Inundațiile din Valencia. O femeie a fost salvată după ce a stat blocată 3 zile într-o mașină, alături de cumnata moartă

62495632

O femeie a fost salvată de echipele de intervenţie în regiunea spaniolă Valencia, afectată grav de inundaţii, după ce a stat blocată trei zile într-un automobil, alături de corpul fără viaţă al cumnatei sale, transmite sâmbătă DPA.

Poliţia din municipalitatea Moncada a distribuit pe platforma X o înregistrare video în care directorul departamentului pentru apărare civilă din Valencia, Martin Perez, anunţă ştirea despre salvarea femeii.

Aceasta a rămas blocată în automobil în municipalitatea Benetusser, localitatea la sud de oraşul Valencia, timp de trei zile alături de corpul fără viaţă al cumnatei sale, a relatat agenţia spaniolă de presă Europapress, citată de cotidianul local Las Provincias.

Membri ai echipelor de intervenţie au auzit strigătele femeii în timp ce încercau să înlăture automobile blocate într-un tunel după ce fuseseră aduse de apă. Femeia a fost dusă la spital pentru o examinare medicală, dar nu se cunoşteau alte detalii despre starea sa iniţială.

Potrivit celor mai recente date publicate de guvernul spaniol, 211 oameni şi-au pierdut viaţa în timpul furtunii urmate de inundaţii care a lovit marţi estul Spaniei, majoritatea dintre ei în regiunea Valencia.

Articol recomandat de sport.ro
"FIFA, organizație mafiotă. Argentina, ajutată!" Cristiano Ronaldo a reacționat și stârnește o mare controversă
"FIFA, organizație mafiotă. Argentina, ajutată!" Cristiano Ronaldo a reacționat și stârnește o mare controversă
Citește și...
O navă de război a Rusiei, urmărită de o navă a Marinei Regale, a deschis focul foarte aproape de Marea Britanie. Ce a urmat

O navă rusească de război, o fregată de clasa Neustrashimy, a desfăşurat luni un exerciţiu de tir cu muniţie reală la Canalul Mânecii, în largul oraşului Plymouth , în sud-vestul Angliei, anunţă marţi Ministerul britanic al Apărării, relatează AFP.

Bilanț alarmant ONU: Numărul civililor uciși și răniți în războiul din Ucraina a crescut cu 37% în prima jumătate a anului

Numărul civililor ucişi sau răniţi în conflictul între Rusia şi Ucraina a crescut cu 37% în primele şase luni ale acestui an, a avertizat marţi Înaltul Comisar ONU pentru drepturile omului, informează AFP.

Prima măsură luată de noul prim-ministru britanic, Andy Burnham. Va intra în vigoare la 1 octombrie și va scădea facturile

Guvernul britanic a anunţat marţi eliminarea taxei pe valoarea adăugată (TVA) la consumul de electricitate pentru gospodării în iarna viitoare.

Recomandări
Vacanță întreruptă. Președintele Camerei Deputaților va convoca sesiune extraordinară din 27 iulie, pentru legile PNRR

Preşedintele Camerei Deputaţilor, Sorin Grindeanu, a anunţat că a decis convocarea Biroului permanent, urmând să solicite o sesiune extraordinară începând de luni, 27 iulie.

„Lumi ideale nu există, dar putem tinde spre ele”. Cea mai bună șahistă a României, despre o Ungarie cu Polgár președintă

Marea maestră Irina Bulmaga spune că Judit Polgár are calitățile necesare pentru a deveni un simbol al unei Ungarii moderne, după ce fosta campioană mondială a refuzat funcția de președintă a țării.

Petrolierul cu gaz petrolier lichefiat explodat în apropiere de Sulina arde în continuare. Trei drone ar fi lovit nava

Incident extrem de grav în Marea Neagră, în apropiere de portul Sulina. Un petrolier încărcat cu aproape 3.800 de tone de gaz petrolier lichefiat a explodat și arde în largul coastelor României, la 40 de km depărtare de țărm.