Trupurile romanilor morti in cutremurul din Italia, repatriate

×
Publicitate

UPDATE: Au plecat departe de tot ce le era mai drag pentru o viata mai buna decat aici. Dar cand visul le era aproape de implinire, iata ca se intorc acasa in sicrie!

Zi neagra pentru familiile romanilor morti in cutremurul care a socat Italia acum o saptamana. Trupurile a patru dintre cei cinci au sosit in tara luni dupa-amiaza.

Au curs lacrimi de durere pe aeroportul din Timisoara, unde o familie intreaga s-a intors acasa pentru a fi inmormantata. Erau inca tineri si, in urma cu cinci luni, ea adusese pe lume un baietel. Toti trei au fost gasiti insa morti in casa care nu a rezistat cutremurului devastator din 6 aprilie.

Aceeasi soarta a avut si un baietel de sase ani si jumatate, care a fost inmormantat duminica in localitatea in care s-a nascut, Seulia de Mures. Jale duminica seara si pe aeroportul Baneasa, unde a fost adus trupul neinsufletit al unei femei de 48 de ani din Dolj. Plecase departe de cei trei copii ai ei, tocmai ca sa ii poata ajuta.

Adriana a ajuns prima inapoi in Romania. A murit in orasul L'Aquila - o ruina acum. Era acolo de doi ani. Locuia in casa unei batrane de care avea grija. Un imobil vechi, spune fiica sa, plecata si ea cu sotul la munca in Italia si care o vizita cat putea de des. Cu doua zile inaintea dezastrului s-au vazut. Nu stiau ca pentru ultima oara.

Luni noaptea, cand s-a zguduit pamantul, fata si-a gasit mama moarta intre daramaturi. Martorii spun ca si-a dat viata incercand sa o salveze pe batrana. Ea apucase sa iasa, dar i-a auzit strigatele in urma.

Laurentiu avea 40 de ani. Acum 10 ani, a renuntat la firma de transport pe care o avea in tara si a plecat in Italia. Reusise sa isi faca si acolo o societate care mergea bine. In toamna a adus-o si pe Dara, sotia lui, care urma sa nasca. Si ei si baietelul, Antonio, au sfarsit in seism.

Vor fi dusi marti pe ultimul drum, la Timisoara. 300 de oameni si-au pierdut viata ingropati sub daramaturi, intr-una dintre cele mai negre zile ale Italiei. Cinci dintre ei erau romani.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Cristina Ich, apariție incendiară în dormitor: „Mor după tine! / Arăți senzațional!”
FOTO Cristina Ich, apariție incendiară în dormitor: „Mor după tine! / Arăți senzațional!”
Citește și...
Mircea Cărtărescu, printre cei 20 de scriitori invitați de Papa Leon al XIV-lea la Vatican: „A scrie este un act de adevăr”

Mircea Cărtărescu, Éric-Emmanuel Schmitt, Jonathan Safran Foer, Jon Fosse, Julia Navarro s-au numărat printre cei 20 de scriitori cu care Papa Leon al XIV-lea s-a întâlnit cu ocazia centenarului Libreria Editrice Vaticana (LEV)

Canicula rescrie regulile vacanțelor: Ce trebuie să știe turiștii care călătoresc în Europa și SUA în plin val de căldură

Temperaturile toride au doborât recorduri și provoacă perturbări majore în unele dintre cele mai populare destinații turistice din lume.

Şoferii care transportă mărfuri nu pot fi obligaţi să le descarce sau să le încarce. Legea a fost promulgată

Preşedintele Nicuşor Dan a promulgat, miercuri, legea pentru reglementarea obligaţiilor privind desfăşurarea operaţiunilor de încărcare şi descărcare a mărfurilor, suporturilor sau ambalajelor.

Recomandări
Nicuşor Dan: Deciziile pe care le iau sunt pentru binele României. Uneori e mai greu să distingi între paşi

Preşedintele Nicuşor Dan afirmă că înţelege foarte bine responsabilitatea mandatului său, iar deciziile pe care le ia sunt pentru binele României, dar susţine că "uneori e mai greu să distingi între pasul 1, pasul 2, pasul 3".

Iranul acuză România de implicare în război: Teheranul invocă declarațiile șefului NATO despre operațiunea împotriva Iranului

Purtătorul de cuvânt al ministerului iranian de Externe, Esmail Baghai, a acuzat joi NATO de „complicitate” la „războiul de agresiune ilegal” declanşat împotriva Iranului de către Statele Unite şi Israel, potrivit AFP.

Cum arată bugetul unei familii din România în 2026. 86 de lei din 100, cheltuiți pe nevoi urgente

Tot mai multe familii din România nu se ajung cu banii de la un salariu la altul, pentru că viața este tot mai scumpă.