Ce scrie presa din Rusia despre victoria Maiei Sandu din alegerile prezidențiale: „Nu este președintele Republicii Moldova”

62495824

Maia Sandu a câștigat, duminică, un al doilea mandat de președinte al Repubilcii Moldova, după ce l-a învins pe socialistul pro-rus Alexandr Stoianoglo cu un avans de peste 10% din voturi. Presa din Rusia a reacționat după victoria anunțată.

Presa din Rusia a oferit primele reacții în privința celui de-al doilea scrutin prezidențial din Republica Moldova.

Komsomolskaya Pravda: „Maia Sandu a pierdut alegerile prezidențiale chiar în Moldova. Sandu câștigă alegerile datorită voturilor de la secțiile de votare din străinătate. Sandu nu este președintele Republicii Moldova. Sandu este 'președintele diasporei'”.

TASS: „Sandu câștigă turul doi al alegerilor prezidențiale din Moldova

În Moldova, au fost procesate 100% din protocoale. Potrivit Comisiei Electorale Centrale, locuitorii țării au votat preponderent pentru Stoianoglo, care a obținut 51,19%. El a câștigat în 19 din cele 36 de regiuni. Sandu are 48,81%.

Actuala campanie electorală a avut loc în contextul unor presiuni serioase din partea autorităților de la Chișinău. Politicienii opoziției au fost percheziționați și reținuți în mod regulat, împotriva lor au fost deschise în mod repetat dosare penale, iar multe instituții media au fost închise. În Rusia, unde, potrivit diferitelor estimări, trăiesc între 300.000 și 500.000 de moldoveni, conducerea republicii a decis să deschidă doar două secții de votare, și numai la Moscova. Ca urmare, la fel ca acum două săptămâni, au fost mulți oameni care au vrut să voteze, care, chiar dacă au venit special în capitală și au stat la o coadă imensă, nu au avut timp să voteze.

Comentând rezultatele preliminare ale alegerilor, fostul președinte, liderul Partidului Socialiștilor din Republica Moldova, Igor Dodon, într-o discuție cu un corespondent TASS, a subliniat că cetățenii care trăiesc în patria lor i-au refuzat încrederea lui Sandu, iar ea a devenit o 'rață șchioapă'”.

Kommersant: Maia Sandu, care s-a declarat anterior câștigătoare a celui de-al doilea tur al alegerilor prezidențiale, a declarat că înainte de alegerile parlamentare de anul viitor va intensifica lupta împotriva corupției în republică. Ea a adăugat că a „auzit vocile celor” care au votat pentru Alexandru Stoianoglo. De asemenea, Maia Sandu a dat asigurări că va ține cont de opiniile oponenților politici”.

Maia Sandu: „Libertatea, adevărul şi dreptatea au învins”

"Moldova, eşti o învingătoare! Azi, dragi moldoveni, aţi oferit o lecţie de democraţie, demnă de a fi scrisă în manualele de istorie. Azi, voi aţi salvat Moldova. În alegerea noastră pentru un viitor demn, nu a pierdut nimeni. Libertatea, adevărul şi dreptatea au învins. Moldova a reuşit să-şi arate voinţa şi puterea prin votul fiecăruia dintre noi. Am dovedit că uniţi reuşim să-i învingem pe cei care voiau să ne îngenuncheze", a afirmat Sandu.

Maia Sandu a afirmat că "Moldova a fost sub un atac fără precedent pentru istoria întregii Europe", care a presupus "bani murdari, cumpărare ilegale de voturi, implicarea în procesele electorale a unor forţe ostile din afara ţării şi a unor grupări criminale, minciuni, inducerea urii şi a fricii în societate".

În urma numărării voturilor din 98,42% din totalul celor 2.219 secţii de votare, Maia Sandu a obţinut 54,7% din voturi, în timp ce contracandidatul său, socialistul Alexandr Stoianoglo a atras voturile a 45,3% din alegători, potrivit Agerpres.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO O prezentatoare TV și-a cucerit fanii după ce s-a fotografiat la Italian Open: ”Bărbații merg la război pentru femei ca tine”
FOTO O prezentatoare TV și-a cucerit fanii după ce s-a fotografiat la Italian Open: ”Bărbații merg la război pentru femei ca tine”
Citește și...
Israelul a încercat eliminarea noului lider militar Hamas. Un atac aerian a lovit orașul Gaza

Israelul a anunţat vineri că a lansat un atac aerian în Gaza pentru a-l elimina pe comandantul forţelor armate ale grupării palestiniene Hamas, Izz al-Din al-Haddad, succesorul lui Mohammad Sinwar, ucis în mai anul trecut, transmite Reuters.

Răzbunarea Ucrainei după ce rușii au lansat un nou atac sângeros asupra Kievului. Rusia, lovită puternic

Ucraina a răspuns atacului sângeros cu drone și rachete asupra Kievului. După 24 de ore a atacat cu drone rafinăria Rizan, una dintre cele mai mari din Federația Rusă. 

Locul din China care l-a fascinat pe Donald Trump la întâlnirea cu Xi Jinping. A vrut cu orice preț un lucru de acolo

Donald Trump a plecat de la Beijing anunțând "acorduri comerciale fantastice, grozave pentru ambele țări". Xi Jinping a vorbit despre o "vizită istorică și de referință". Dar nu se știe mai nimic despre ce au convenit cele două super-puteri. 

Recomandări
INTERCEPTĂRI. Cum și-ar fi negociat șpaga procurorul Gigi Ștefan. Nu s-ar fi mulțumit doar cu bani: „Un ied putem să tăiem?”

Cei doi procurori din Constanța acuzați de corupție au fost arestați preventiv. Fostul procuror general Gigi Ștefan e acuzat că ar fi primit cel puțin 170.000 de euro șpagă pentru a interveni în dosare.

Reforma salariilor la stat trebuie adoptată până în toamnă. România cheltuie 39% din buget pe lefuri

Până la toamnă ar trebui adoptată în Parlament o nouă lege a salarizării bugetarilor, care să se aplice din 2027.

Vom avea temperaturi neobișnuit de mari în iunie, în urma unui fenomen extrem. Ce este super El Nino

Un super El Nino ar putea avea efecte pe glob începând din această vară. Administrația Oceanică din Statele Unite semnalează o încălzire rapidă a Oceanului Pacific, ceea ce duce la formarea fenomenului El Nino la cote mai mari.