Cumpara medicamente oncologice de la pacienti sau medici, apoi le vand in strainatate. Ofertele, puse pe internet

×
Publicitate

Caz uluitor cu traficanti care au aplicat legea pumnului, ca sa isi pedepseasca un partener de afaceri dubioase. Este vorba despre 3 presupusi samsari de medicamente, prinsi de politistii sectorului 4.

Acestia ar fi batut si sechestrat un barbat care le-ar fi vandut produse oncologice contrafacute. Atat victima, cat si batausii, ar face parte dintr-o retea de traficanti de medicamente foarte scumpe, decontate de stat. Cumparau pastilele inclusiv de la cei in suferinta si faceau specula cu ele, in tara sau in strainatate.

Cei 3 barbati au fost arestati pentru ca ar fi sechestrat si talharit un individ care le vanduse medicamente la negru. Ulterior, barbatul si-a retras plagerea si a dat mai multe declaratii in care spunea ca in acea noapte consumase bauturi alcoolice si nu isi mai aminteste ce s-a intamplat.

Motivul pentru care acesta ar fi ascuns conflictul este faptul ca victima si agresori ar face parte dintr-o grupare care s-ar ocupa cu traficul de medicamente.

Ar fi cumparat produse folosite in tratarea cancerului sau diabetului, de la pacienti sau medici. Medicamentele foarte scumpe sunt decontate in totalitate de stat. Indivizii le vindeau apoi in tara sau in strainatate cu preturi mai mari.

Internetul este plin de astfel de oferte, o afacere care a inflorit pentru ca exista cerere. De exemplu, un barbat din Piatra Neamt vindea 21 de pastile pentru 1000 de lei.

Si toate astea se intampla in Romania, unde aprope luna de luna pacientii se confrunta cu o lipsa acuta a citostaticelor sau a altor medicamente folosite in tratarea bolilor grave.

Traficul infloreste pentru ca nici medicii, nici autoritatile nu pot verifca daca bolnavul care a primit medicamentele respecta recomandare si le consuma.

Oncolog: ''Poate nu au toate medicamentele si vand o parte. Poate sunt pastile ramase de la pacienti care au decedat."

Intre timp, politistii continua ancheta pentru a stabili cum actionau samsarii de medicamente.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Strănepoata lui Ferenc Puskas este model: cea mai atrăgătoare femeie de la finala Champions League PSG - Arsenal
FOTO Strănepoata lui Ferenc Puskas este model: cea mai atrăgătoare femeie de la finala Champions League PSG - Arsenal
Citește și...
Incendiu la o turnătorie din Brașov. Pompierii încearcă să împiedice extinderea flăcărilor la hala de producție

Pompierii militari braşoveni intervin, sâmbătă, pentru stingerea unui incendiu izbucnit la o turnătorie situată la ieşirea din municipiul Codlea către localitatea Hălchiu, a informat Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) Braşov.

A murit Sanda Țăranu, legendara crainică TVR și voce a „Teleenciclopediei”. Avea 87 de ani

A murit Sanda Țăranu, legendara crainică a televiziunii române. Avea 87 de ani. Anunțul a fost făcut de instituția publică.

Cum ar putea România să doboare dronele rusești înainte de a-i încălca spațiul aerian. NATO, negocieri cu Ucraina și Moldova

Dronele rusești care se apropie de granița noastră ar putea fi doborâte de Armată în spațiul aerian al Ucrainei sau Moldovei. La această concluzie au ajuns specialiștii de la Institutul American pentru Studiul Războiului și analiștii militari români.

Recomandări
Cum ar putea România să doboare dronele rusești înainte de a-i încălca spațiul aerian. NATO, negocieri cu Ucraina și Moldova

Dronele rusești care se apropie de granița noastră ar putea fi doborâte de Armată în spațiul aerian al Ucrainei sau Moldovei. La această concluzie au ajuns specialiștii de la Institutul American pentru Studiul Războiului și analiștii militari români.

Ce pagube nu vor fi acoperite de stat după explozia provocată de drona de la Galați. Reparațiile suportate de proprietari

Locatarii evacuați din blocul din Galați lovit de drona rusească s-au întors, sâmbătă, acasă. Autoritățile au stabilit că structura de rezistență a imobilului nu a fost afectată. 

Doar 4 din 10 români reușesc să economisească: majoritatea pun bani deoparte doar pentru urgențe

Doar 4 din 10 români reușesc să economisească. Însă, majoritatea strâng bani pentru situații neprevăzute nu pentru investiții care să le mărească averea, arată un studiu recent.