Primul protest din 2025. Polițiștii din toată țara ies în stradă. Sunt nemulțumiți că Guvernul le-a tăiat din venituri

Polițiștii continuă protestele pentru majorarea salariilor. 20.000 de oameni ai legii amenință că vor demisiona
Facebook / Sindicatul Europol

Polițiștii se pregătesc de proteste în București și mai multe județe, după ce veniturile le-au scăzut ca urmare a aplicării controversatei ordonanțe „trenuleț”.

Sindicatul Poliţiştilor Sidepol va protesta, miercuri, în mai multe judeţe şi în Bucureşti și a anunțat, marți seară, calendarul formelor de protest adoptate de filiale pentru ziua de miercuri, transmite news.ro.

Astfel, la Ialomiţa va avea loc un protest în faţa Inspectoratului Judeţean de Poliţie cu blocarea activităţii, La Constanţa poliţiştii vor picheta sediul IPJ la ora 12.00, dar nu anunţă blocarea activităţii.

La Buzău şi în Capitală este programată câte o acţiune de donare de sânge, dar şi pichetarea sediilor.

Dolj, Arad şi Călăraşi - greva japoneză şi manifestare solidaritate cu colegii de la Ialomiţa prin ieşirea în faţa subunităţilor de poliţie, aplicare avertisment şi refuz de a lucra suplimentar! Prahova, Ilfov, Dâmboviţa, Timiş, Vâlcea, Giurgiu, Braşov, Bacău, Teleorman, Argeş, Cluj, Bihor, Caraş-Severin, Vrancea - aplicare avertisment, refuz de a lucra suplimentar şi participare masiva la protestul organizat perioada următoare la Bucureşti‼”, anunţă sindicalişii, într-un mesaj pe Facebook.

Reprezentanţii poliţiştilor au transmis şi lista de solicitări:

Opriţi bătaia de joc la adresa siguranţei naţionale!!!

Respectaţi angajaţii sectorului de apărare, ordine publică şi securitate naţională!!!”

De asemenea, sindicaliştii anunţă că măsurile vor continua până când îşi vor recăpăta drepturile.

Nemulţumirea sindicaliştilor vizează prevederile aşa-numitei ”Ordonanţe trenuleţ” prin care reclamă că li s-au redus drastic veniturile prin neplata sporului pentru orele lucrate în zile de sâmbete, duminici şi sărbători legale.

Sindicatul Europol a explicat recent că, prin adoptarea OUG ”trenuleţ”, ”poliţiştii vor pierde 1.170 de lei net din salariu în luna ianuarie 2025, doar pentru eliminarea majorării pentru orele lucrate în zilele nelucrătoare”.

Aceasta este o pierdere semnificativă pentru EXCLUSIV poliţiştii operativi, care se reflectă direct asupra motivaţiei şi condiţiilor de muncă. (...) Este clar că nu vorbim despre „îngheţarea” salariilor în cazul poliţiştilor, ci de veritabile tăieri care pot fi comparate cu cele din 2010, când salariile au fost tăiate cu 25%. Din acest motiv, vom avea nevoie de participarea tuturor poliţiştilor pentru aplicarea formelor de protest pe care le vom identifica. Doar prin presiune vom determina Guvernul şi MAI să elimine acest abuz de a nu plăti orele prestate de poliţişti în zilele de repaus şi de sărbători legale”, au transmis şi sindicaliştii Europol.

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Noul jucător de la FCSB a aterizat! Primele declarații
GALERIE FOTO Noul jucător de la FCSB a aterizat! Primele declarații
Citește și...
Proteste la Bratislava împotriva premierului slovac. ”Fico, mută-te la Moscova!”
Proteste la Bratislava împotriva premierului slovac. ”Fico, mută-te la Moscova!”

Susţinători slovaci ai Ucrainei, care în curând va intra în cel de-al patrulea an de război declanşat de invazia Rusiei, au manifestat la Bratislava împotriva premierului Robert Fico, scandând "Slovacia este Europa!", "Ne-am săturat de Rusia!".

„Miroase a trădare”. Proteste în Slovacia, după ce premierul Fico s-a întâlnit cu Putin la Moscova. FOTO & VIDEO
„Miroase a trădare”. Proteste în Slovacia, după ce premierul Fico s-a întâlnit cu Putin la Moscova. FOTO & VIDEO

Prim-ministrul Slovaciei, Robert Fico, şi-a atras critici din întreaga Europă, dar şi din partea propriului popor după vizita sa surpriză la Moscova, duminică, unde a avut discuţii faţă în faţă cu Vladimir Putin.

Zeci de mii de oameni au ieșit în stradă la Belgrad. Proteste față de liderii Serbiei, după tragedia din gara Novi Sad
Zeci de mii de oameni au ieșit în stradă la Belgrad. Proteste față de liderii Serbiei, după tragedia din gara Novi Sad

Zeci de mii de persoane au manifestat duminică, la Belgrad, pentru a le cere liderilor sârbi să îşi asume responsabilităţile în dosarul prăbuşirii acoperişului gării din Novi Sad. 

A 12-a noapte de proteste în capitala Georgiei. Mii de manifestanți pro-UE scandează împotriva guvernului
A 12-a noapte de proteste în capitala Georgiei. Mii de manifestanți pro-UE scandează împotriva guvernului

Mii de georgieni pro-UE s-au adunat luni în faţa clădirii Parlamentului de la Tbilisi pentru o a 12-a noapte consecutivă de proteste împotriva guvernului, acuzat că a renunţat la ambiţiile europene ale ţării şi de derivă autoritară pro-rusă.

„Rușilor”, „Sclavilor”. Proteste violente în Georgia după ce guvernul a amânat negocierile pentru aderarea la UE până în 2028
„Rușilor”, „Sclavilor”. Proteste violente în Georgia după ce guvernul a amânat negocierile pentru aderarea la UE până în 2028

Poliţia antirevoltă georgiană a tras cu gaze lacrimogene în noaptea de joi spre vineri asupra manifestanţilor care protestau faţă de decizia guvernului de a amâna negocierile de aderare la Uniunea Europeană până în 2028, relatează AFP şi Reuters.

Recomandări
De ce nu e Nicușor Dan la Davos. Consilier: ”Mesajul este «nu umblu teleleu prin lume» când sunt lucruri importante în țară”
De ce nu e Nicușor Dan la Davos. Consilier: ”Mesajul este «nu umblu teleleu prin lume» când sunt lucruri importante în țară”

Nicușor Dan nu a mers la Forumul Economic de la Davos pentru că în România se derulează acum mai multe crize, care impun prezența sa în țară, a declarat consilierul prezidențial Marius Lazurca. Mesajul este ”nu umblu teleleu prin lume”, spune Lazurca.

Codul galben de ger a fost prelungit în toată România. Temperaturile coboară până la -20 de grade
Codul galben de ger a fost prelungit în toată România. Temperaturile coboară până la -20 de grade

Meteorologii ANM anunță că valul de frig va continua în majoritatea țării de luni. Temperaturile minime vor fi între -20 și -6 grade, cu ger în nopți și dimineți.  

Tragedie în Spania. Cel puțin 39 de oameni au murit și 123 au fost răniți după ciocnirea a două trenuri de mare viteză. VIDEO
Tragedie în Spania. Cel puțin 39 de oameni au murit și 123 au fost răniți după ciocnirea a două trenuri de mare viteză. VIDEO

Un accident feroviar care a implicat duminică două trenuri de mare viteză a făcut zeci de morți în sudul Spaniei, potrivit Gărzii Civile, după o ciocnire foarte violentă care a aruncat mai multe vagoane de pe şine.