O doctoriță din Constanța a murit de epuizare. Apropiații spun că muncea prea mult

×
Publicitate

O doctoriță din Constanța a murit de epuizare, cred medicii și apropiații femeii. Lucra la trei spitale ca medic anestezist.  

Doctorița Felicia Mărgineanu era din Sighetu Marmației și se stabilise la Constanța. Era căsătorită cu un medic ortoped și lucra ca anestezist la spitalul din Mangalia. Avea și funcția de director medical al unității.

Mai avea alte două job-uri, la o clinică privată din Constanța și la spitalul din Călărași. Duminică a participat la o operație, apoi a mers acasă. Familia și-a făcut griji pentru ea pentru că nu mai răspundea la telefon, apoi soțul a găsit-o în locuință, inconștientă și a sunat la 112.

Surse din spitalul de la Mangalia spun că doctorița suferise un stop cardiorespirator. Colegii femeii spun că aceasta era copleșită de volumul mare de muncă și că era de-a dreptul epuizată.

Medicii veniți să o salveze au reușit să îi repornească inima, aceasta a fost internată de urgență, însă în cele din urmă nu a supraviețuit.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO | Dacia domină Europa! Cel mai bine vândut model în prima jumătate a anului 2026
FOTO | Dacia domină Europa! Cel mai bine vândut model în prima jumătate a anului 2026
Citește și...
Ce se va întâmpla cu blocul din Rahova afectat de explozie, după nouă luni în care risca să se prăbușească. Anunțul PMB

Primăria București anunță, joi seară, că urmează să fie emis ordinul de începere a lucrărilor pentru punerea în siguranță a blocului din Rahova afectat de explozie.

Doliu în teatrul românesc. Adela Mărculescu, una dintre marile actrițe ale Teatrului Național, a murit la 88 de ani

Actriţa Adela Mărculescu a murit joi, la vârsta de 88 de ani. Trupul neînsufleţit al marii actriţe va fi depus vineri la Biserica "Sfântul Gheorghe" din Bucureşti pentru un ultim omagiu din partea publicului.

Moment istoric pentru industria de Apărare. Cum arată blindatele Cobra II „made in România” care au fost livrate Armatei

Primele 12 blindate Cobra II, fabricate integral în România, au ieșit pe poarta uzinei de la Mediaș și sunt livrate Armatei Române. Fac parte dintr-un contract de peste o mie de vehicule, care vor intra în dotarea militarilor noștri.

Recomandări
Răspunsul lui Ilie Bolojan pentru sindicaliștii nemulțumiți: Nu va scădea niciun venit și vor fi oferite compensații

Legea salarizării pierde încă un partener de dialog. După boicotul anunțat de Sanitas și cele trei mari federații din Educație au refuzat să participe la consultările organizate de Ministerul Muncii.

Criză de personal în spitale. Guvernul a deblocat doar 22 de posturi din cele 7.600 cerute de Ministerul Sănătății

Ministerul Sănătății a cerut deblocarea a peste 7.000 de posturi în spitalele din toată țara, însă Guvernul a aprobat, deocamdată, doar 22.

Moment istoric pentru industria de Apărare. Cum arată blindatele Cobra II „made in România” care au fost livrate Armatei

Primele 12 blindate Cobra II, fabricate integral în România, au ieșit pe poarta uzinei de la Mediaș și sunt livrate Armatei Române. Fac parte dintr-un contract de peste o mie de vehicule, care vor intra în dotarea militarilor noștri.