Nigel Farage, foarte nervos la BBC: ”Nu am văzut în viața mea un interviu mai ridicol”

62044921
youtube.com

Nigel Farage, lider al nou înființatului partid Brexit din Marea Britanie, a avut o ieșire nervoasă în timpul unui interviu acordat BBC. El i-a spus jurnalistului Andrew Marr că realizează cel mai ”ridicol” interviu de până acum.

Potrivit The Independent, Farage a avut această reacție după ce Marr l-a întrebat dacă încă mai susține unele afirmații controversate pe care le-a făcut în trecut, în vremea când era lider al UKIP (Partidul pentru Independenţa Marii Britanii).

Este vorba despre declarații pe care Farage le-a făcut despre Vladimir Putin, controlul armelor de foc și imigranții cu HIV. Inițial, politicianul a încercat să se apere, însă și-a pierdut repede calmul, cerând să fie întrebat despre alegerile pentru Parlamentul European, unde el candidează pe lista partidului Brexit.

Vrei să discutăm despre alegerile europene sau nu? Atunci hai - să încercăm!” - i-a spus Nigel Farage jurnalistului BBC.

În timp ce Andrew Marr își continua nestingherit întrebările incomode, Farage a continuat:

”Iată că suntem în fața uneia dintre cele mai mari schimbări din politică produse vreodată, iar pe tine nici măcar nu te interesează. Ce s-a întâmplat cu BBC-ul? Ce este în neregulă cu BBC-ul?

Am tot fost prin țară să vorbesc la mitinguri în fiecare seară și știi cine nu este acolo? BBC-ul, iar acum îmi dau seama și de ce. Pur și simplu nu sunteți interesați, nu? Nu vă interesează. Hai să vorbim despre democrație, să vorbim despre încredere, hai să vorbim despre competențe în politică. Asta este ridicol!

Nu am văzut în viața mea un interviu mai ridicol decât ăsta. Nu ești pregătit să vorbești despre ceea ce se întâmplă acum în țară. Ești în negare, BBC-ul este în negare, Toy și Partidul Laburist sunt în negare” - a mai spus Farage.

Cum stă partidul Brexit în sondaje

 

Potrivit ultimului sondaj Opinium realizat pentru ziarul Observer, citat de Agerpres, partidul nou format de Farage este creditat cu 34% din intenţiile de vot înainte de alegerile din 23 mai, care se vor desfăşura în Regat pentru că Marea Britanie nu a părăsit Uniunea Europeană în martie aşa cum era de aşteptat.

Conform acestui sondaj, Partidul Laburist se situează pe locul al doilea, cu 21%, în timp ce conservatorii prim-ministrului sunt pe locul al patrulea cu 11%, în urma liberal-democraţilor pro-UE, partidul cel mai popular care cere în mod explicit un al doilea referendum pentru a inversa Brexitul, care sunt creditaţi cu un procent mai mult, 12%.

Cele două cele mai mari partide din Marea Britanie (Conservator şi Laburist) au suferit o înfrângere la urne în alegerile locale din această lună când alegătorii şi-au exprimat frustrarea faţă de blocajul legat de Brexit.

Farage, al cărui fost partid UKIP este considerat de mulţi ca fiind cel care a forţat referendumul din 2016 privind apartenenţa la UE, şi-a lansat noua formaţiune în aprilie, ameninţând că îi va înfrunta pe liderii politici ai ţării pe care i-a acuzat că au trădat votul privind ieşirea din UE.

May a fost nevoită să deschidă discuţii cu laburiştii din opoziţie pentru a găsi un compromis în privinţa Brexitului, după ce deputaţii au respins de trei ori acordul de ieşire din UE.

Marea Britanie urmează să părăsească blocul comunitar în octombrie, dar în condiţiile în care parlamentul este divizat în privinţa condiţiilor de retragere, rămâne neclar cum şi dacă dacă o va face, conchide Reuters.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Erling Haaland i-a șocat pe fani cu noul său look: ”Spune-mi că nu e adevărat”
FOTO Erling Haaland i-a șocat pe fani cu noul său look: ”Spune-mi că nu e adevărat”
Citește și...
Motivul pentru care o actriță renumită de la Hollywood îndeamnă femeile la ”grevă sexuală”

Actrița Alyssa Milano, cunoscută drept o activistă în cadrul mișcării #MeToo, le îndeamnă pe femei să intre în ”grevă sexuală”, pentru a protesta față de noua lege împotriva avortului adoptată de statul american Georgia.

Ministru israelian: Iranul ar putea ataca Israelul dacă SUA escaladează tensiunile

Un ministru israelian a avertizat duminică împotriva unui posibil atac direct sau prin procură din partea Iranului, căruia Israelul ar urma să-i facă faţă dacă tensiunile dintre Teheran şi Washington se agravează, relatează Reuters.

Care a fost de fapt sursa de inspirație pentru numele bebelușului Archie

Presa engleză susține că adevărata sursă de inspirație pentru numele primului născut al ducilor de Sussex, Archie, este un maior din armata britanică, prieten apropiat al prințului Harry.

Recomandări
Datoria publică a României, în creștere constantă. Suntem la 61,4% din PIB. Instrumentele de finanțare a deficitului bugetar

În luna mai 2026, datoria publică a României a depășit pragul de 1.194 de miliarde de lei, ceea ce reprezintă 61,4% din produsul intern brut, potrivit datelor publicate de Ministerul Finanțelor.

Răsturnare de situație. Întâlnirea lui Nicușor Dan cu liderii fostei coaliții privind legea salarizării, anulată. SURSE

Întâlnirea dintre Nicușor Dan și liderii din fosta coaliție cu privire la legea salarizării nu va mai avea loc luni, au precizat surse pentru Știrile PRO TV.

Bogdan Ivan: „Reducerea accizei cu 20% trebuia să ieftinească motorina, dar prețurile la pompă au sărit din nou de 10,4 lei”

Fostul ministru al Energiei, social-democratul Bogdan Ivan, afirmă că reducerea accizei cu 20% trebuia să ieftinească motorina, însă prețurile la pompă au sărit din nou peste 10,2 - 10,4 lei.