Analiză Bloomberg: Putin se încoronează regele OPEC

61924316
Getty

În timp ce reuniunile OPEC continuă să influențeze prețurile petrolului, vocea Arabiei Saudite a început să scadă, iar cea a Rusiei devine din ce în ce mai importantă. 

De când a intrat în vigoare pactul Rusiei cu Organizația pentru Țările Exportatoare de Petrol, Putin a apărut ca fiind cel mai influent jucător al grupului, lucru confirmat și de un înalt oficial OPEC sub condiția anonimatului.

Influența crescândă a Kremlinului în cadrul înțelegerii reflectă o politică externă care este concepută pentru a contracara influența SUA în întreaga lume, printr-un amestec larg de măsuri economice, diplomatice, militare și de informații. Strategia respectivă, care este întărită de vasta bogăție a resurselor naturale ale Rusiei, pare să funcționeze, scrie bloomberg.com

"Putin este acum țar al energiei pe plan mondial", a declarat Helima Croft, fost analist al Agenției Centrale de Informații.

Puterea poziției lui Putin va fi în centrul atenției pe 30 noiembrie, când 14 membri ai OPEC, inclusiv Iranul, Irakul, Nigeria și Venezuela, găzduiesc producători independenți, precum Rusia și Mexic, la Viena, pentru a discuta despre extinderea reducerilor din martie. În joc se află sănătatea economică și politică a tuturor statelor implicate, inclusiv Kazahstan și Azerbaidjan, două foste republici sovietice pe care Putin le-a adus în afacere.

Articol recomandat de sport.ro
Pică transferul la Real Madrid? Iubita l-a dat de gol
Pică transferul la Real Madrid? Iubita l-a dat de gol
Citește și...
Canicula pune presiune pe rețeaua electrică din SUA, iar cel mai mare operator a activat măsuri de urgență

Cel mai mare operator de rețea electrică din SUA a activat măsuri de urgență și le-a cerut unor consumatori să reducă folosirea energiei din cauza valului de căldură, transmite Reuters.

Vladimir Putin a transmis ordinul. ”Zelenski este așteptat la Moscova imediat”

Preşedintele Ucrainei Volodimir Zelenski ar putea vizita Moscova pentru a se întâlni cu preşedintele rus Vladimir Putin imediat ce va fi pregătit să ia decizii importante, a declarat purtătorul de cuvânt al Kremlinului, Dmitri Peskov, citat de TASS.

Spania se luptă cu incendii devastatoare în plin sezon turistic. Peste 1.300 de hectare au fost deja mistuite de flăcări

Pe fondul caniculei, în plin sezon turistic, Spania se confruntă cu puternice incendii de vegetație. Flăcările au mistuit peste 1.300 de hectare de pădure în nord-estul țării.

Recomandări
Cum a devenit America cea mai influentă putere a lumii și de ce viitorul ei contează inclusiv pentru Europa

Statele Unite sărbătoresc pe 4 iulie 250 de ani de la Declarația de Independență, documentul care a schimbat nu doar destinul unei națiuni, ci și cursul istoriei moderne.

Mesajul Americii către România, la 250 de ani de la fondarea Statelor Unite. Imagine spectaculoasă a Castelului Bran

SUA și România au o ”legătură profundă și durabilă”, iar cele două națiuni ”sunt profund ancorate în valorile fundamentale ale civilizației occidentale”, se arată într-un editorial al ambasadorului american la București cu ocazia Freedom250.

”Mai românesc ca oricând”. Achiziția Carrefour de către frații Pavăl, cea mai mare finanțare din istoria Băncii Transilvania

Achiziția afacerii deținute de colosul francez Carrefour în România de către Pavăl Holding a constituit, dincolo de expansiunea spectaculoasă a unei companii românești, și cea mai mare investiție din istoria Băncii Transilvania, alt business românesc.