Din nou cutremur in Haiti! Seism de 4,7 pe scara Richter

60399962

Un cutremur moderat, cu magnitudinea de 4,7, a fost inregistrat luni in regiunea Haiti, la ora locala 04.36 (11.36, ora Romaniei), a anuntat Institutul de Geofizica american (USGS), citat de AFP.

Epicentrul se afla in mare, la 35 de kilometri vest de Port-au-Prince, capitala acestei tari, potrivit USGS.

Nicio paguba sau victima nu a fost semnalata, pentru moment.

Peste 217.000 de persoane au murit intr-un cutremur cu magnitudinea 7, care a devastat aceasta tara la 12 ianuarie, conform datelor oficiale.

Pentru a masura intensitatea unui cutremur, USGS utilizeaza o scara a "magnitudinii de moment" (Mw). Conceputa in 1977 si simbolizata prin semnul Mw, aceasta masoara energia degajata de un seism.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Căsătorie civilă între Andreea Bălan și tenismenul Victor Cornea: ținuta îndrăzneață a cântăreței
FOTO Căsătorie civilă între Andreea Bălan și tenismenul Victor Cornea: ținuta îndrăzneață a cântăreței
Citește și...
Tucker Carlson își cere scuze pentru că ”a indus lumea în eroare” în legătură cu Donald Trump: ”O să mă chinuie treaba asta”

Ruptura lui Tucker Carlson cu președintele SUA Donald Trump — pe care fostul prezentator al Fox News l-a susținut odată cu tărie — a luat o întorsătură surprinzătoare.

Rusia nu a înregistrat niciun câștig teritorial în martie, o premieră în doi ani. Cum a reușit Ucraina să blocheze ofensiva

Situaţia Ucrainei pe frontul de luptă împotriva Rusiei este în prezent cea mai bună din ultimul an datorită dronelor şi a apărării aeriene eficiente, a declarat ministrul ucrainean de externe, Andrii Sîbiga, relatează AFP.

Rusia vrea să taie total petrolul spre Germania: presiune directă asupra principalului furnizor de arme pentru Ucraina

Rusia intenționează să oprească exporturile de petrol din Kazahstan către Germania începând cu 1 mai, au relatat Reuters și Financial Times, citând surse. 

Recomandări
LIVE UDPATE, criză politică. Consultări la Cotroceni. Ilie Bolojan: ”Am avut un dialog bun cu președintele Nicușor Dan”

Preşedintele României, Nicuşor Dan, a început astăzi, la Palatul Cotroceni, primele consultări cu liderii partidelor parlamentare care au format Guvernul Bolojan.

Surse: Conducerea PSD a decis ca miniştrii social-democraţi să demisioneze din Guvern joi dimineaţă

Toţi miniştrii de la PSD îşi vor da demisia joi dimineaţă, înainte de şedinţa de Guvern. Totodată, îşi va prezenta demisia şi secretarul general al Guvernului, Radu Oprea, susțin surse din PSD citate de Agerpres.

Ilie Bolojan, lăudat de la Bruxelles pentru „curajul” de a guverna și pentru reformele asumate într-un context dificil

Preşedintele Partidului Popular European, Manfred Weber, l-a lăudat pe premierul Ilie Bolojan pentru rezultatele obţinute şi reformele asumate, subliniind că acesta are sprijinul deplin al partenerilor europeni.