40% dintre cetatenii francezi care s-au alaturat Statului Islamic sunt femei. Ce le atrage la jihadisti pe frantuzoaice

femei Statul islamic

Circa 40% dintre francezii care s-au alaturat jihadistilor din Siria si Irak sunt femei, cele mai multe dintre ele fiind de fapt tinere indoctrinate pe internet, a dezvaluit postul BFM TV, citat miercuri de AFP.

Conform datelor publicate de acest post de televiziune, dintre cei 315 francezi care anul trecut au intrat in randurile gruparii jihadiste Statul Islamic (SI), 140 sunt femei. In total, in prezent alaturi de SI lupta circa 600 de francezi, 220 fiind femei, relateaza Agerpres.

Ele nu sunt seduse de lupta jihadistilor, ci de elementul matrimonial, adica sa gaseasca un sot pe care si-l imagineaza ca fiind unul de incredere si alaturi de care cred ca pot avea un viitor, explica psihologul specialist in chestiuni jihadiste Patrick Amoyel.

La randul sau, autorul cartii "Jihad Academy", Nicolas Hénin, sustine ca jihadistii reusesc sa recruteze noi adepti in Franta convingandu-i pe acestia ca ei sunt "umiliti" de statul francez si ca SI "le va reda onoarea" punand aceasta tara "in genunchi".

Pe de alta parte, fenomenul atragerii femeilor de catre jihadisti nu este unul nou, dar anul trecut s-a constatat o extindere a lui. De asemenea, jihadistii reusesc sa convinga tot mai multe femei sa se implice activ in actiuni teroriste, cum a fost cazul frantuzoaicei de origine marocana Hasna Aitboulahcen, care s-a sinucis in timpul unei operatiuni antiteroriste desfasurate de politia franceza in urma atentatelor din luna noiembrie.
 

Citește și
jihadi john
Statul Islamic a confirmat ca "Jihadi John" a fost ucis de o drona. Elogiul adus de ISIS: "Era bun, milos si generos"
Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Emma Răducanu, desemnată cea mai atractivă jucătoare de tenis din lume!
GALERIE FOTO Emma Răducanu, desemnată cea mai atractivă jucătoare de tenis din lume!
Citește și...
ISIS ameninta Europa intr-un nou clip, folosind scene dintr-un film finantat de dictatorul Gaddafi.
ISIS ameninta Europa intr-un nou clip, folosind scene dintr-un film finantat de dictatorul Gaddafi. "Vor sa ne dezbine"

Statul Islamic gaseste noi metode de a ameninta lumea occidentala. Ultima lor unealta in progaganda terorii este filmul "Lion of The Desert", finantat de nimeni altul decat fostul dictator din Liban, Muammar Gaddafi

Statul Islamic a confirmat ca
Statul Islamic a confirmat ca "Jihadi John" a fost ucis de o drona. Elogiul adus de ISIS: "Era bun, milos si generos"

ISIS a confirmat marti moartea “Jihadistului John”. Teroristul a pierit intr-un atac aviatic al fortelor aeriene americane, anul trecut, pe teritoriul Siriei.

"E calitate HD, frate". Doi jihadisti filmati urmarind decapitari ale Statului Islamic intr-un restaurant din Londra

Un documentar realizat de postul de televiziune Channel 4 prezinta imagini revoltatoare cu jihadistii britanici.

Recomandări
Guvernul Bolojan încheie anul 2025 cu restanțe și fără buget pe 2026. Prima decizie majoră așteptată să o ia în ianuarie
Guvernul Bolojan încheie anul 2025 cu restanțe și fără buget pe 2026. Prima decizie majoră așteptată să o ia în ianuarie

Anul 2026 nu va fi simplu, dar ar trebui să fie mai bun, a spus premierul Ilie Bolojan într-un bilanț al primelor 6 luni de guvernare.

Die Welt: Europa este pregătită să trimită până la 15.000 de soldați în Ucraina
Die Welt: Europa este pregătită să trimită până la 15.000 de soldați în Ucraina

Țările europene și-au declarat disponibilitatea de a trimite între 10.000 și 15.000 de soldați în Ucraina în primele șase luni după încetarea ostilităților, ca parte a garanțiilor de securitate, susține publicația germană Die Welt.

Cum petrec românii Revelionul. Un oraș a plătit 100.000 de euro pentru spectacol. „Facem o super-petrecere”
Cum petrec românii Revelionul. Un oraș a plătit 100.000 de euro pentru spectacol. „Facem o super-petrecere”

Pământenii care au intrat deja în 2026 l-au primit cu bucurie și focuri de artificii. Peste câteva ore va ajunge și la noi.