California, lovita de incendii puternice.Mii de oameni si-au parasit casele

×
Publicitate

Este stare de urgenta in California. Incendiile de vegetatie au pus pe drumuri mii de oameni care fug cat vad cu ochii de moarte. Flacarile scapate de sub control au distrus deja zeci de case si ameninta inclusiv suburbiile orasului Los Angeles.

Tipatul mortii rasuna adanc in vaile Californiei pe masura ce flacarile inainteaza spre zonele locuite. Totul cu o repeziciune si o ferocitate greu de inchipuit, daca nu traiesti tu insuti o astfel de experienta.

Autoritatile nu au timp, insa, de parlamentari cu localnicii. Stiu prea bine ca incendiile de vegetatie, pornite din zonele semidesertice de la granita cu Nevada si Arizona, nu iarta nimic.

Acum, principala misiune a pompierilor este sa impiedice valvataile sa inainteze spre vest. Adica spre zonele extrem de populate din jurul metropolei Los Angeles, aflata la aproximativ 100 de kilometri de focarul initial.

Articol recomandat de sport.ro
„Țineți minte acest nume!” Puștoaica de doar 15 ani din România care i-a impresionat pe cei de la European Athletics
„Țineți minte acest nume!” Puștoaica de doar 15 ani din România care i-a impresionat pe cei de la European Athletics
Citește și...
Viața în unul dintre cele mai fierbinți orașe din lume. Localnicii dorm afară, iar temperaturile urcă la 48,2°C

Căldura sufocantă a ajuns la 48,2°C în luna mai, iar umiditatea este ridicată. Temperaturile extreme provoacă frecvent pene de curent, astfel că localnicii nu au parte de nicio ușurare.

O tornadă a răsturnat camioanele de pe șosea și a smuls copacii din rădăcini, în Franța

O tornadă iscată în centrul Franței, lângă orașul Saint-Etienne, a răsturnat camioanele de pe șosea, a smuls copacii din rădăcini și a spulberat acoperișuri.

India a lansat primul tren alimentat cu hidrogen, un pas spre decarbonizarea transportului feroviar. GALERIE FOTO

India a lansat vineri primul său tren alimentat cu hidrogen, un proiect pilot care vizează decarbonizarea transportului feroviar și reducerea dependenței sale de hidrocarburi, relatează AFP și Reuters.

Recomandări
Cine sunt bugetarii care vor primi 2.000 de lei în plus la salariu, după noua lege. Problema apare la sporuri

După o discuție de aproape 2 ore la Palatul Cotroceni, vineri a apărut o nouă variantă a legii salarizării. 

România a cumpărat 12 elicoptere Airbus H225 M Caracal. Ce a mai intrat în achiziția de peste un miliard de euro

România a cumpărat cu peste un miliard de euro 12 elicoptere multi-misiune Airbus H225 M Caracal și 12 radare de supraveghere aeriană. 

Directoarea care făcea ciocolată la serviciu nu a comentat situația, însă colegii i-au sărit în ajutor: E o bucătărie comună

Este scandal cât casa în Ministerul Transporturilor. Directoarea Centrului Național de Calificare și Instruire Feroviară (CENAFER) este acuzată că prepara ciocolată artizanală chiar în sediul instituției, apoi o vindea pe Facebook.