Un bărbat a murit chiar lângă Spitalul Municipal din Ploiești. Paznicul l-ar fi văzut, dar nu ar fi alertat medicii

62252699
StirilePROTV

Un bărbat de 86 de ani a murit, vineri, după ce a căzut pe stradă, lângă Spitalul Municipal Ploieşti. El ar fi fost observat de către paznicul de la spital, care nu ar fi alertat cadrele medicale.

Purtătorul de cuvânt al Serviciului Judeţean de Ambulanţă Prahova, George Duţă, a declarat că un echipaj cu medic a intervenit în Ploieşti, în zona Spitalului Municipal, unde un bărbat de 86 de ani se afla în stare de inconştienţă. Acesta a fost supus manevrelor de resuscitare, însă fără rezultat.

"La data de 27 mai, în jurul orei 11,00, poliţiştii din cadrul Poliţiei municipiului Ploieşti au fost sesizaţi despre faptul că pe strada Ana Ipătescu din municipiu se află o persoană inconştientă. Deplasaţi la faţa locului, poliţiştii au constatat faptul că cele sesizate se confirmă, în cauză fiind vorba despre un bărbat în vârstă de 86 de ani, care a fost declarat decedat de către personalul medical sosit la faţa locului. Din primele verificări efectuate de poliţişti, nu rezultă indicii de săvârşire a vreunei infracţiuni. Cadavrul bărbatului a fost transportat la Serviciul de Medicină Legală Prahova în vederea efectuării necropsiei. În cauză, cercetările sunt continuate sub aspectul săvârşirii infracţiunii de ucidere din culpă", a transmis Inspectoratul Judeţean de Poliţie Prahova.

Viceprimarul Ploieştiului Magdalena Trofin a declarat că din discuţiile avute a rezultat faptul că angajatul firmei de pază cu care spitalul are contract ar fi observat că bărbatul s-a prăbuşit lângă gardul spitalului, însă nu a avut "o reacţie logică de a alerta autorităţile medicale".

"Regret foarte mult incidentul şi transmit condoleanţe familiei îndoliate! Personalul spitalului a intervenit de îndată ce a fost alertat de o persoană aflată în zonă, dar, din păcate, bărbatul a fost declarat decedat", a spus Trofin.

Articol recomandat de sport.ro
Mesaj dur pentru Mircea Lucescu de la fostul jucător: "Nu m-ai lăsat să-mi văd mama în comă! Mă bucur că fiul tău ți-e alături acum"
Mesaj dur pentru Mircea Lucescu de la fostul jucător: "Nu m-ai lăsat să-mi văd mama în comă! Mă bucur că fiul tău ți-e alături acum"
Citește și...
Ianis Hagi, mesaj după moartea lui Mircea Lucescu: „Ați fost mai mult decât un antrenor”

Ianis Hagi a transmis un mesaj profund emoționant după moartea lui Mircea Lucescu, evocând relația specială pe care a avut-o cu fostul selecționer și impactul major pe care acesta l-a avut asupra carierei sale.

Gheorghe Hagi, după moartea lui Mircea Lucescu: „O parte importantă din ceea ce am devenit în fotbal i se datorează”

Gheorghe Hagi a transmis un mesaj emoționant după decesul lui Mircea Lucescu, pe care l-a descris drept una dintre cele mai mari legende ale fotbalului românesc și o personalitate marcantă la nivel mondial.

Inter Milano: Mircea Lucescu a întruchipat valorile competenţei, lăsând o moştenire importantă în lumea fotbalului

Antrenorul român Mircea Lucescu ''a lăsat o moştenire importantă fotbalului'', se arată într-un comunicat al clubului italian Inter Milano, la care tehnicianul român a activat în sezonul 1998-1999.

Recomandări
România înăsprește regulile second-hand: maximum 2 mașini/an, interdicții pentru „daune totale” și restricții la alte produse

România pregătește una dintre cele mai dure reglementări pentru piața produselor second-hand. 

NASA a publicat primele fotografii cu fața ascunsă a Lunii, realizate de astronauții misiunii Artemis II

NASA a publicat primele fotografii realizate de astronauții misiunii Artemis II în timpul survolului Lunii.

Corvinul, Dinamo și Rapid, mesaje emoționante la moartea lui Mircea Lucescu. ”Cuvinte prea mici pentru un nume atât de mare”

Corvinul Hunedoara, Dinamo și Rapid au fost primele cluburi care au trimis mesaje de condoleanțe după vestea morții lui Mircea Lucescu. ”Il Luce” a fost antrenor la toate cele trei cluburi.