Scene de film intr-un avion care a aterizat in Capitala. O tanara a nascut in timpul zborului

×
Codul embed a fost copiat

S-au derulat scene de film la bordul unui avion care zbura de la Valencia la Bucuresti. O gravida in luna a 9-a a nascut in timpul zborului. Alaturi i-au fost membrii echipajului.

Din fericire pentru ea, de fata era si un doctor, care a ajutat-o pe tanara sa aduca pe lume un baietel sanatos.

Copilasul s-a nascut la bordul unui avion al unei companii low cost din Romania. Cei din echipaj povestesc ca nu si-au dat seama ca femeia era insarcinata si au realizat ca au o problema doar momentul in care le-a spus ca naste. Acest lucru s-a intamplat cu 40 de minute inainte de aterizare.

"- Nu ne-am dat seama, era intr-un palton larg. O pasagera a chemat echipajul si a zis ca are nevoie de ajutor.

- De ce?

Citește și
morga
Un bebelus declarat mort la nastere "a inviat" dupa 10 ore, la morga. Ce a urmat

- Cred ca o sa nasc.

- Desigur ca i-a surprins raspunsul, insa echipajul a reactionat imediat si a facut loc in spatele avionului, au asezat-o acolo si au intrebat imediat daca este vreun doctor sau vreo asistenta in avion", a declarat Daniel Carvasio, purtator de cuvant al companiei low-cost.

Pasagerii au fost rugati sa se mute mai in fata, in spate s-a creat loc suficient cat femeia sa nasca in voie. In momentul in care avionul a terminat manevrele de rulaj, copilul se nascuse deja.

Travaliul a durat mai bine de o jumatate de ora, iar martori au fost toti calatorii, care au asteptat linistiti.

Imediat dupa aterizare femeia a fost dusa la maternitatea Filantropia. Managerul Institutiei ne-a confirmat informatia. Profesorul Gheorghe Peltecu a transmis insa ca starea de sanatate a femeii nu-i permite sa dea interviuri.

Medicii spun ca mama, in varsta de 19 ani, a dat dovada de inconstienta.

"Nasterea a putut fi provocata de faptul ca pacienta a carat bagajul, a avut putin stres pentru ca se afla in avion. Poate ca era la a doua nastere si, de regula, se naste mai devreme putin cu o saptamana, doua. Se putea intampla o suferinta fetala si pana la deces neo-natal, o hemoragie masiva care putea sa opreasca viata ei sau a bebelusului. Complicatii majore ale mamei sau nou nascutului pana la decesul lor", a declarat Ruxandra Dumitrescu, medic obstetrician.

Potrivit regulilor aeronautice, femeile nu mai au voie sa zboare cu avionul din a 32-a saptamana de sarcina. Iar daca cei din echipaj isi dau seama ca o pasagera le-a ascuns faptul ca este gravida, pot sa ii refuze imbarcarea.

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO | Fostul fotbalist al lui Dinamo aflat în juriu la Miss Venezuela, prezentat la noua echipă!
GALERIE FOTO | Fostul fotbalist al lui Dinamo aflat în juriu la Miss Venezuela, prezentat la noua echipă!
Citește și...
O mama de 27 de ani a stabilit un record. Cum arata bebelusul pe care l-a nascut. FOTO
O mama de 27 de ani a stabilit un record. Cum arata bebelusul pe care l-a nascut. FOTO

O femeie miniona i-a surprins pe medici aducand pe lume un “bebelus enorm”, dupa cum chiar ei au afirmat.

Un bebelus declarat mort la nastere
Un bebelus declarat mort la nastere "a inviat" dupa 10 ore, la morga. Ce a urmat

Un angajat de la o morga din Columbia a avut un adevarat soc, saptamana trecuta, cand a vazut ca un bebelus declarat mort la nastere “a inviat”.

Medicii nu i-au dat atunci nicio sansa. Cum arata copilul care la nastere avea capul cat un ou
Medicii nu i-au dat atunci nicio sansa. Cum arata copilul care la nastere avea capul cat un ou

Atunci cand a venit pe lume, medicii nu i-au dat practic nicio sansa. S-a nascut prematur, avea doar 700 de grame, iar parintii au fost informati ca va trai maxim 3 zile.

Recomandări
CCR a amânat, pentru a patra oară, decizia privind pensiile magistraților. Judecătorii au ieșit din sală după 30 de minute
CCR a amânat, pentru a patra oară, decizia privind pensiile magistraților. Judecătorii au ieșit din sală după 30 de minute

Judecătorii Curții Constituționale au amânat pentru a patra oară decizia despre pensiile speciale ale magistraților. Toți cei nouă membrii ai CCR au intrat în ședință, dar au părăsit sala după 30 de minute.

Gerul se intensifică. Cod galben în cea mai mare parte a României. Vor fi -14 grade ziua
Gerul se intensifică. Cod galben în cea mai mare parte a României. Vor fi -14 grade ziua

Meteorologii au prelungi avertizarea de vreme deosebit de rece până miercuri dimineață. Potrivit ANM vom avea ger îndeosebi în timpul nopților și dimineților, precipitații mixte, polei și ghețuș, intensificări ale vântului.

România, în vizorul sabotorilor ruși. Moscova folosește „agenți de unică folosință” pentru operațiuni în Europa
România, în vizorul sabotorilor ruși. Moscova folosește „agenți de unică folosință” pentru operațiuni în Europa

Serviciul de informaţii al armatei ruse GRU a fost responsabil pentru o tentativă de incendiu, în 2024, asupra unei fabrici din Lituania care furnizează scanere de unde radio armatei ucrainene, au declarat vineri oficialii lituanieni.