Vremea capricioasă a înjumătățit producția de mere. Cum sunt acoperite pierderile

×
Publicitate

Producția de mere s-a înjumătăţit față de anul trecut din cauza vremii capricioase. Dar, pentru a mai acoperi din pierderi, unii fermieri își invită clienții în livadă, ca să culeagă singuri fructele din pomi.

Astfel, producătorii nu mai dau bani pentru transport până la piață, plata zilierilor sau depozitare. Metodă este folosită și în țări precum Germania sau Austria.

Acest bărbat se mândreşte cu o livadă cu nouă soiuri de meri, care se întinde pe un hectar şi jumătate în satul Boz din Alba. Omul şi-a deschis larg porţile şi primeşte cu drag clienţi care să culeagă singuri fructele pe care vor să le cumpere.

Cornel Baba - proprietar livadă: "Fac şi eu economie şi un câştig să îmi scot din cheltuieli cu cei care vin şi îşi culeg mere, ajung undeva la 2000-3000 de euro culesul. Banii ăştia îi economisim, avantajul îşi poate culege din fiecare soi 5,10,15 kg şi le pune în lădiţa."

Astfel, mușterii pleacă acasă cu merele alese de ei, iar producătorii nu trebuie să mai scoată bani din buzunar pentru zilieri sau pentru a duce recolta la piaţă.

La câţiva kilometri depărtare, un alt gospodar a apelat la tehnologie pentru a-şi promova livada. A anunţat pe reţelele sociale că aşteaptă oaspeţi dornici să cumpere de la el mere pe care le aduna singuri. Are pe un hectar meri din patru soiuri.

Gheorghe Straulea- proprietar livadă: "Chemând lumea la cules să ne ajute să culegem fără mai cheltuim mulţi bani cu culegătorii. Anul trecut am avut o producţie dubla decât anul ăsta şi am cheltuit un milion pe zi la fiecare om să vină la cules şi a treb să îi aducem din Sibiu."

Un kilogram de mere se vinde direct din livadă cu mai puţin de trei lei.

Abonați-vă gratuit la newsletter-ul Știrile Pro TV de pe WhatsApp. Primiți în fiecare zi cele mai importante știri pe telefon! 

 Pe Instagram-ul Știrile ProTV găsiți imaginile momentului din România, dar și din lume!  

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Articol recomandat de sport.ro
FOTO EXCLUSIV REPORTAJ | Camp Nou și-a pierdut farmecul?! Cum s-a transformat casa Barcelonei
FOTO EXCLUSIV REPORTAJ | Camp Nou și-a pierdut farmecul?! Cum s-a transformat casa Barcelonei
Citește și...
Sud-estul României nu va avea autostrăzi, doar promisiuni de drumuri expres. Unul trebuie inaugurat chiar în acest an

De la spectaculosul pod suspendat peste Dunăre, dintre Brăila și Tulcea, încă nu poți ajunge la București pe autostradă.

Mai multe monumente funerare au fost distruse în noaptea de Paști, în Cimitirul Evreiesc din Reghin

Este anchetă în Reghin, județul Mureș, după ce 14 morminte din Cimitirul Evreiesc - monument istoric de importanță locală - au fost distruse.

O femeie însărcinată a murit într-un accident pe Valea Oltului. Momentul tragediei a fost surprins de o cameră de bord

O femeie de 23 de ani, însărcinată, a murit, iar alte 3 persoane au ajuns la spital, după ce două mașini s-au ciocnit violent, pe Valea Oltului.

Recomandări
POLITICO: Cine sunt câştigătorii şi perdanţii alegerilor istorice din Ungaria. Rezultatul rescrie echilibrul politic în UE

Regimul de 16 ani al lui Viktor Orbán la Budapesta a ajuns la final după ce acesta şi-a recunoscut înfrângerea în alegerile din Ungaria în faţa contracandidatului său, Péter Magyar. 

INS: Inflația a crescut la 9,9%, alimentele s-au scumpit cu 7,67%. Doar ministrul Agriculturii vedea ieftiniri de 33%

Rata anuală a inflației a fost în martie 2026 de 9,9%, o creștere care intervine după o perioadă de scădere ușoară, potrivit INS. Cea mai mare scumpire a intervenit la energie electrică, de 57,20%, după eliminarea plafonării prețului. 

Tensiuni în Strâmtoarea Ormuz după blocada SUA. Iranul avertizează că va ataca navele americane implicate

În Orientul Mijlociu, încă domnește haosul. La doar câteva ore după ce Statele Unite au impus o blocadă în strâmtoarea Ormuz, președintele Donald Trump a ieșit în fața camerelor și a transmis că Iran l-a contactat și... vrea să stea de vorbă.