Sorin Oprescu: Vor incepe constructiile de parcari in decembrie

60200087

Invitat la videochatul stirilor ProTv, Sorin Oprescu a vorbit despre traficul infernal din Bucuresti si despre solutiile sale pentru ca Bucurestiul sa devina o capitala intr-adevar europeana.

Intrebat cum va fi implementat programul privind calitatea aerului, care prevede masuri de interzicere a parcajului pe prima banda langa trotuar, in conditiile in care bucurestenii nu au unde sa parcheze, primarul general al Capitalei a raspuns ca exista proiecte de construire a unor parcari inteligente, care vor decongestiona traficul. 

Primarul Capitalei a declarat ca parcarile subterane sunt solutia cea mai buna pentru rezolvarea haosului din traficul bucurestean.

Referitor la autostrada suspendata si la problema exproprierilor, Oprescu a spus ca acest proiect este gandit astfel incat numarul exproprierilor sa fie redus la minim.

Referitor la proiecte de infrastructura programate pentru anul 2009, acestea a declarat ca, pana in prezent, a incercat sa termine proiectul de infrastructura pentru strazile care erau programate pentru reparatii.

"Am gasit 249 de strazi programate pentru reparatii. In acest moment, mai sunt 24 de strazi in curs de a fi reparate. Am promis bucurestenilor ca, pana la sfarsitul anului, aceste strazi vor fi terminate."

Proiectul parcarilor pe verticala este deocamdata irealizabil tocmai din cauza reticentei asociatiilor de locatari. In prezent, numai patru din cele 100 de potentiale locuri unde se pot construi astfel de parcari inteligente au aprobare din partea asociatiilor de locatari.

Problema Liniei de Centura a Capitalei ii revine in totalitate ministrului Transporturilor, Ludovic Orban, a afirmat Oprescu.

Sorin Oprescu a declarat ca problema cainilor vagabonzi este intr-adevar una foarte spinoasa si s-au demarat actiuni de construire de adaposturi. 

In ceea ce priveste sistemul sanitar deficitar din Romania, Oprescu a precizat ca s-au adus multe imbunatatiri in Sanatate, indiferent de cine a fost la conducere. A declarat, de asemenea, ca sistemul medical este o prioritate, cel putin pentru el: "O sa avem un sistem medical performant in Bucuresti pana imi termin eu mandatul."

Intrebat despre investitia de la Pasajul Eroii Revolutiei, primarul Capitalei a declarat ca oficial, aceasta constructie a constat 150 de miliarde de lei vechi. S-au platit 100 de miliarde, dintre care doar 32 de miliarde sunt bani justificabili. Oprescu a declarat ca va rezilia contractul si se va adresa organelor de stat pentru solutionarea acestor probleme.

In problema firmei Dalli, Sorin Oprescu a afirmat ca se pregateste un serviciu al primariei care sa preia parcarile ocupate in mod abuziv, fara contract.

Primarul a recunoscut problema grupurilor agresive de romi din Parcul Tineretului. Solutia sa concreta va fi inchiderea dupa ora 24 si paza permanenta a parcului.

Intrebat care este solutia pentru indepartarea cablurilor de pe stalpi, primarul a declarat: "Le tai!"

In ceea ce priveste transportul de noapte, Oprescu sustine ca ar trebui sa existe cateva linii de autobuze care sa circule non-stop, insa intai trebuie rezolvata problema iluminarii stradale.

Primarul Capitalei a vorbit si despre campania de vaccinare impotriva virusului HPV la fetitele de clasa a IV-a. In calitate de medic, el a declarat ca initiativa este una de laudat, dar, din pacate, campania de informare nu a fost bine implementata.

Articol recomandat de sport.ro
Fostul campion al României a ajuns să dea probe la CFR Cluj!
Fostul campion al României a ajuns să dea probe la CFR Cluj!
Citește și...
Un grup de elevi a plătit aproape 60.000 de lei avans pentru o tabără în Maramureș. Ce șoc au avut la sosire

Polițiștii din Maramureș anchetează un caz de înșelăciune, după ce 44 de elevi și patru profesori din Botoșani au descoperit că unitatea de cazare pentru care plătiseră o tabără era în construcție.

Ministerul Mediului: Complexul Cosmopolis din Ilfov deversează apele uzate menajere în lacul de acumulare Crețuleasca

Ministerul Mediului, Apelor și Pădurilor anunță finalizarea acțiunii de control, realizată de Garda Națională de Mediu și Comisariatul Județean Ilfov, privind funcționalitatea sistemului de alimentare cu apă și canalizare a Complexului COSMOPOLIS.

Un deținut a evadat de la un punct de lucru din județul Tulcea și este căutat de polițiști. Pentru ce este condamnat

Poliţiştii tulceni caută un bărbat din judeţul Galaţi, deţinut al Penitenciarului cu Regim de Maximă Siguranţă (PRMS) din Tulcea, care a evadat de la un punct de lucru aflat în apropierea satului Cataloi.

Recomandări
Bacalaureat 2026. Proba la materia obligatorie, amânată din cauza caniculei. Examenul se va susține pe 1 iulie

Proba scrisă la disciplina obligatorie a profilului din cadrul examenului național de Bacalaureat, respectiv Matematică sau Istorie, programată inițial pentru marți, 30 iunie, a fost amânată pentru miercuri, 1 iulie, din cauza caniculei.

PSD, acuzații grave la adresa lui Siegfried Mureșan, propus premier de PNL: ”A ajuns europarlamentar cu banii din corupţie”

Partidul Social Democrat afirmă că Siegfried Mureşan nu trebuie să ajungă şi ”nu va ajunge prim-ministru” pentru că a ajuns europarlamentar cu banii din corupţie ai "baronului Pinalti", pus pe listă de Elena Udrea.

Produsele comandate din afara UE se scumpesc de la 1 iulie. Ce taxă nouă vor plăti românii

Produsele comandate online din afara Uniunii Europene, în colete cu o valoare de până la 150 de euro, se vor scumpi de la 1 iulie 2026, odată cu introducerea unei taxe vamale de trei euro pentru fiecare articol.