Amnistia fiscala va fi adoptata in urmatoarele saptamani. Finantele vor sa-i premieze pe cei cu taxele platite la zi

portofel plin cu lei

Ministrul Finantelor, Eugen Teodorovici, a declarat ca proiectul de amnistie fiscala lansat recent ar putea fi adoptat de Guvern in urmatoarele saptamani.

Potrivit ministrului, masura se va aplica in egala masura persoanelor juridice si persoanelor fizice. ''Propunerea noastra este sa se aplice tuturor contribuabililor, indiferent ca sunt persoane fizice sau juridice. Este un impuls pe care consider ca trebuie sa-l dam economiei, coroborat cu ceea ce Codul fiscal aduce in 2016, pentru ca de o parte ca stat primim mai multe venituri pana in martie 2016 atunci cand avem nevoie efectiv de bani, pe de alta parte, cei care au constangeri vis a-vis de penalitatile pe care trebuie sa le suporte fata de stat pot sa aiba un nou inceput in economie'', a declarat duminica pentru AGERPRES ministrul Finantelor.

Citeste aici despre conditiile amnistiei fiscale

El a adaugat ca se are in vedere si un sistem de recompensare a celor care si-au platit penalitatile si a celor care sunt ''la zi'' cu platile. ''Asa este normal sa facem, sa privim spre ambele categorii'', a adaugat Teodorovici.

''Cei care pot beneficia de aceasta ordonanta, in sensul ca li se vor sterge din penalitati daca ei isi vor stabili un calendar de rambursare catre stat, sa nu fie blamati pentru ca totusi motivele care stau in spatele acestora sunt obiective. Sa nu uitam ca in anii 2010 - 2012, piata, economia in Romania a fost una la nivel foarte scazut, au fost foarte multe firme inchise, foarte multe companii care si astazi trag dupa acea perioada din pacate nefasta pentru Romania'', a mai spus ministrul.
 

Citește și
pompe carburanti, benzinarie
Care va fi pretul benzinei si motorinei dupa scaderea TVA de la 1 ianuarie. Romania, in topul "suferintei la pompa"
Articol recomandat de sport.ro
Eleonora Incardona a avut probleme la meciul lui Inter
Eleonora Incardona a avut probleme la meciul lui Inter
Citește și...
Surpriza fiscala neplacuta a statului roman. Guvernul ii obliga si pe cei FARA venituri sa achite contributia la sanatate
Surpriza fiscala neplacuta a statului roman. Guvernul ii obliga si pe cei FARA venituri sa achite contributia la sanatate

Peste un milion de romani care muncesc la negru ori in strainatate si nu-si declara veniturile sau, si mai rau, nu au nici un venit, sunt obligati de anul viitor sa achite, oricum, contributia la sanatate.

Care va fi pretul benzinei si motorinei dupa scaderea TVA de la 1 ianuarie. Romania, in topul
Care va fi pretul benzinei si motorinei dupa scaderea TVA de la 1 ianuarie. Romania, in topul "suferintei la pompa"

Teoretic, ar trebui sa platim ceva mai putin pentru carburanti incepand de anul viitor – o ieftinire care s-ar putea reflecta in toate preturile. Cu cat mai putin, insa?

Pozitia Patriarhiei fata de impozitarea veniturilor Bisericii.
Pozitia Patriarhiei fata de impozitarea veniturilor Bisericii. "Suntem tinta atacurilor comandate din presa"

Biroul de Presa al Patriarhiei Romane a prezentat punctul de vedere al institutiei referitor la articolele din presa privind proprietatile Bisericii si necesitatea impozitarii acesteia.

Recomandări
Mai mulți români au plătit cash mașini de peste 100.000 de euro. Ce riscă cei vizați de ANAF, pe lângă sechestru
Mai mulți români au plătit cash mașini de peste 100.000 de euro. Ce riscă cei vizați de ANAF, pe lângă sechestru

Sunt multe mașini de lux în România, fără ca proprietarii să poată justifica sursa banilor cu care le-au cumpărat.

Gerul siberian deja năprasnic se va înteți. Localitatea din România unde e cel mai frig din ultimii 14 ani
Gerul siberian deja năprasnic se va înteți. Localitatea din România unde e cel mai frig din ultimii 14 ani

Este ger de crapă pietrele în Moldova. În județul Botoșani au fost minus 16 grade Celsius, iar la Iași minus 14. Și în Delta Dunării, la Mahmudia, au fost minus 11 grade, cea mai mică temperatură din ultimii 14 ani.

Explozie a numărului de contribuabili la Sănătate: de la 7 la 12 milioane în mai puțin de un an. Unde se duc noile fonduri
Explozie a numărului de contribuabili la Sănătate: de la 7 la 12 milioane în mai puțin de un an. Unde se duc noile fonduri

Numărul românilor care plătesc asigurarea de sănătate (CASS) a crescut în ultimele luni ca urmare a modificărilor legislative.