Șeful spionajului ucrainean spune că situația din regiunea Harkov „se apropie de stabilizare”

62430397

Șeful agenției de informații militare a Ucrainei a spus că situația din regiunea Harkov se îndreaptă spre stabilizare, dar că Rusia ar putea trimite mai multe rezerve în zilele următoare.

Armata Rusiei a staționat, de asemenea, mici unități de asalt în apropierea regiunii Sumy din nordul Ucrainei, a declarat șeful agenției GUR Kirilo Budanov pentru televiziunea ucraineană.

Anterior, agenția de presă TASS a raportat că părțile de vest și de nord ale Vovcensk din regiunea Harhov din Ucraina sunt acum sub control rusesc.

Luptele de stradă sunt în desfășurare în oraș, relatează TASS.

Orașul conflictual Vovchansk, din nord-estul Ucrainei, este locul în care trupele Kievului sunt blocate în lupte intense cu armata rusă.

Orașul, a cărui populație de dinainte de război de 17.000 de locuitori s-a redus la doar 2.500 înainte ca Rusia să-și reînnoiască atacul la sol săptămâna trecută, a devenit un punct focal pentru Rusia.

Armata ucraineană a declarat că situația din oraș este sub control, dar a trebuit să se retragă pe noi poziții în apropierea satului Lukyantsi.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
Citește și...
Anchetă NYT: Gruparea Hamas spionează activitatea politică şi chiar amoroasă a palestinienilor de ani de zile

Gruparea islamistă Hamas, care controlează Fâşia Gaza, monitorizează de ani de zile activitatea politică, publicaţiile online şi, aparent, chiar şi viaţa sentimentală a palestinienilor din enclavă, potrivit unei anchete realizate de The New York Times.

SUA și Taiwan au organizat în secret exerciții militare în Pacific în aprilie ca să nu inflameze China

 

Marinele SUA și Taiwan au efectuat exerciții comune în Pacific în aprilie, care, oficial, nu au avut loc, au declarat patru persoane informate pe această temă pentru Reuters.

Vladimir Putin merge în China zilele următoare, la invitația președintelui Xi Jinping

Preşedintele rus Vladimir Putin se va deplasa în China săptămâna aceasta, a anunţat marţi Ministerul Afacerilor Externe chinez. Aceasta va fi a doua vizită a lui Putin în China, în ceva mai mult de şase luni.

Recomandări
Nicușor Dan: „Partidele nu s-au înțeles pe legea salarizării. Și-au asumat pierderea a 770 de milioane de euro din PNRR”

Președintele Nicușor Dan anunță că PSD, PNL, USR și UDMR nu au ajuns la un consens privind legea salarizării și și-au asumat pierderea a 770 de milioane de euro din PNRR.

Peste 120 de aleși ar putea rămâne fără funcții dacă Legea integrității va fi promulgată. USR, avertisment pentru PNL

După o lună de dezbateri și nenumărate modificări, legea integrității a fost adoptată în Parlament cu articolul care prevede că aleșii găsiți în incompatibilitate sau conflict de interese, chiar și retroactiv, își pierd funcția.

Ungaria declară Rusia drept „amenințare” pentru Europa și ordinea mondială. Ruptură față de politica lui Viktor Orbán

Guvernul Ungariei a condamnat oficial agresiunea militară a Rusiei și și-a anunțat sprijinul pentru integritatea teritorială a Ucrainei, potrivit orientărilor politice publicate marți seara.