Senator PSD: ”Amnistia și grațierea se fac, nu se discută!”

62009040
Agerpres

Senatorul PSD Claudiu Manda a făcut noi precizări despre o eventuală ordonanță de urgență a Guvernului referitoare la amnistie și grațiere. În opinia sa, ”amnistia și grațierea se fac, nu se discută”.

 

”Eu am înțeles că trebuie să vedem dacă există și o altă posibilitate decât amnistie și grațiere, pentru ca persoanele care au fost abuzate, care n-au avut parte de un proces corect sau au avut dosare făcute, nu știu, în ceea ce privește funcționarea cu binomul și cu culoarele, și care sunt nevinovați, să poată să nu mai fie nici cercetați și nici în pușcărie. Și mi se pare corectă această abordare.

Doi: ce va face Guvernul este o chestiune care va decide Guvernul. Trei: amnistia și grațierea se fac, nu se discută. După ce se fac, sigur că se aduc și argumentele necesare” - a spus, luni, senatorul PSD Claudiu Manda.

Întrebat de jurnaliști dacă nu ar fi necesară o dezbatere publică pe subiectul amnistiei și grațierii înainte ca astfel de măsuri să fie aplicate, Manda a răspuns:

E o chestiune pe care Guvernul, dacă o dă, o dă cu argumentele necesare și cu argumentele pe care le are, nu stăm să facem o dezbatere pe subiect”.

Duminică seara, amnistia şi graţierea au intrat oficial pe agenda coaliţiei de guvernare. Astfel, la Consiliul Naţional, Liviu Dragnea le-a dat un ultimatum celor din Guvern să găsească o soluţie prin care, spune şeful PSD, se vor îndrepta abuzurile din justiţie.

Opoziţia prin vocea liderului USR, Dan Barna, susţine că românii vor ieşi din nou în stradă, în cazul în care aceasta ordonanţă va trece.

Luni, președintele Klaus Iohannis a transmis o scrisoare deschisă premierului Viorica Dăncilă, prin care îi solicită agenda de lucru a fiecărei ședințe a Guvernului.

Judecătorul Cristi Danileț a tras un semnal de alarmă în privința efectelor care ar putea apărea în cazul emiterii unei OUG referitoare la amnistie și grațiere.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Mihaela Evi a atras toate privirile cu o ținută care îi pune formele în evidență: ”Ești uimitoare!” / ”Mult prea frumoasă”
FOTO Mihaela Evi a atras toate privirile cu o ținută care îi pune formele în evidență: ”Ești uimitoare!” / ”Mult prea frumoasă”
Citește și...
Veștea, la ședința de învestitură: „Orice secundă fără Guvern înseamnă dezastru pentru ţară”

Premierul desemnat, Adrian Veştea, a subliniat luni, în plenul reunit al Parlamentului, importanţa unui vot de învestire pentru Executiv, menţionând că orice secundă fără guvern reprezintă "dezastru" pentru ţară.

George Simion, despre președintele Nicușor Dan: „La cum s-a comportat până acum, trebuie suspendat”

Liderul AUR, George Simion, a declarat luni seară că, la cum s-a comportat până acum Nicuşor Dan, trebuie suspendat. 

Sorin Cîmpeanu, propus la Apărare, după un mandat la Educație: Mi-ar fi fost mai simplu într-un domeniu în care am activat

Echipa Veștea are trei vicepremieri, câteva ministere ar urma să fie conduse de foști miniștri din Guvernul Bolojan, însă apar și nume de liberali, care au ignorat decizia PNL de a nu intra la guvernare, cu PSD.

Recomandări
LIVE UPDATE. A început ședința pentru învestirea Guvernului Veștea. Parlamentarii AUR au plecat din sală înaintea votului

A început ședinţa comună a Camerei Deputaţilor şi Senatului în care urmează să se acorde votul de încredere asupra Programului de guvernare şi a întregii Liste a Guvernului Veştea. Parlamentarii AUR au plecat din sală înaintea votului.

Veștea, la ședința de învestitură: „Orice secundă fără Guvern înseamnă dezastru pentru ţară”

Premierul desemnat, Adrian Veştea, a subliniat luni, în plenul reunit al Parlamentului, importanţa unui vot de învestire pentru Executiv, menţionând că orice secundă fără guvern reprezintă "dezastru" pentru ţară.

George Simion, despre președintele Nicușor Dan: „La cum s-a comportat până acum, trebuie suspendat”

Liderul AUR, George Simion, a declarat luni seară că, la cum s-a comportat până acum Nicuşor Dan, trebuie suspendat.