Rusia a distribuit peste 80.000 de paşapoarte locuitorilor din zonele anexate din Ucraina

62305445
Profimedia

Rusia a anunţat, joi, că a distribuit paşapoarte ruseşti pentru peste 80.000 de locuitori din patru zone ale Ucrainei pe care Moscova afirmă că le-a anexat teritoriului său, informează AFP, citată de Agerpres.

"De când cele patru regiuni au fost alipite Federaţiei Ruse şi în conformitate cu legea, peste 80.000 de persoane au primit paşapoarte în calitate de cetăţeni ai Federaţiei Ruse", a anunţat Ministerul Afacerilor Interne rus, citat de agenţiile de presă locale.

În septembrie, Rusia a organizat "referendumuri" denunţate drept "simulacre" de ţările occidentale şi menite să facă teritorii ruseşti zonele pe care ea le controlează în Ucraina în regiunile Doneţk şi Lugansk (est), precum şi în Zaporojie şi Herson (sud).

Aceste anexări, validate prin lege de Moscova la începutul lui octombrie, au fost puternic condamnate de comunitatea internaţională şi nu sunt recunoscute pe plan mondial. După anunţarea acestor anexări, forţele ruse au cedat teren în faţa armatei ucrainene, retrăgându-se incluisv din capitala regională Herson.

Chiar înainte de începutul ofensivei împotriva Ucrainei, în februarie, Moscova distribuise deja sute de mii de paşapoarte în zonele separatiste din estul acestei ţări vecine.

După declanşarea asaltului împotriva Ucrainei, Kremlinul a facilitat şi mai mult obţinerea cetăţeniei ruse de către ucraineni.

În opinia unor observatori, Rusia încearcă prin această strategie să-şi întărească pretenţiile asupra zonelor din Ucraina pe care ea le revendică, afirmând că ele sunt populate de cetăţeni ruşi recent naturalizaţi.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Fosta luptătoare din UFC și-a surprins fanii cu un pictorial interzis minorilor: ”Sunt puși, nu?”
FOTO Fosta luptătoare din UFC și-a surprins fanii cu un pictorial interzis minorilor: ”Sunt puși, nu?”
Citește și...
Noi detalii în cazul femeii găsite moarte într-o valiză, în Grecia. Un bărbat și-a recunoscut faptele

Poliția din Grecia anunță că un bărbat a recunoscut că a transportat trupul unei femei din Scoția într-o valiză, până la o clădire abandonată.

Centrala nucleară a Bulgariei funcționează normal, în ciuda ”nivelului neobișnuit de scăzut al Dunării”. Discuții cu România

Cele două unități operaționale ale Centralei Nucleare Kozlodui din Bulgaria continuă să funcționeze normal, în ciuda nivelului record scăzut al apelor fluviului Dunărea, a anunțat Ministerul Energiei de la Sofia.

Regele Zulu, filmat cum își amenința, beat, soția cu bătaia. Regina: ”Asta e viața pe care o trăiesc, zi și noapte” | VIDEO

Poporul zulu a fost cuprins de indignare după ce un clip video l-a arătat pe rege beat, cum își jignea și amenința cu bătaia soția, insultând apoi un lider religios. Regele Zulu se va recăsători curând cu o prințesă, pentru care a plătit o turmă de vaci.

Recomandări
Debitul Dunării a ajuns aproape de minimul istoric din 1985. Cât timp mai poate funcționa centrala de la Cernavodă la limită

Debitul Dunării la intrarea în ţară va scădea în următoarele zile până la 1.400 mc/s, un nivel apropiat de minimul istoric înregistrat în 1985, potrivit INHGA.

Aproape toți migranții care au năvălit în Ceuta s-au întors în Maroc. Criză majoră pentru premierul spaniol

În Ceuta, viața începe să revină la normal după criza provocată de intrarea masivă a migranților pe teritoriul Spaniei.

Primul oraș din România care stinge luminile din cauza crizei energetice. Iașiul oprește iluminatul stradal pe timpul nopții

Iașiul este primul oraș din țară care ia măsuri în contextul crizei energetice. După miezul nopții, iluminatul stradal a fost oprit.