Elevii de la zeci de licee din Franța au fost amenințați cu decapitarea. Unitațile de învățământ au fost evacuate

62435279
Shutterstock

Zeci de licee din sudul Franţei au fost vizate în cursul nopţii de luni spre marţi de ameninţări cu atentate, ceea ce a condus la mai multe evacuări, relatează AFP.

Ministerul francez al Educaţiei Naţionale a declarat că aproape 130 de licee şi colegii din regiunea pariziană, din nordul şi estul Franţei au fost vizate de săptămâna trecută de ameninţări cu atentate şi "acte rău intenţionate" prin intermediul Spaţiului digital de lucru (ENT), o aplicaţie care serveşte drept legatură între profesori, elevi şi părinţi.

Elevii de liceu şi personalul din unităţile de învăţământ au primit mesaje de ameninţare cu atentate cu bombă, însoţite de un videoclip cu o decapitare.

Aceste ameninţări au fost transmise prin intermediul spaţiilor digitale ale unităţilor de învăţământ, folosite zilnic şi care servesc drept legătură între profesori, elevi şi părinţi.

Regiunea Provence-Alps-Cote d'Azur (sud-est) a dat asigurări că ia "aceste ameninţări foarte în serios" şi a suspendat spaţiile digitale de lucru "pentru a evita orice răspândire a mesajelor" cu conţinut "islamist şi terorist".

La Nisa (sud-est) au fost vizate în jur de 30 de licee, iar în departamentul Bouches-du-Rhone circa 15, potrivit unei surse din poliţie. În Alpes-de-Haute-Provence (sud-est), patru licee au fost evacuate pentru a se face verificări, potrivit prefecturii.

Patrulele sunt întărite peste tot în jurul liceelor vizate de ameninţări cu atentate.

Această situaţie intervine într-un context de alertă maximă în faţa ameninţării cu atentate, după atacul care s-a soldat cu cel puţin 139 de morţi vineri seara la o sală de concerte de lângă Moscova, comis de o "entitate" a grupării Statul Islamic care se află la originea, potrivit preşedintelui Emmanuel Macron, a "mai multor încercări recente" de atentate pe teritoriul francez.

Planul de securitate naţională a fost ridicat duminică seara la nivelul maxim, în condiţiile în care Franţa va găzdui Jocurile Olimpice în această vară.

Articol recomandat de sport.ro
Gyokeres s-a împăcat după un an cu fosta sa prietenă, de care s-a despărțit dintr-un motiv absurd
Gyokeres s-a împăcat după un an cu fosta sa prietenă, de care s-a despărțit dintr-un motiv absurd
Citește și...
O șoferiță a fost condamnată la 4 ani de închisoare după ce a condus cu 238 km/h pe autostradă, în Elveția

O tânără din Elveția a primit una dintre cele mai dure pedepse pentru viteză excesivă, după ce a fost prinsă conducând cu aproape 240 km/h pe autostradă. 

Trump, declarație controversată: Charles este de acord cu mine că nu trebuie să permitem Iranului să dețină arma nucleară

A treia zi a vizitei în Statele Unite a fost una încărcată pentru Regele Charles III. Suveranul britanic a depus flori la memorialul 11 septembrie, a hrănit găini la o fermă urbană din cartierul new-yorkez Harlem și a participat la o recepție.

Retragerea trupelor SUA din Germania, tot mai aproape. Donald Trump pune presiune pe aliații europeni

Donald Trump este tot mai supărat pe aliații europeni. El amenință Germania că își va retrage o parte din militarii staționați în baza Rammstein, cel mai important hub american din Europa. O decizie în acest sens ar putea fi luată foarte curând.

Recomandări
Care va fi prețul pe care românii îl vor plăti, după ce euro a ajuns la maximul istoric. Pe cine va afecta pe termen lung

În plină criză politică, euro a înregistrat un maxim istoric față de leu. Moneda națională s-a depreciat puternic joi, astfel că un euro a ajuns la peste 5,14 lei. 

Guvernul taie din privilegiile celor 15.000 de pensionari speciali. Cei care rămân angajați pierd 85% din pensie

Guvernul le retrage celor 15.000 de pensionari speciali privilegiul de a cumula integral pensia cu salariul.

Putin i-a spus lui Trump că îl poate ajuta să obțină uraniul îmbogățit al Iranului. Cum i-a răspuns președintele SUA

Blocada impusă porturilor iraniene e o manevră de geniu și nu mai durează mult până când iranienii vor implora îndurare, ne asigură președintele american.