s-a manifestat prin crearea, diseminarea şi promovarea de conţinut de propagandă politică, inclusiv prin influenceri şi reţele de conturi neautentice pentru susţinerea candidatului la preşedinţie Călin Georgescu.

Infrastructura IT a alegerilor, ținta atacurilor cibernetice a rușilor

De asemenea, raportul serviciilor secrete italiene consemnează atacuri cibernetice asupra procesului electoral raportate de România, menţionând 85.000 de astfel de atacuri îndreptate împotriva infrastructurii IT&C electorale a ţării până la 25 noiembrie şi 33 de ţări în care au fost localizate sistemele informatice utilizate, cu metode avansate de anonimizare pentru a face dificil procesul de atribuire.

Aceste atacuri cibernetice au exploatat vulnerabilităţi ale sistemelor IT ce susţin procesul electoral pentru a accesa datele prezente, a le altera integritatea, a modifica conţinutul prezentat publicului, a face infrastructura indisponibilă. 

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Simone Biles a postat pozele după operația de mărire a sânilor!
GALERIE FOTO Simone Biles a postat pozele după operația de mărire a sânilor!
Citește și...
POLITICO: România și restul ţărilor din prima linie NATO se luptă să primească noi trupe SUA după cele retrase din Germania

Cel puţin cinci ţări de pe flancul estic al NATO, inclusiv România, se grăbesc să solicite trupe americane pe teritoriul lor, după ce preşedintele SUA, Donald Trump, a declarat că va retrage 5.000 sau mai mulţi soldaţi din Germania.

Incident ”extrem de grav”. Grecia a găsit o dronă ucraineană cu explozibili pe o insulă preferată de turiști

Ministrul apărării din Grecia a declarat marți că o drona maritimă militară, despre care se spune că are explozibili și care a fost descoperită săptămâna trecută pe o insulă grecească, este de fabricație ucraineană.

Donald Trump a răbufnit după ce a citit propunerea de pace a Iranului. Termenul dur folosit de președintele SUA

Iranul este pregătit ”să dea o lecţie” şi să reia războiul, în cazul unei agresiuni, ameninţă marţi principalul negociator iranian Mohammad Bagher Ghalibaf, răspunzând astfel unor declaraţii ale lui Donald Trump despre fragilitatea armistițiului.

Recomandări
Președintele Poloniei și șeful NATO, primiți de Nicușor Dan la Cotroceni. „Am discutat de forţele noastre comune”

Preşedintele Nicuşor Dan a declarat, marţi, în cadrul declaraţiilor comune cu preşedintele Poloniei, la Palatul Cotroceni, că la Summitul B9 vor discuta despre cum putem să facă mai eficiente pregătirile militare din interiorul NATO şi din interiorul UE. 

Nicușor Dan „are în minte” un premier tehnocrat dar nu vrea, încă, să anunțe pe cine. PSD și UDMR negociază un nou guvern

„Un Guvern cu premier tehnocrat este un scenariu care are șanse”, spune președintele Nicușor Dan. Dacă la începutul crizei această variantă era ultima pe lista lui, acum pare posibilă, câtă vreme nu e loc de împăcare între PSD și PNL. 

Ciclonul mediteraneean a produs pagube în România. Grindină și rafale de 90 de kilometri pe oră în unele zone

Aproape toată țara se află sub Cod galben de ploi, grindină și vijelii. Ciclonul care traversează România a adus în unele zone și grindină și rafale de 90 de kilometri pe oră, care au doborât copaci și au smuls un acoperiș.