Un profesor de muzică ar fi întreținut relații intime cu elevele sale minore. A fost trimis în judecată

62126555

Un profesor de muzică din Târgu Secuiesc, conducător de cor, a fost trimis în judecată de procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Sfântu Gheorghe după ce a întreţinut acte sexuale cu minore.

Fetele aveau 14 ani şi 13 ani și erau elevele sale la acel moment.

Reprezentanţii Parchetului de pe lângă Judecătoria Sfântu Gheorghe au anunţat, marţi, că un bărbat a fost trimis în judecată pentru act sexual cu un minor şi viol.

„În esenţă, s-a reţinut că inculpatul, în calitate de profesor de muzică şi de conducător al unui cor, în perioada anilor 2019-2020 a abuzat de poziţia sa recunoscută de încredere şi de autoritatea asupra unei persoane vătămate minore în vârstă de 14 ani la data faptei, elevă a sa, pentru a întreţine cu aceasta în mod repetat acte sexuale, respectiv că în cursul anului 2018 a întreţinut un act sexual cu o altă persoană vătămată minoră în vârstă de 13 ani la data faptei, membră a corului condus de către inculpat, profitând de imposibilitatea victimei de a-şi exprima voinţa şi abuzând de poziţia sa recunoscută de încredere şi de autoritate asupra acesteia”, au arătat reprezentanţii Parchetului de pe lângă Judecătoria Sfântu Gheorghe.

Ei au precizat că anchetatorii au fost sesizaţi în 12 aprilie 2021 de către Inspectoratul Şcolar Judeţean Covasna cu privire la „modul de relaţionare cu elevii a numitului Szabo Jozsef, profesor de muzică la Liceul Teoretic Nagy Mozes din Târgu Secuiesc”.

Procurorii au menţionat că, în 28 aprilie 2021, cererea a fost completată cu alte elemente privind comportamentul profesorului, iar în cauză a început atunci urmărirea penală pentru corupere sexuală a minorilor.

Bărbatul a fost reţinut de la 1 noiembrie 2021 până la 2 noiembrie 2021, a fost arestat preventiv de la 2 noiembrie 2021 până la 27 noiembrie 2021, după care s-a aflat în arest la domiciliu până în 26 ianuarie 2021, atunci când măsura a fost revocată de Tribunalul Covasna.

Procurorii au menţionat că faptele pentru care a fost cercetat profesorul de muzică sunt pedepsite cu închisoarea de la 3 la 10 ani, respectiv cu închisoarea de la 5 la 12 ani, precum şi cu interzicerea unor drepturi.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Iubita unui celebru fotbalist, apariție sclipitoare pe rețele: ”Wow, ce bine îți stă în portocaliu / Ești bestială”
FOTO Iubita unui celebru fotbalist, apariție sclipitoare pe rețele: ”Wow, ce bine îți stă în portocaliu / Ești bestială”
Citește și...
Două persoane din Tulcea au murit, după ce apartamentul lor a fost cuprins de flăcări. Care a fost cauza incendiului

Două persoane, mamă şi fiu, au decedat în urma unui incendiu care le-a cuprins locuinţa, situată la parterul unui bloc din municipiul Tulcea. Potrivit reprezentanților ISU Tulcea, cauza probabilă a izbucnirii incendiului este un cablu electric defect.

Accident în Sectorul 4 al Capitalei. Un bărbat a ajuns la spital, după ce două mașini s-au ciocnit

Un bărbat de 34 de ani, cetățean străin, a ajuns la spital sâmbătă seară după ce două mașini s-au ciocnit într-o intersecție din Sectorul 4 al Capitalei.

Care este starea de sănătate a lui Mircea Lucescu după infarctul pe care l-a suferit

La două zile după ce a suferit un infarct, starea de sănătate a lui Mircea Lucescu este mai bună. Fostul selecționer va rămâne însă în continuare sub atenta supraveghere a cardiologilor de la Spitalul Universitar din Capitală.

Recomandări
Germania, Italia, Spania, Portugalia și Austria cer UE taxă pe profiturile uriașe din energie. Măsurile luate de România

Marile economii europene revin la o soluție folosită în 2022: taxarea profiturilor excepționale ale companiilor din energie. În timp ce Bruxelles-ul analizează măsura, România taxează deja profiturile excepționale din petrol.

ANPC a facut controale înainte de Paște. Au fost aplicate amenzi de peste 7 milioane de lei. Neregulile găsite

Inspectorii de la Protecția Consumatorului și ai Autorității Sanitar Veterinare anunță că au controlat peste 3.000 de piețe și super-marketuri din toată țara.

Cum ar fi apărut oferta-surpriză la carburanți. Reacțiile șoferilor care au apucat să alimenteze la cel mai mic preț din țară

Carburanții s-au scumpit din nou sâmbătă, după câteva zile în care am văzut și reduceri la benzinării. Ba chiar la unele stații s-au format și cozi, după ce motorina premium și benzina s-au ieftinit nesperat de mult, dar pentru scurt timp.