Declarația unică are un nou format din 2025. Documentul este precompletat și trebuie depus până în 26 mai

×
Publicitate

Cu pași greoi, Fiscul își digitalizează serviciile, iar noi vom întâmpina mai puține neplăceri. De exemplu, declarația unică a fost simplificată într-un format digital, care are datele esențiale deja completate.

În plus, oamenii nu vor mai fi nevoiți să își estimeze singuri veniturile sau să facă diferite calcule privind impozitele și contribuțiile sociale. Declarația unică este depusă de cei care câștigă din activități independente, dobânzi, chirii, ori drepturi de autor.

Aproape un milion de români cu venituri extrasalariale urmează să depună până la finalul lunii mai declarația unică la Fisc. De anul acesta, documentul are un format nou.

Cea mai importantă schimbare în ceea ce priveste declarația unică este legată de faptul că nu va mai fi nevoie să vă estimați veniturile. Documentul va avea un format inteligent, cu date precompletate pe care Fiscu le are din alte baze de date - cum sunt, de exemplu, contractele de închiriere sau impozitul pe dividente și cel din veniturile obținute din dobânzi și investițiile financiare. Declarație unică trebuie depusă până pe 26 mai de persoanele care au venituri din activități agricole, câștiguri sau pierderi din transferul titlurilor de valoare sau venituri din alte surse, cum sunt vânzările pe internet sau cei care obțin venituri din postări pe rețele de socializare.

Experții fiscali recomandă completarea veniturilor estimative doar pentru persoanele care vor să fie asigurate opțional în sistemul de sănătate. Declarația unică privind impozitul pe venit se depune direct la ANAF, prin poștă sau online, prin intermediul platformei Spațiu Privat Virtual.

Inspectorii fisali au început o serie de controale la persoanele bănuite că obțin venituri suplimentare, dar nu le declară.

Sunt vizați, de exemplu, cei care vând produse online și primesc banii cash din partea curierilor după livrarea coletelor. În cazul lor au fost trimise peste 11 mii de notificări, potrivit datelor ANAF. Inspectorii îi controlează inclusiv pe proprietarii care își închiriază locuințele pe termen lung sau în regim hotelier, dar nu-și achită impozitele.

Articol recomandat de sport.ro
Rusia, prinsă capcană!? Presa din Moscova: „Ucraina a profitat imediat”
Rusia, prinsă capcană!? Presa din Moscova: „Ucraina a profitat imediat”
Citește și...
Record de suspendări în București: 835 de firme și-au oprit activitatea. Județele cu cele mai puține cazuri

În primele patru luni ale acestui an, 6.786 de firme și-au suspendat activitatea în România, cu 3,07% mai multe decât în aceeași perioadă a anului trecut, potrivit datelor publicate de Oficiul Național al Registrului Comerțului. 

România a încasat peste 9 miliarde de euro după aproape 5 ani de PNRR. Ce fonduri mai poate atrage

România a ajuns la peste 9 miliarde de euro primite prin PNRR, după ce a patra cerere de plată a fost aprobată integral. Programul care se desfășoară de aproape 5 ani ar urma să se termine pe 31 august 2026.

Producătorii asiatici de aparate de aer condiționat profită de canicula din Europa. Vânzările au crescut și cu 37%

Canicula din Europa alimentează vânzările producătorilor asiatici de aparate de aer condiționat. Companii precum Samsung Electronics, Midea, LG Electronics și Mitsubishi Electric raportează vânzări în creștere.

Recomandări
Codul roșu de caniculă se extinde, de luni, în aproape toată România. Bucureștiul intră și el sub avertizare

România este sub avertizare de temperaturi extreme. Codul roșu a fost emis pentru 16 județe, iar de luni va fi extins pentru aproape țara, inclusiv București. 

Un an de când Nicușor Dan promite raportul despre alegerile anulate. 10 momente în care a schimbat termenele și mesajele

A trecut mai bine de un an de când Nicușor Dan promitea că românii vor afla adevărul despre anularea alegerilor prezidențiale din 2024.

Putin tocmai a încheiat un summit secret cu cel mai apropiat aliat al său. Tensiunile care i-au forțat să discute pe ascuns

Președintele rus Vladimir Putin și aliatul său de bază, liderul belarus Aleksandr Lukașenko, au încheiat summitul secret pe care cei doi l-au ținut în Valdai, Rusia.