Adolescenta care a murit într-un parc de distracții din Danemarca a căzut cu scaunul din roller coaster

×
Publicitate

Tragedie într-un parc de distracții din Danemarca. O tânără și-a pierdut viața, după ce scaunul pe care stătea într-un roller coaster s-a desprins

O adolescentă de 14 ani și-a pierdut viața, iar un băiat de 13 ani a fost rănit într-un parc de distracții din nordul Danemarcei.

Victimele erau într-un montagne russe, când, la un moment dat, cele două scaune din spate s-au desprins și au atârnat sub restul trenului. Parcul de distracţii, situat în Aarhus, al doilea oraş ca mărime din țara nordică, a fost închis, iar vizitatorii au fost evacuaţi.

Același roller coaster a mai fost scena unui accident în 2008, la scurt timp după inaugurare.

La acea vreme, s-a desprins partea din faţă, iar patru persoane au fost grav rănite. În urma anchetei s-a constatat o eroare de construcţie.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Clara a spus totul despre iubitul cu 53 de ani mai în vârstă: ”Primesc multe critici”
FOTO Clara a spus totul despre iubitul cu 53 de ani mai în vârstă: ”Primesc multe critici”
Citește și...
Danemarca sugerează că este gata să se apere de o invazie a SUA. Jurământul premierului în fața vorbelor lui Trump

Danemarca a sugerat că este gata să se apere de o eventuală invazie a SUA în Groenlanda, teritoriul său autonom asupra căruia Donald Trump și-a reluat pretențiile, chiar la summitul NATO de la Ankara.

Trump, declarații dure la summitul NATO: „Sunt supărat pe Alianță”. Țara cu care vrea să rupă toate relațiile comerciale

Preşedintele american Donald Trump a declarat miercuri, la summitul NATO de la Ankara, că este „supărat” pe Alianţă şi a anunţat că a ordonat oprirea tuturor schimburilor comerciale cu Spania, pe care a numit-o un „partener teribil” în NATO.

Emmanuel Macron, la jogging prin Ankara cu celebrii săi ochelari. I-a salutat pe localnici cu „Bonjour!”. GALERIE FOTO

Preşedintele francez Emmanuel Macron i-a surprins pe locuitorii Ankarei, strigându-le ”Bonjour!” în timp ce făcea jogging miercuri dimineaţa, pe străzile capitalei turce, relatează The Associated Press.

Recomandări
Trump, declarații dure la summitul NATO: „Sunt supărat pe Alianță”. Țara cu care vrea să rupă toate relațiile comerciale

Preşedintele american Donald Trump a declarat miercuri, la summitul NATO de la Ankara, că este „supărat” pe Alianţă şi a anunţat că a ordonat oprirea tuturor schimburilor comerciale cu Spania, pe care a numit-o un „partener teribil” în NATO.

Întâlnire Nicuşor Dan - Mark Carney, la summitul NATO: Canada este unul dintre cei mai de încredere parteneri ai României

Aflat la summitul NATO din Ankara, președintele Nicușor Dan a declarat că nu vede un risc de retragere a trupelor americane de pe flancul estic.

Codul galben de furtuni, prelungit până joi. Județele unde sunt așteptate vijelii, ploi abundente și grindină

Meteorologii au emis noi atenționări cod galben de instabilitate atmosferică, valabile miercuri și joi, pentru cea mai mare parte a țării. Sunt așteptate vijelii, averse torențiale, descărcări electrice și grindină, iar temperaturile vor scădea.