Vladimir Putin: Criza din Ucraina are scopul de a transforma NATO in "instrumentul politic" al SUA

61568800

12 septembrie 2014. Criza din Ucraina are rolul de a reactiva Alianta Nord-Atlantica in calitatea de "instrument politic" al Statelor Unite, acuza presedintele rus, Vladimir Putin, afirmand ca "sanctiunile nu aduc niciodata rezultatele asteptate".

Cititi in aceasta stire:

-► Porosenko spera sa obtina un statut special la NATO pentru tara sa in timpul vizitei in SUA
-►
Parlamentul ucrainean va ratifica marti Acordul de Asociere cu UE, anunta Porosenko  

Urmariti acest subiect si pe Twitter: @StirileProTV

Jose Manuel Barroso: Rusia are un comportament "inacceptabil" fata de Ucraina

Armistitiul intre Administratia de la Kiev si insurgentii prorusi nu este suficient pentru garantarea unei paci durabile, apreciaza Jose Manuel Barroso, presedintele in exercitiu al Comisiei Europene, acuzand Rusia de "comportament inacceptabil".

"Armistitiul este insuficient pentru garantarea unei paci durabile", a declarat Barroso la Kiev, intr-o conferinta de presa organizata impreuna cu presedintele Ucrainei, Petro Porosenko.

Citeste si: Noile sanctiuni impuse de catre UE Rusiei au intrat vineri in vigoare. Cum raspunde administratia de la Moscova

"Suntem angajati sa gasim o solutie negociata, dar nu trebuie sa ezitam sa raspundem cu fermitate comportamentului inacceptabil al Rusiei", a adaugat Barroso, in contextul in care noi sanctiuni ale Uniunii Europene impotriva Rusiei au intrat in vigoare vineri.

Porosenko spera sa obtina un statut special la NATO pentru tara sa in timpul vizitei in SUA

Presedintele ucrainean Petro Porosenko a declarat vineri ca spera sa obtina pentru tara sa "un statut special" la NATO in cursul vizitei pe care o efectueaza saptamana viitoare in Statele Unite.

"In cateva zile merg in Statele Unite, unde avem o intalnire foarte importanta cu Congresul si presedintele american (...). Speram,de asemenea, intr-un viitor apropiat, un statut special de membru non-NATO al Aliantei", a declarat el intr-o conferinta de presa sustinuta la Kiev.

Parlamentul ucrainean va ratifica marti Acordul de Asociere cu UE, anunta Porosenko

Presedintele ucrainean Petro Porosenko a anuntat vineri ca Parlamentul va ratifica marti Acordul de Asociere cu Uniunea Europeana (UE), un acord istoric semnat in iunie la Bruxelles care indeparteaza tutela rusa.

Presedintele a anuntat intr-o conferinta de presa, sustinuta la Kiev si consacrata strategiei proeuropene a Ucrainei, ca ratificarea acestui acord politic si comercial va reprezenta "un moment istoric" pentru tara sa. El a mai declarat vineri ca spera sa obtina pentru tara sa "un statut special" la NATO in cursul vizitei pe care o efectueaza saptamana viitoare in Statele Unite.

"In cateva zile merg in Statele Unite, unde avem o intalnire foarte importanta cu Congresul si presedintele american (...). Speram,de asemenea, intr-un viitor apropiat, un statut special de membru non-NATO al Aliantei", a declarat el intr-o conferinta de presa sustinuta la Kiev.

Articol recomandat de sport.ro
Mesaj dur pentru Mircea Lucescu de la fostul jucător: "Nu m-ai lăsat să-mi văd mama în comă! Mă bucur că fiul tău ți-e alături acum"
Mesaj dur pentru Mircea Lucescu de la fostul jucător: "Nu m-ai lăsat să-mi văd mama în comă! Mă bucur că fiul tău ți-e alături acum"
Citește și...
Reacția lui Donald Trump la întrebarea despre sănătatea sa mintală, după amenințările șocante la adresa Iranului | VIDEO

Donald Trump a ignorat întrebarea despre sănătatea sa mintală, în contextul amenințărilor șocante adresate Iranului, spunând în schimb că SUA au nevoie de mai mulți oameni ca el. 

Criza combustibililor lovește Germania: motorina atinge un nou record istoric la pompă

Preţul mediu al motorinei la staţiile de alimentare din Germania a urcat marţi la prânz până la 2,502 euro pe litru, fiind pentru prima dată când a fost depăşit pragul de 2,50 euro, potrivit Automobil Clubului german (ADAC), transmite DPA.

Republica Moldova, către UE: Lăsați-ne să intrăm și vă vom ajuta să țineți piept Rusiei

Securitatea a fost întotdeauna unul dintre principalele motive pentru care Moldova a dorit să adere la Uniunea Europeană. Acum, țara susține că poate contribui la creșterea securității UE, scrie Politico.

Recomandări
BNR: Rata anuală a inflației va crește în martie-iunie mai mult decât era estimat. Dobânda de politică monetară, menținută

Rata anuală a inflației va crește în martie-iunie mai mult decât era estimat, din cauza războiului din Iran, a anunțat marți Banca Națională. Totodată, Consiliul de Administrație al BNR a decis menținerea dobânzii de politică monetară la 6,50% pe an. 

Trump amenință Iranul: „Întreaga civilizație va muri în această noapte”. Când expiră ultimatumul impus Teheranului

Președintele Statelor Unite, Donald Trump, a avertizat marți Iranul că „întreaga civilizație va pieri” dacă nu va prevala un regim „mai puțin radicalizat” la Teheran și nu se va ajunge la un acord cu Washingtonul.

Spitalul Universitar, noi informaţii despre Mircea Lucescu: Investigațiile arată AVC-uri multiple și complicații pulmonare

Medicii de la Spitalul Universitar de Urgenţă Bucureşti au transmis noi informații privind starea de sănătate a lui Mircea Lucescu, în urma unor investigații medicale complexe efectuate în cursul zilei de marți.