Un etaj al unui internat şcolar din Timişoara, închiriat pentru muncitori şi saloane de masaj. Directoarei i se cere demisia

Viceprimar Timișoara
News.ro

Un întreg etaj al internatului Liceului Tehnologic de Vest din Timişoara este închiriat pentru muncitori sau saloane de masaj. Descoperirea a fost făcută în urma unui control chiar de către viceprimarul municipiului Timişoara, Ruben Laţcău.

Oficialul a cerut demisia directoarei unităţii şcolare, iar Inspectoratul Şcolar Timiş a anunţat că va face propria anchetă în acest caz.

Un scandal a izbucnit la Liceul Tehnologic de Vest din Timişoara, după ce viceprimarul Ruben Laţcău a anunţat că municipalitatea doreşte să mute şcoala. Elevii şi profesorii au protestat luni faţă de această decizie, iar în noaptea de luni spre marţi, viceprimarul a făcut un control la internatul liceului.

În urma controlului, Laţcău a aflat că mai multe spaţii din internat sunt închiriate.

„De ce elevii de la Liceul Tehnic de Vest sunt forţaţi să se trezească la 3 noaptea şi să facă naveta la Timişoara? De ce eleve – adolescente sunt forţate să întâlnească pe holurile internatului bărbaţi doar cu prosop pe ei? Pentru că conducerea Liceului cazează muncitori şi închiriază camerele pentru afaceri – saloane de masaj sau firme de pregătire paznici. Toate astea în afară oricărui cadru legal. Am ascultat ieri elevii şi părinţii. Am fost şocat şi revoltat. Am verificat imediat. Situaţia este inacceptabilă şi nu va fi lăsată aşa”, a transmis Ruben Laţcău pe pagina sa de Facebook.

Citește și
smurd, explozie, bloc, rahova, bucuresti
Explozie urmată de incendiu într-un bloc din Focșani. Mai multe echipaje ISU au intervenit de urgență

În cursul zilei de marţi, la Liceul Tehnologic de Vest din Timişoara a fost trimis Corpul de Control al Primarului.

„Corpul de Control al Primăriei, al primarului, este la şcoală şi face verificări în contabilitatea şcolii pentru a putea să vedem exact aceşti bani care au fost încasaţi pe chitanţe pe care le-am văzut cu ochii, cum sunt ei fiscalizaţi, unde intră ei în veniturile şcolii. Noi vedem în fiecare an veniturile şcolii şi nu am surprins în niciun an o sursă de venituri extrem de mare făcută din această activitate. Vorbim de zeci de oameni, 40-50 de oameni care sunt chiriaşi, locuiesc acolo. Două etaje de clădire a şcolii sunt, de fapt, exploatate de către conducerea şcolii în acest sens economic. Noi anul trecut am dat un HCL în Consiliul Local, prin care am creat un cadru legal prin care să se poată închiria bazine de înot sau săli de sport. Până la acel HCL nu exista un cadru legal la nivel local şi pentru spaţii unde are loc învăţământ, cum este acest corp de clădire, nu există cadru legal la nivel naţional. Nu putem nici pe HCL să facem lucrurile acestea. Spaţiul respectiv are destinaţia de şcoală. Într-un spaţiu care are destinaţia de şcoala nu poţi să ai activităţi comerciale”, a venit cu precizari viceprimarul.

Ruben Lațcău a cerut demisia directoarei Liceului Tehnologic de Vest.

„Aştept să văd astăzi demisia doamnei directoare. Iar în cazul în care dânsa nu are onoarea şi bunul simţ să îşi dea această demisie, mă aştept ca inspectorul şcolar judeţean să o demită de urgenţă. Sau cel puţin să demareze procedurile legale care să conducă la această demitere, pentru că este absolut inacceptabilă această situaţie. Nu ştiu, pentru mine vă mărturisesc că este un şoc. Sunt muncitori care lucrează la clădirea de lângă. Cred că şi în filmarea de aseară se vede că sunt efectiv şocat de ceea ce văd în aceste circunstanţe. Da, sunt muncitori care lucrează pe şantiere publice ale primăriei, care lucrează pe şantierul de autostradă de Sanandrei. Probabil că aici sunt firme sub-antreprenoare, firme subcontractate a antreprenorului general, care cazează, mă gândesc că există o piaţă la negru de astfel de cazări. Mărturisesc că nu ştiu aceste lucruri”, a adăugat Ruben Laţcău marţi.

Inspectoratul Şcolar Timiş a explicat că, potrivit legislaţiei în vigoare, spaţiile internatelor şcolare sunt destinate exclusiv elevilor, în condiţii care să asigure un mediu sigur, supravegheat şi conform normelor educaţionale.

”Prezenţa unor persoane străine de procesul educaţional în aceste spaţii, în lipsa unui cadru legal expres, este strict interzisă. Informaţiile indică faptul că astfel de cazări ar fi avut loc cu acordul conducerii Colegiului, ceea ce a stârnit controverse şi întrebări referitoare la respectarea reglementărilor legale”, a transmis ISJ Timiş.

În acest context, Inspectoratul Şcolar Judeţean Timiş a anunţat că: va iniţia o anchetă internă pentru a stabili cu exactitate circumstanţele în care s-ar fi realizat respectivele cazări; va verifica modul de respectare a reglementărilor legale şi administrative privind utilizarea internatelor şcolare; va dispune măsurile care se impun, în conformitate cu legislaţia în vigoare, în cazul în care se constată nereguli.

”Unul dintre motivele pentru care legislaţia este strictă în privinţa accesului în internate este protecţia elevilor minori. Aceştia au dreptul la un mediu sigur, supravegheat şi lipsit de factori externi neautorizaţi. Practici de acest gen pot eroda încrederea publicului în sistemul de învăţământ şi pot crea precedente nedorite, dacă nu sunt luate măsuri, astfel că ne vom asuma responsabilitatea de a clarifica situaţia, a lua măsuri (dacă se constată nereguli) şi a preveni repetarea unor astfel de incidente. Vom determina cine se face vinovat, în ce condiţii s-au luat deciziile şi ce sancţiuni se impun. Dacă se confirmă că persoane străine de procesul educaţional au fost cazate în internatul Colegiului Tehnic de Vest, fără să existe baza legală corespunzătoare, avem de-a face cu o încălcare clară a legislaţiei şi a normelor de funcţionare a instituţiilor de învăţământ”, a mai precizat ISJ Timiş.

Articol recomandat de sport.ro
Obiceiul cu care Arnold Schwarzenegger lasă mască orice om: „Îl savurează în loc de desert”
Obiceiul cu care Arnold Schwarzenegger lasă mască orice om: „Îl savurează în loc de desert”
Citește și...
Explozie urmată de incendiu într-un bloc din Focșani. Mai multe echipaje ISU au intervenit de urgență
Explozie urmată de incendiu într-un bloc din Focșani. Mai multe echipaje ISU au intervenit de urgență

O explozie urmată de un incendiu s-a produs luni dimineaţă dimineaţă, într-un bloc din municipiul Focşani.

Doi tineri de 17 ani din Maramureș, răniți după ce s-au izbit cu un buggy de un stâlp. Conducătorul nu avea permis
Doi tineri de 17 ani din Maramureș, răniți după ce s-au izbit cu un buggy de un stâlp. Conducătorul nu avea permis

Doi tineri de 17 ani din județul Maramureș au ajuns la spital seara trecută, în urma unui grav accident.

Un șofer de 24 de ani, beat, s-a răsturnat cu mașina într-un sens giratoriu din Tecuci. Camerele au surprins momentul
Un șofer de 24 de ani, beat, s-a răsturnat cu mașina într-un sens giratoriu din Tecuci. Camerele au surprins momentul

Un șofer de 24 de ani, băut bine, a provocat un grav accident pe o stradă din Tecuci.

Recomandări
Nicuşor Dan deschide discuţiile publice cu magistraţii la Cotroceni. Întâlnirile confidenţiale, reprogramate
Nicuşor Dan deschide discuţiile publice cu magistraţii la Cotroceni. Întâlnirile confidenţiale, reprogramate

Preşedintele Nicuşor Dan se întâlneşte, luni, cu reprezentanţii magistraţilor care doresc să îi expună problemele din sistem, el afirmând că va fi o discuţie publică, cu reprezentanţii care doresc să transmită un mesaj.

Fost judecător: „Când ai magistraţi terorizaţi, înseamnă că CSM şi-a greşit menirea. Magistraţii nu se simt protejați”
Fost judecător: „Când ai magistraţi terorizaţi, înseamnă că CSM şi-a greşit menirea. Magistraţii nu se simt protejați”

Fostul judecător Cristi Danileţ afirmă că, atunci când sunt magistraţi terorizaţi in instanţe şi parchete, magistraţi cărora le este frică să se întâlnească fie şi cu preşedintele României, înseamnă că CSM şi-a greşit menirea.

Trafic infernal pe A1 după vama Nădlac. Coloane de maşini de până la 11 kilometri la Margina
Trafic infernal pe A1 după vama Nădlac. Coloane de maşini de până la 11 kilometri la Margina

Se circulă cu dificultate pe A1, după intrarea în țară prin vama Nădlac. Ieri, s-a format o coloană de mașini care s-a întins pe 11 kilometri la nodul rutier din zona localității Margina.