Anunț important pentru Ucraina. Trump schimbă strategia la o săptămână după ce Pentagonul a oprit livrarea de arme

62558661
Shutterstock

Administrația Trump a revenit asupra deciziei de a suspenda livrările către Ucraina și a aprobat reluarea transportului de obuze de 155 mm, standard NATO, precum și a rachetelor GMLRS utilizate de lansatoarele multiple de tip M270.

Oficialii americani de rang înalt nu precizează despre câtă muniţie este vorba, relatează Reuters.

Preşedintele american a anulat săptămâna trecută, în mod neaşteptat, o livrare de armament către Ucraina.

Era vorba despre 30 de rachete de apărare antiaeriană de tip Patriot, 8.500 de obuze de calibrul 155 de milimetri, peste 250 de rachete GMLRS şi 142 de rachete aer-sol de tip Hellfire.

„Această decizie a fost luată pentru a pune interesele Americii primele, în urma unei treceri în revistă de către Departamentul Apărării a ajutorului militar al naţiunii noastre către alte ţări din întreaga lume”, justifica la 2 iulie cealaltă o purtătoare de cuvânt a Casei Albe.

„Din câte înţelegem noi această decizie a fost motivată de (...) o lipsă de arme în depozite. Însă, orice-ar fi, cu cât mai puţine arme se furnizează Ucrainei, cu atât mai apropiat este sfârşitul operaţiunii militare speciale”, se felicita un purtător de cuvânt al Kremlinului, Dmitri peskov.

Această ”pauză” face parte din negocierile ruso-americane cu privire la Războiul din Ucraina.

Preşedintele american Donald Trump a promis încă de la întoarcerea sa la Casa Albă, să oprească Războiul din Ucraina în 24 de ore, 48 de ore şi apoi 100 de zile.

Însă persistă dezacorduri.

Moscova cere ca Ucraina să-i predea patru regiuni pe care le-a cucerit în parte - Zaporojie, Herson, Lugansk şi Doneţk - şi Crimeea, să renunţe să adere la NATO şi să-şi reducă armata.

Nu s-a ajuns la niciun acord, însă au avut loc mai multe schimburi de prizonieri.

La începutul acestei săptămâni, Donald Trump s-a declarat ”foarte nemulţumit” de aceste negocieri şi l-a acuzat pe omologul său rus Vladimir Putin că spune ”prostii” despre Ucraina.

„Va trebui să trimitem arme suplimentare, în principal arme defensive”, anunţa el luni şi se declara pregătit să însăprească sanţciunile impuse Rusiei.

Preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski a discutat vineri la teledon cu omologul său american şi a dat asigurări că acesta este pregătit să ”consolideze protecţia” spaţiului aerian ucrainean.

Site-ul Axios dezvăluie că i-a promis zece sisteme de tip PATRIOT. Germania s-a angajat să cumpere aceste sisteme pentru a le vinde Kievului.

Marţi, preşedintele ucrainean i-a ”însărcinat” pe ministrul Apărării şi pe şeful Statului Major ”să intensifice toate contactele cu partea americană” în vederea livrării sistemeleor de apărare antiaeriană.

Statele Unite livrează cu regularitate armament Ucrainei.

Washingtonul a acordat Kievului un ajutor militar în valoare de 64,6 miliarde de dolari, de la invazia rusă la scară mare, la 24 februarie 2022, potrivit institutului Kiel, care monitorizează ajutorul acordat Ucrainei.

Armata rusă continuă însă să înainteze lent pe teren.

Ea a anunţat luni că a cucerit, pentru prima oară de la începutul războiului, un sat în regiunea Dnipopetrovsk.

Moscova nu a revendicat nicio cucerire în această regiune ucraineană de la începutul războiului.

„Acolo unde pune piciorul un militar rus, acel loc ne aparţine”, declara la 20 iunie Vladimir Putin.

Articol recomandat de sport.ro
Fosta iubită a lui Gabi Torje trece printr-o nouă despărțire
Fosta iubită a lui Gabi Torje trece printr-o nouă despărțire
Citește și...
După aderarea la NATO, Suedia avertizează că amenințarea Rusiei e în creștere. Moscova ne-ar putea testa apărarea curând

O ofensivă militară rusă împotriva unor state membre NATO ar putea avea loc în viitorul „relativ apropiat”, dacă Kremlinul consideră momentul oportun, avertizează vineri Comisia parlamentară a Apărării din Suedia, relatează AFP.

Alertă maximă NATO după ce un avion israelian a pierdut contactul radio. A fost escortat de avioane de vânătoare ungare

NATO a activat joi cel mai înalt nivel de alertă aeriană după ce un avion de pasageri israelian a pierdut contactul cu controlorii de trafic în spațiul aerian al Ungariei.

Cum a ajuns SpaceX să valoreze de peste 4 ori PIB-ul României. Listare la bursă făcută pe promisiuni, nu pe calcule contabile

Listarea SpaceX la bursă a generat un entuziasm global, care a dus evaluarea companiei lui Elon Musk până la astronomica cifră de 1,78 trilioane de dolari, de peste patru ori PIB-ul României. Experții se tem că este vorba despre o bulă speculativă. 

Recomandări
Cum va arăta Guvernul Tomac. Lista miniștrilor propuși de premierul desemnat - Surse

Premierul desemnat Eugen Tomac ar urma să conducă un Guvern format din nume precum Sorin Costreie, Ionuț Simion, Tiberiu Trifan și Luca Niculescu, alături de alți membri propuși în viitorul Executiv, potrivit surselor ȘtirileProTV.

Nicușor Dan a promulgat legea SAFE. CCR încă analizează disputa constituțională dintre Parlament și Guvern

Președintele României, Nicușor Dan, a promulgat legea SAFE, de instituire a Instrumentului „Acțiunea pentru securitatea Europei”.

Cod galben de vreme rea în 10 județe și în Capitală. Ploi, vijelii și grindină în mai multe zone ale țării

Administrația Națională de Meteorologie a emis o informare valabilă joi, 12 iunie, între orele 10:00 și 21:00, privind intensificări ale vântului și instabilitate atmosferică în mai multe zone ale țării.