Urmărire ca în filme pe șoselele din Madrid. O româncă a furat o mașină și a fost prinsă după o cursă cu focuri de armă

×
Publicitate

O româncă de 43 de ani a pus pe jar poliția din Madrid. Ar fi furat o mașină și a fost depistată apoi în trafic, pasageră în autoturismul condus de un prieten spaniol.

A urmat o cursă de zeci de kilometri cu focuri de armă. Până să pună mâna pe fugari, mai mulți polițiști au fost răniți.

Cursa a început în apropiere de Villaverde, după ce polițiștii au depistat în trafic o mașină furată în urmă cu câteva zile. Cuplul din autoturism, românca de 43 de ani și un spaniol, aflat la volan, a fost avertizat sonor să tragă pe dreapta.

Cei doi au ignorat echipajul de poliție. Șoferul a accelerat, a făcut slalom printre mașini, în încercarea de a-și pierde urma. Inițial, fugarii s-au îndreptat spre Cordoba, apoi și-au schimbat brusc direcția și au luat-o spre centrul Madridului. Ajunsă pe autostradă, mașina a gonit cu 200 de km pe oră. Mai multe echipaje de poliție au încercat, rând pe rând, să le blocheze calea.

Potrivit anchetatorilor spanioli, la un moment dat, șoferul a oprit, a ieșit din mașină, a rănit un polițist cu un cuțit, apoi a pornit în trombă și a lovit cu mașina alți doi polițiști. Agenții au tras 9 focuri de armă, până au nimerit roata din spate a autoturismului.

Chiar și așa, cursa a continuat. Cei doi au fost opriți numai după ce mașina în care se aflau a fost lovită din spate de un echipaj și a ajuns într-un șanț pe marginea drumului.

Acum, cei doi sunt arestați pentru furt, tentativă de omor, agresiune asupra forțelor de ordine și încălcarea regulilor rutiere.

Articol recomandat de sport.ro
Ce a făcut Virginia Fonseca, imediat după ce s-a despărțit de Vinicius: ”Ce zi incredibilă!”
Ce a făcut Virginia Fonseca, imediat după ce s-a despărțit de Vinicius: ”Ce zi incredibilă!”
Citește și...
Tensiuni la vârful Hidroelectrica: directorul interimar se retrage și vorbește despre „hărțuire politică”

Directorul general interimar al Hidroelectrica Bogdan Badea se retrage din cursa pentru şefia companiei, invocând presiuni politice.

Apel după o tragedie în Timiș: rudele unui băiat aflat în comă cer reguli mai dure pentru folosirea trotinetelor electrice

Familia unui adolescent din Timiş, aflat în comă, după un teribil accident cere interzicerea utilizării trotinetelor electrice de către minori. 

Programul Rabla 2026: Guvernul reduce aproape la jumătate sprijinul pentru mașinile electrice

Bugetul programului Rabla a fost aprobat de Guvern. Ajutorul oferit de stat pentru mașinile electrice scade de la 37 de mii de lei la 18.500. 

Recomandări
Consultări la Cotroceni cu parlamentarii neafiliați. Ce noi scenarii și majorități se conturează pentru noul Guvern

Președintele Nicușor Dan s-a întâlnit cu parlamentarii care nu mai sunt afiliați partidelor pe listele cărora au fost aleși în Parlament - precum SOS, POT și AUR.

Oana Țoiu, despre contestația lui Grindeanu la CCR: Partenerii internaționali nu înțeleg, ”e un risc generat de noi înșine”

Ministrul de Externe Oana Țoiu avertizează că blocarea programului SAFE printr-o contestație la CCR reprezintă un risc pe care România și-l creează singură, tocmai când are nevoie urgentă de finanțare pentru apărare.

ANIMAȚIE. Liftul căzut în gol la Ministerul Transporturilor s-a prăbușit și luni. După prima avarie, fusese făcută o revizie

Un lift în care se aflau șapte persoane a căzut în gol de la etajul patru al Palatului CFR din București, acolo unde are sediul Ministerul Transporturilor.