Isarescu: "Suntem intr-o situatie buna, sa nu o stricam". De ce crede guvernatorul BNR ca nu trebuie sa mai scadem TVA

Mugur Isarescu

Mugur Isarescu a prezentat joi raportul Bancii Nationale asupra inflatiei pe 2015, prilej pentru a face cateva remarci despre starea economiei.

Guvernatorul BNR a apreciat favorabil situatia actuala a economiei Romaniei si mai ales efectele scaderii TVA la alimente. “Aceasta reducere a TVA a actionat ca un soc - e adevarat, un soc pozitiv.”, a spus Isarescu. “Situatia este sub acum foarte buna. Sub nicio forma, faptul ca suntem intr-o situatie macroeconomica buna nu inseamna ca trebuie sa o stricam”.

In iulie 2010 am avut o crestere a cotei medii TVA de la 17,5% la 22%, atunci cand a fost socul. S-a redus substantial, de la 22% la 20%, cand s-a redus TVA la paine, pentru ca apoi caderea sa fie chiar abrupta. La 16%, cota medie TVA este in prezent sub cea dinainte de majorare si cred ca este cea mai mica din ultimii 15 ani. Cred ca nu se poate vorbi in Romania ca in prezent nu traim intr-o relaxare fiscala. Traim intr-o relaxare fiscala substantiala si de aici trebuie sa pornim orice discutie” a mai spus guvernatorul BNR, facand aluzie la masurile de relaxare din nou Cod Fiscal.

Isarescu a mentionat insa si cateva probleme mai putin vizibile, care fac ca cresterea economica sa nu fie atat de vizibila. El a spus ca investitiile trebuie sa creasca, la fel si inovarea, si ca avem “o problema structurala enorma in privinta pietei fortei de munca”. Mai precis, “nu e o corelare intre ce dau universitatile publice si private si ce cere economia. Universitatile produc un numar mare de manageri, sa vedem pe cine vor conduce acesti manageri. Ei vor cauta loc de munca si isi vor manifesta nemultumirea”.

Citește și
Mugur Isarescu - stiri
Mugur Isarescu: Devine din ce in ce mai probabil ca peste 10 ani Romania sa aiba ca moneda tot leul

In raportul asupra inflatiei, Banca Nationala a Romaniei (BNR) estimeaza ca aceasta va fi de - 0,3% anul acesta si de 0,7% in2016. Aceste predictii au fost facute luand in calcul reducerile de taxe prevazute de noul Cod Fiscal, deci ar putea fi schimbate daca acesta este revizuit. In mai, inainte ca acest act sa fie votat de Parlament, BNR anunta o inflatie de 0,2% pentru 2015 si de 1,9% pentru urmatorul an.

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Dezvăluiri șocante despre starul din Premier League și Ligue 1: ”M-a torturat timp de 12 ore!”
GALERIE FOTO Dezvăluiri șocante despre starul din Premier League și Ligue 1: ”M-a torturat timp de 12 ore!”
Citește și...
Isarescu considera noul Cod Fiscal inaplicabil si critica politica de deficit a Guvernului.
Isarescu considera noul Cod Fiscal inaplicabil si critica politica de deficit a Guvernului. "Nu tai si pe urma masori"

Guvernatorul Bancii Nationale a criticat dur reducerile masive de taxe si impozite prevazute in noul Cod Fiscal, pentru ca statul va fi din ce in ce mai indatorat si nu va avea bani pentru lucruri esentiale.

Mugur Isarescu: Devine din ce in ce mai probabil ca peste 10 ani Romania sa aiba ca moneda tot leul
Mugur Isarescu: Devine din ce in ce mai probabil ca peste 10 ani Romania sa aiba ca moneda tot leul

Mugur Isarescu a spus in debutul conferintei "10 ani de la denominarea leului greu" desfasurata la sediul BNR ca este din ce mai probabil ca peste 10 ani Romania sa aiba ca moneda tot leul, dat fiind ce se intampla in zona euro cu Grecia.

Avertismentul transmis de Mugur Isarescu bancilor comerciale din Romania.
Avertismentul transmis de Mugur Isarescu bancilor comerciale din Romania. "Ar fi o eroare pe care o veti plati in viitor"

Daca puneti costurile erorilor din trecut pe spinarea celor care isi platesc la timp creditele, veti plati in viitor. Acesta este mesajul pe care guvernatorul Mugur Isarescu l-a dat bancilor comerciale din Romania.

Recomandări
Președintele României, Nicușor Dan, se declară ”profund îngrijorat”: ”Trebuie să reluăm dialogul direct”
Președintele României, Nicușor Dan, se declară ”profund îngrijorat”: ”Trebuie să reluăm dialogul direct”

Președintele României, Nicușor Dan, se declară ”profund îngrijorat” din cauza evenimentelor recente, care au legătură cu situația din Groenlanda, provocate de președintele SUA, Donald Trump.  

Atenţionările de ger au fost prelungite de ANM până joi dimineaţă. Valul de frig va cuprinde din nou întreaga țară | HARTĂ
Atenţionările de ger au fost prelungite de ANM până joi dimineaţă. Valul de frig va cuprinde din nou întreaga țară | HARTĂ

Meteorologii mențin atenționările de ger până joi dimineață. După o scurtă relaxare a temperaturilor extreme, din seara de 19 ianuarie frigul va cuprinde din nou întreaga țară.

Salvatorul fetiţei de 5 ani căzute într-un lac înghețat este indian și va primi titlul de cetăţean de onoare al Craiovei
Salvatorul fetiţei de 5 ani căzute într-un lac înghețat este indian și va primi titlul de cetăţean de onoare al Craiovei

Salvatorul fetiţei din Parcul Romanescu este un cetăţean indian, muncitor în construcţii, care va primi titlul de cetăţean de onoare al Craiovei, a anunţat primarul Lia Olguţa Vasilescu.