Grecia: amenzi intre 500 si 1000 de euro pentru fumatul in spatiile publice

×
Publicitate

De miercuri intra in vigoare o lege care interzice fumatul in spatiile publice, iar amenzile sunt considerabile: intre 500 si 10.000 de euro. Ramane de vazut daca noile prevederi vor avea succes.

Patronii restaurantelor din Grecia fac haz de necaz, insa recunosc ca noile masuri anti-fumat le vor afecta afacerile. Guvernul de la Atena este insa decis sa castige razboiul impotriva acestui viciu. Potrivit datele oficiale, in Grecia, procentul fumatorilor este cel mai ridicat din Uniunea Europeana, adica aproape 45% din populatia adulta a tarii. La fel de multi oameni sunt expusi fumatului pasiv la serviciu, mai indica statisticile.

In Grecia, in fiecare an, 20.000 de oameni mor rapusi de boli legate de fumat. De asemenea, pentru tratarea pacientilor imbolnaviti din cauza fumatului, guvernul elen cheltuieste anual peste 2 miliarde de euro.
 

Articol recomandat de sport.ro
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
Citește și...
Patru israelieni au fost ucisi in Cisiordania, intr-un "atac terorist"

Acest atac a avut loc cu o zi inainte de reluarea negocierilor de pace directe intre israelieni si palestinieni, la Washington.

Evitati si discriminati, romii bulgari traiesc in ghetouri

Romii din Bulgaria traiesc izolati in ghetouri, unde ceilalti locuitori se aventureaza rareori, simtindu-se discriminati si "segregati", relateaza cotidianul Le Monde, intr-un reportaj realizat in orasele Plovdiv si Pazardjik.

Romanii lovesc din nou. Doi conationali, arestati in Italia pentru crima

Doi romani suspectati de uciderea unui pensionar italian, gasit mort in cursul noptii de luni spre marti, au fost arestati, ei fiind surprinsi deplasandu-se cu masina victimei in regiunea Abruzzo (centru-est).

Recomandări
La munte e plin de turiști, dar hotelierii spun că încasările s-au prăbușit și cu 30%. Cum fac românii economie în drumeții

Cei care au ales muntele au găsit o vreme excelentă. Stațiunile, zonele de promenadă și muzeele au fost pline de oameni, dar aglomerația n-a adus și venituri în plus la hoteluri si restaurante. 

Viitură apocaliptică în Nepal: 800 morți, mii de dispăruți. Efort disperat de salvare a 830 de oameni prinși într-un tunel

Bilanțul viiturii catastrofale produse la granița dintre Nepal și China continuă să se agraveze. Până acum au fost recuperate aproape 800 de trupuri neînsuflețite, iar numărul dispăruților trece de 2.500. 

Sondaj: Trei sferturi dintre bucureșteni cred că România merge într-o direcție greșită. Mare surpriză în opțiunile de vot

Majoritatea bucureştenilor (73%) consideră că România merge într-o direcţie greşită, arată un sondaj de opinie realizat de CURS la nivelul Capitalei.