Ginerele lui Trump, vizat de un scandal

Jared Kushner, ginere Donald Trump
Getty

Ginerele lui Trump ar fi folosit un cont de e-mail personal, pentru a coresponda cu oficiali din cadrul adiministrației.

Consilierul președintelui american Donald Trump și ginerele acestuia, Jared Kushner, ar fi folosit ocazional un cont de e-mail personal ca să corespondeze cu oficiali din cadrul administraţiei, a confirmat duminică avocatul său Abbe Lowell pentru CNN.

„Domnul Kushner îşi foloseşte adresa de e-mail de la Casa Albă în afaceri legate de Casa Albă. Sub 100 de e-mailuri, din ianuarie şi până în august au fost trimise sau returnate de către domnul Kushner unor colegi de la Casa Albă de pe contul său personal de e-mail”, a declarat Lowell, citat într-un comunicat.

Potrivit publicației Politico, Jarred Kushner şi-ar fi folosit contul privat de e-mail. Contul a fost înfiinţat în decembrie şi a fost folosit uneori în schimburi de e-mailuri cu oficiali de rang înalt de la Casa Albă, consilieri externi şi alţii despre acoperirea mediatică.

În timpul campaniei, Donald Trump a atacat-o aprig pe opozanta sa democrată Hillary Clinton din cauză că şi-a folosit e-mailul privat pentru a trimite şi primi e-mailuri în perioada în care a fost secretar de Stat în administraţia lui Barack Obama.

Citește și
Donal Trump
Donald Trump, ordin de înăsprire a sancțiunilor pentru Coreea de Nord

Lowell a declarat că prin e-mailurile din contul privat al lui Kushner erau „trimise articole de presă sau comentarii politice, iar cel mai adesea s-a întâmplat când cineva iniţia un schimb trimiţând un e-mail pe adresa sa personală şi nu pe cea de la Casa Albă”.

Potrivit BBC, nu există indicii potrivit cărora Kushner a împărtăşit informaţii clasificate sau „privilegiate” prin intermediul contului său personal de e-mail. Legea federală prevede ca toate documentele Casei Albe să fie păstrate, inclusiv e-mailurile.

Folosirea unor conturi private de e-mail poate împiedica accesul la documente oficiale jurnaliştilor, congresmenilor şi altora care doresc să obţină acces la informaţii disponibile în mod public.

În ceea ce priveşte o îngrijorare potrivit căreia unele dintre e-mailuri ar putea să nu fi fost păstrate, având în vedere că Jared Kushner nu foloseşte un e-mail al Casei Albe, Lowell a declarat că „toate e-mailurile nepersonale au fost trimise (cu forward) către adresa sa oficială şi toate au fost păstrate, în orice caz”.

Kushner este căsătorit cu fiica mai mare a şefului statului, Ivanka Trump, şi s-a aflat recent în centrul atenţiei presei în urma dezvăluirii faptului că o parte a echipei juridice a lui Trump l-a sfătuit să demisioneze din funcţia de consilier, pentru a-l proteja astfel pe locatatrul Casei Albe de un examen al justiţiei cu privire la interacţiunile asociaţilor săi cu Rusia.

Casa Albă a respins aceste dezvăluiri. O purtătoare de cuvânt a Executivului, Sarah Sanders, a răspuns, atunci când a fost întrebată dacă avovaţii miliardarului au discutat această opţiune, că ”nu a avut loc cu siguranţă vreo prezentare” a unui asemenea sfat.

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Cele trei stadioane pe care poate juca România la Cupa Mondială din 2026
GALERIE FOTO Cele trei stadioane pe care poate juca România la Cupa Mondială din 2026
Citește și...
Trump se ceartă cu sportivii de top din SUA. ”Dă-l pe acel fiu de căţea afară”
Trump se ceartă cu sportivii de top din SUA. ”Dă-l pe acel fiu de căţea afară”

Donald Trump este criticat de vedete ale sportului după ce a decis să retragă invitaţia la Casa Albă a campioanei din NBA, Golden State Warriors, şi a afirmat că jucătorii din NFL care protestează în timpul intonării imnului ar trebui să fie daţi afară.

Donald Trump, ordin de înăsprire a sancțiunilor pentru Coreea de Nord
Donald Trump, ordin de înăsprire a sancțiunilor pentru Coreea de Nord

Preşedintele american Donald Trump a semnat un nou ordin prin care înăspreşte sancţiunile vizând Coreea de Nord, pentru programul nuclear, relatează BBC News.

Trump a amenințat că va distruge în întregime Coreea de Nord și l-a numit pe Kim Jong-un ”omul-rachetă”
Trump a amenințat că va distruge în întregime Coreea de Nord și l-a numit pe Kim Jong-un ”omul-rachetă”

Preşedintele american Donald Trump a atacat dur marţi, la ONU, Coreea de Nord, ”un regim vicios”, ameninţând că va ”distruge în întregime” această ţară în cazul unui atac al Phenianului, relatează AFP şi The Associated Press.

Recomandări
Rusia a lansat un atac masiv cu rachete asupra Ucrainei, chiar înaintea negocierilor de pace dintre Kiev și Washington
Rusia a lansat un atac masiv cu rachete asupra Ucrainei, chiar înaintea negocierilor de pace dintre Kiev și Washington

Rusia a lansat un atac masiv cu drone și rachete asupra Ucrainei în timpul nopții de vineri spre sâmbătă, în timp ce Kievul se pregătește să discute cu SUA despre încheierea unui acord de pace.

MAI: 21 de sesizări în campania pentru alegerile locale parțiale. Amendă de 4.500 lei pentru distrugerea unui afiș
MAI: 21 de sesizări în campania pentru alegerile locale parțiale. Amendă de 4.500 lei pentru distrugerea unui afiș

Reprezentanții Ministerului Afacerilor Interne au anunțat că, în timpul campaniei pentru alegerile locale parțiale, au fost înregistrate 21 de sesizări privind posibile fapte nelegale, dintre care 13 au fost confirmate, iar șase sunt încă investigate.

Criza apei i-a costat pe locuitorii din Prahova și Dâmbovița 120.000 euro pe zi. Restaurante și afaceri, forțate să caute apă
Criza apei i-a costat pe locuitorii din Prahova și Dâmbovița 120.000 euro pe zi. Restaurante și afaceri, forțate să caute apă

Criza apei din Prahova și Dâmbovița se îndreaptă spre o posibilă soluționare. Premierul Ilie Bolojan a anunțat că vineri seară alimentarea cu apă va fi reluată treptat, dar a avertizat că apa nu va fi deocamdată potabilă.