Donald Tusk, discuții despre Ucraina. „Acest nou peisaj politic reprezintă o provocare serioasă pentru toată lumea”

62225780
StirilePROTV

Prim-ministrul polonez Donald Tusk a declarat sâmbătă se va întâlni în curând cu preşedintele Franţei, premierul Marii Britanii, şeful NATO şi liderii statelor nordice şi baltice pentru a discuta despre cooperarea transatlantică şi războiul din Ucraina.

Viitorul ajutorului pentru Ucraina se numără printre întrebările majore cu care se confruntă Uniunea Europeană după victoria lui Donald Trump în alegerile americane. Trump a criticat nivelul de sprijin al SUA pentru lupta Ucrainei împotriva invaziei Rusiei şi, înainte de alegeri, a promis să pună capăt conflictului chiar înainte de a prelua funcţia, fără a explica cum.

„Nu există nicio îndoială că acest nou peisaj politic reprezintă o provocare serioasă pentru toată lumea, în special în contextul unui posibil sfârşit al războiului ruso-ucrainean ca urmare a unui acord între, de exemplu, preşedintele Rusiei şi noul preşedinte al Statelor Unite”, a declarat Tusk. „În zilele următoare, vom coordona foarte intens cooperarea cu ţările care au o viziune foarte similară asupra situaţiei geopolitice şi transatlantice şi asupra situaţiei din Ucraina”, a adăugat el, potrivit Reuters.

Tusk a declarat că preşedintele francez Emmanuel Macron şi şeful NATO Mark Rutte vor vizita curând Varşovia şi că se va întâlni cu premierul britanic Keir Starmer fie la Varşovia, fie la Londra. Tusk se va întâlni, de asemenea, cu liderii ţărilor nordice şi baltice la Stockholm. „Totul va fi, desigur, în contextul noilor provocări cu care se confruntă patria noastră, întreaga regiune, Uniunea Europeană şi comunitatea occidentală”, a declarat Tusk.

El a reiterat ceea ce a spus înainte de alegerile din SUA: indiferent de rezultat, Europa trebuie să îşi asume o mai mare responsabilitate pentru propria siguranţă, iar viitorul Ucrainei nu poate fi decis fără Ucraina.

Articol recomandat de sport.ro
Key Alves ”rupe” internetul, la patru luni după ce a născut! Cum arată cea mai frumoasă voleibalistă din lume
Key Alves ”rupe” internetul, la patru luni după ce a născut! Cum arată cea mai frumoasă voleibalistă din lume
Citește și...
Reacția lui Donald Trump, după ultima ofertă făcută de Iran pentru încheierea războiului. VIDEO

Președintele american Donald Trump a declarat vineri că nu este mulțumit de ultima ofertă a Iranului pentru încheierea războiului cu SUA și Israelul, care durează de două luni, transmit dpa și Reuters.

Preşedintele unei țări din UE a respins legea „divorţului rapid”. Decizia stârnește reacții dure din partea guvernului

Președintele conservator polonez Karol Nawrocki a folosit joi dreptul de veto pentru a respinge o reformă adoptată de parlament, care propunea simplificarea divorțului pentru cuplurile fără copii minori, printr-o procedură la Oficiul de Stare Civilă.

SUA adoptă noi sancţiuni împotriva Iranului şi avertizează navele să nu plătească taxe la traversarea Strâmtorii Ormuz

Statele Unite au introdus vineri noi sancţiuni împotriva intereselor iraniene şi au avertizat navele din terţe ţări să nu le achite iranienilor niciun fel de taxe pentru traversarea Strâmtorii Ormuz, informează AFP.

Recomandări
Ruptură în Opoziție înainte de votul moțiunii. „N-aș vrea să fim instrumentul prin care partidele își ating obiectivele”

În timp ce majoritatea românilor erau atenți să nu li se ardă carnea pe grătar, pe scena politică a continuat lupta pentru moțiune, prin care PSD și AUR vor să dea jos Guvernul Bolojan. 

Scumpiri la carburanți în minivacanța de 1 Mai. Cât a ajuns să coste un litru de benzină astăzi

Zilele libere au început cu scumpiri în benzinării. După ieftinirile din ultima perioadă, prețurile carburanților au început din nou să urce.

Iranul vine cu o ofertă surpriză pentru Washington. Ar putea debloca negocierile de pace

Iranul a prezentat Statelor Unite o nouă propunere menită să relanseze negocierile pentru a pune capăt războiului în mod durabil, a anunţat vineri presa iraniană de stat, pe fondul impasului privind deblocarea strategicei strâmtori Ormuz, relatează AFP.